Z rouškové povinnosti v Paříži budou vyňati cyklisté či děti

Z povinnosti nosit roušku v Paříži budou vyňati cyklisté, běžci a další lidé provozující venku pohybové aktivity. Roušku nemusí mít ani děti mladší 11 let.

Upřesnila to dnes podle listu Le Parisien pařížská policejní prefektura. Francouzský premiér Jean Castex už ve čtvrtek oznámil, že nošení roušek bude kvůli šíření koronaviru povinné v celé Paříži, ale podrobnosti se veřejnost dověděla až dnes.

Opatření vstupují v platnost dnes a vztahují se na samotnou Paříž a její nejbližší okolí, tedy tři sousední departementy Hauts-de-Seine, Seine-Saint-Denis a Val-de-Marne. Dohromady se tak týkají zhruba sedmi milionů lidí. Výjimky ze všeobecného nošení roušek požadovala pařížská radnice.

Místostarostka Paříže Anne Souyrisová rozhlasové stanici France Info řekla, že ve francouzském hlavním městě nebude možné si sundat roušku ani v případě, kdy si člověk bude chtít zapálit nebo sníst sendvič. Nadále ale bude povoleno "udělat si piknik v parku". Roušku však bude nutné znovu okamžitě nasadit, "jakmile člověk vstane".

Pařížská policie ujistila, že její příslušníci budou před udělováním pokut na přestupky nejdříve slovně upozorňovat, protože mnozí lidé jsou změnami pravidel zmateni. Například chodci nebo lidé na skútrech a motocyklech roušky mít musí, zatímco řidiči automobilů nikoli.

Policie rovněž varovala, že podnikům, jejichž zákazníci nebudou nařízení respektovat, bude hrozit uzavření. Pařížská starostka Anne Hidalgová prostřednictvím twitteru slíbila středoškolákům, že budou mít k dispozici omyvatelné roušky, jakmile se 1. září vrátí do škol.

Pour lutter contre l’épidémie de #COVID_19, dès mardi, jour de la rentrée scolaire, @Paris va distribuer des masques lavables aux collégiennes et aux collégiens de la capitale. #GestesBarrièrescc @pblochehttps://t.co/aIbRBdiWAO

— Anne Hidalgo (@Anne_Hidalgo) August 28, 2020

V Paříži se roušky dosud musely nosit jen na některých rušných ulicích a náměstích a na některých místech hojně navštěvovaných turisty. Na seznamu byl například pahorek Montmartre či nábřeží Seiny.

Francouzské úřady naposledy zaznamenaly více než 6000 nově infikovaných covidem-19, což je nejvyšší denní bilance od března a současně druhá nejvyšší za celou dobu epidemie v zemi.

Už v úterý oznámil prefekt jihofrancouzského regionu Provence-Alpes-Côte-d'Azur, že se roušky budou povinně nosit v Marseille. Restaurace a bary budou nově muset v přístavním městě a jeho okolí zavřít už hodinu před půlnocí. Počet nakažených v Paříži i druhém největším francouzském městě opět překročil kritickou hranici 50 osob na 100.000.

Castex ve čtvrtek nevyloučil, že by se povinnost zakrývat si na veřejnosti nos a ústa mohla rozšířit i na další velká města. Vláda podle premiéra doufá, že se na podzim vyhne celostátní karanténě, kterou zavedla v březnu, vyloučit se to ale nedá.

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes znovu upozornil, že země se musí zbavit závislosti na asijských výrobcích mnoha produktů, včetně farmaceutických a zdravotních roušek. Vláda podle něj chce podpořit firmy k přesouvání výroby do Francie. Na postkoronavirový plán obnovy, jehož cílem má být podpora inovací a průmyslové relokace, hodlá vláda uvolnit 15 miliard eur, slíbil dnes Macron při návštěvě farmaceutické firmy Seqens ve městě Villeneuve-la-Garenne nedaleko Paříže.

Související

Více souvisejících

Paříž Jean Castex Roušky a respirátory Francie Anna Hidalgová Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy