Zákaz přenocování ve vlastní zemi. Opatření přerostlo ve vážný vnitroněmecký spor

Zákazy přenocování pro Němce z rizikových oblastí při cestách po vlastní zemi se stávají terčem sílící kritiky. O kontroverzním opatření, na němž se minulý týden většinově dohodli zemští premiéři, chce s šéfy regionálních vlád ve středu osobně jednat kancléřka Angela Merkelová.

Minulý týden se většina zemských ministerských předsedů shodla na tom, že přenocování v německých ubytovacích zařízeních by mělo být znemožněno lidem bez negativního testu z těch německých regionů, v nichž v posledních sedmi dnech přibývalo alespoň 50 nakažených na 100.000 obyvatel. Tuto hranici překročila například mnohá velká německá města jako Berlín, Frankfurt nad Mohanem, Stuttgart nebo Essen.

Například dovolenou mohou všichni Němci strávit v hotelích či penzionech pouze ve čtyřech ze 16 spolkových zemích - v Berlíně, Hamburku, Severním Porýní-Vestfálsku a Durynsku, které omezení odmítají.

Opatření má bránit dalšímu šíření koronaviru po Německu. Je ale silně kontroverzní a smysluplnost opatření zpochybňují kromě zástupců hoteliérské branže i mnozí experti a politici.

Zdravotnický expert vládní Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) a epidemiolog Karl Lauterbach opakovaně zákaz ubytování zpochybnil. "Žádná studie neukazuje, že by cestování uvnitř Německa urychlovalo pandemii. Tímto pravidlem tudíž nevyřešíme žádný problém, protože tu žádný problém není," řekl Lauterbach deníku Süddeutsche Zeitung. Na twitteru naopak Lauterbach vyzval k zákazu velkých oslav a akcí, které podle něj představují velké riziko.

Lauterbacha v jeho názorech podporuje i svaz obcí, podle něhož zákaz ubytování není promyšlený a neexistují důkazy, že by hotely byly ohnisky epidemie. Svaz hotelů a restaurací (Dehoga) očekává kvůli opatření žaloby.

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert ujistil, že kancléřka Merkelová si na středečních konzultacích se spolkovými zeměmi vyslechne všechny strany. Zdůraznil ale, že jde o zemská opatření.

Šéf spolkového kancléřství Helge Braun opatření, které pomohl vyjednat, brání. V televizi ARD zdůraznil, že jde o "opravdu nouzové opatření" a má pochopení pro to, že se jednotlivé spolkové země chtějí chránit. "Meklenbursko-Přední Pomořansko má jako celek incidenci zhruba kolem pěti (nově nakažených na 100.000 obyvatel), a Berlín přes 60. Když se vyskytnou takové rozdíly při vývoji infekce, je myslím zcela jasné, že se chce každý chránit, a pak je něco takového nakonec nevyhnutelné," řekl Braun.

Podobně hovoří bavorský premiér Markus Söder. "Vlastně jsme se dostali příliš brzy na příliš vysoká čísla a nyní musíme situaci brát velmi vážně, abychom tu neměli nekontrolované šíření," řekl Söder také ARD. "Proto je dobře, když teď budeme společně přemýšlet o jednotných pravidlech, která budou skutečně pro všechny lidi v Německu srozumitelná a aplikovatelná," dodal konzervativní politik.

Lidem, kteří si už zaplatili pobyty a kvůli novému opatření je nemohou realizovat, hotely peníze vrátí. U objednaných pobytů nebudou vyžadovat stornopoplatky.

Německo dnes hlásí 4122 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin. V Česku, které má téměř osmkrát méně obyvatel než Německo, se v pondělí potvrdilo 4310 případů infekce.

Související

Více souvisejících

Německo Angela Merkelová Markus Söder CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska) Hotely cestování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 12 minutami

před 39 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy