Začaly dny občanské neposlušnosti: Aktivisté "terorizují" metropole, policie zatýká

Ve světových metropolích dnes začaly několikadenní protesty klimatických aktivistů z hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí). Protestní akce se už uskutečnily v novozélandské metropoli Wellington nebo v australském Melbourne. Ráno blokovali aktivisté také ulice Amsterodamu, Londýna nebo Berlína. V nizozemské a britské metropoli proti nim policie zakročila, v Londýně zadržela 135 lidí.

Demonstrace a "dny občanské neposlušnosti", které mají pokračovat následující týden až dva týdny, se čekají například také v Paříži, Kapském městě, Washingtonu nebo Buenos Aires.

Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion, bojující proti "zločinné" nečinnosti vlád tváří v tvář klimatické změně, dnes uspořádali protestní akci například ve Wellingtonu, kde se podle agentury AFP připoutali řetězy k růžovému vozidlu, čímž způsobili problémy v dopravě v centru města.

V Melbourne se demonstranti shromáždili na schodišti před parlamentem státu Victoria k "tiché meditaci", po níž následoval průvod městem.

Hundreds marching up Pitt Street for the #ExtinctionRebellion protest in Sydney pic.twitter.com/hsHGhAatNC

— Gus McCubbing (@GusMcCubbing) October 7, 2019

U protinožců tak začaly blokády, jimiž hodlá hnutí Extinction Rebellion v následujících dvou týdnech v 60 městech celého světa upozornit na hrozící ekologickou "apokalypsu". Jenom v Austrálii jsou očekávány tisícovky lidí na různých akcích chystaných po celé zemi.

Protesty se rozběhly i v Evropě. V Londýně policie na úvod dvoutýdenního protestu zadržela 135 osob. Aktivisté blokovali například most Lambeth Bridge a několik ulic ve vládní čtvrti Westminster. Organizátoři očekávají, že se akcí v britské metropole zúčastní až 10.000 lidí. Jedna skupinka se před ministerstvem obrany připoutala k maketě jaderné rakety a vyzvala vládu, aby peníze určené na válečné jaderné ponorky Trident raději vynaložila na boj proti klimatické změně.

V centru Amsterodamu stovky demonstrantů zablokovaly důležitou ulici poblíž Říšského muzea a začali si stavět stany. Město přitom protestní akci zakázalo. Policie demonstranty vyzvala k ukončení akce. Policie hodlá demonstrace tolerovat pouze za podmínky, že nebudou blokovat dopravu.

Podle agentury Reuters policie v silou odváděla aktivisty, kteří blokovali jednu z důležitých amsterodamských ulic a zadržela 50 osob, které neuposlechly výzvy, aby demonstraci přesunuly na nedaleké náměstí. Podle Reuters se sešlo na 900 protestujících.

V Berlíně přibližně tisícovka lidí zablokovala rušnou křižovatku Grosser Stern s kruhovým objezdem kolem Vítězného sloupu. Protestující rovněž zřídili protestní tábor před budovou kancléřství.

Protestující byli téměř za mrazu na berlínské křižovatce už brzy zrána Podle agentury AP nikdo nebyl zatčen a protest je pokojný. Policie přitom ráno uzavřela pět hlavních silnic, které se sbíhají ke kruhovému objezdu, aby zabránila dopravnímu chaosu. Podle DPA aktivisté u Vítězného sloupu postavili archu, dřevěnou loď, která má upozornit na vymírání druhů.

Berlínský zemský ministr vnitra Andreas Geisel varoval, že úřady by mohly proti demonstrantům rázně zakročit v případě, že se budou dopouštět násilí nebo zasáhnou důležitou infrastrukturu, jako je například letiště. Podle agentury DPA však zatím nejsou informace o žádných incidentech.

Související

Karel Havlíček

Konec uhlí v Česku: Komise doporučila rok 2038. Podle ekologů je to pozdě

Uhelná komise dnes doporučila ukončit využívání uhlí v České republice v roce 2038. Z devatenáctičlenné komise hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi. Na tiskové konferenci to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO), který je jedním z předsedů komise. Rozhodnutí označil za kompromis.

Více souvisejících

Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) Demonstrace Sydney Amsterdam (The Netherlands) Berlín Londýn Policie Velká Británie

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy