Začaly dny občanské neposlušnosti: Aktivisté "terorizují" metropole, policie zatýká

Ve světových metropolích dnes začaly několikadenní protesty klimatických aktivistů z hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí). Protestní akce se už uskutečnily v novozélandské metropoli Wellington nebo v australském Melbourne. Ráno blokovali aktivisté také ulice Amsterodamu, Londýna nebo Berlína. V nizozemské a britské metropoli proti nim policie zakročila, v Londýně zadržela 135 lidí.

Demonstrace a "dny občanské neposlušnosti", které mají pokračovat následující týden až dva týdny, se čekají například také v Paříži, Kapském městě, Washingtonu nebo Buenos Aires.

Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion, bojující proti "zločinné" nečinnosti vlád tváří v tvář klimatické změně, dnes uspořádali protestní akci například ve Wellingtonu, kde se podle agentury AFP připoutali řetězy k růžovému vozidlu, čímž způsobili problémy v dopravě v centru města.

V Melbourne se demonstranti shromáždili na schodišti před parlamentem státu Victoria k "tiché meditaci", po níž následoval průvod městem.

Hundreds marching up Pitt Street for the #ExtinctionRebellion protest in Sydney pic.twitter.com/hsHGhAatNC

— Gus McCubbing (@GusMcCubbing) October 7, 2019

U protinožců tak začaly blokády, jimiž hodlá hnutí Extinction Rebellion v následujících dvou týdnech v 60 městech celého světa upozornit na hrozící ekologickou "apokalypsu". Jenom v Austrálii jsou očekávány tisícovky lidí na různých akcích chystaných po celé zemi.

Protesty se rozběhly i v Evropě. V Londýně policie na úvod dvoutýdenního protestu zadržela 135 osob. Aktivisté blokovali například most Lambeth Bridge a několik ulic ve vládní čtvrti Westminster. Organizátoři očekávají, že se akcí v britské metropole zúčastní až 10.000 lidí. Jedna skupinka se před ministerstvem obrany připoutala k maketě jaderné rakety a vyzvala vládu, aby peníze určené na válečné jaderné ponorky Trident raději vynaložila na boj proti klimatické změně.

V centru Amsterodamu stovky demonstrantů zablokovaly důležitou ulici poblíž Říšského muzea a začali si stavět stany. Město přitom protestní akci zakázalo. Policie demonstranty vyzvala k ukončení akce. Policie hodlá demonstrace tolerovat pouze za podmínky, že nebudou blokovat dopravu.

Podle agentury Reuters policie v silou odváděla aktivisty, kteří blokovali jednu z důležitých amsterodamských ulic a zadržela 50 osob, které neuposlechly výzvy, aby demonstraci přesunuly na nedaleké náměstí. Podle Reuters se sešlo na 900 protestujících.

V Berlíně přibližně tisícovka lidí zablokovala rušnou křižovatku Grosser Stern s kruhovým objezdem kolem Vítězného sloupu. Protestující rovněž zřídili protestní tábor před budovou kancléřství.

Protestující byli téměř za mrazu na berlínské křižovatce už brzy zrána Podle agentury AP nikdo nebyl zatčen a protest je pokojný. Policie přitom ráno uzavřela pět hlavních silnic, které se sbíhají ke kruhovému objezdu, aby zabránila dopravnímu chaosu. Podle DPA aktivisté u Vítězného sloupu postavili archu, dřevěnou loď, která má upozornit na vymírání druhů.

Berlínský zemský ministr vnitra Andreas Geisel varoval, že úřady by mohly proti demonstrantům rázně zakročit v případě, že se budou dopouštět násilí nebo zasáhnou důležitou infrastrukturu, jako je například letiště. Podle agentury DPA však zatím nejsou informace o žádných incidentech.

Související

Karel Havlíček

Konec uhlí v Česku: Komise doporučila rok 2038. Podle ekologů je to pozdě

Uhelná komise dnes doporučila ukončit využívání uhlí v České republice v roce 2038. Z devatenáctičlenné komise hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi. Na tiskové konferenci to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO), který je jedním z předsedů komise. Rozhodnutí označil za kompromis.

Více souvisejících

Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) Demonstrace Sydney Amsterdam (The Netherlands) Berlín Londýn Policie Velká Británie

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 30 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy