Zastavte brexit! Milion zastánců EU pochodoval Londýnem, v čele šel starosta Khan

Desetitisíce zastánců setrvání Británie v Evropské unii dnes pochodovaly centrem Londýna směrem k parlamentu, kde se kvůli brexitu konalo první sobotní zasedání od roku 1982. Demonstranti požadují nové referendum o odchodu z EU a podle zpravodajského webu BBC s nadšením přivítali rozhodnutí poslanců odložit schválení nové brexitové dohody.

Účastníci mávali vlajkami EU a nesli transparenty vyzývající k zastavení brexitu, v čele pochodu stál londýnský starosta Sadiq Khan.

Přesné informace o počtu účastníků nebyly odpoledne k dispozici. "Neposkytujeme odhady počtu, protože je to taková nepřesná věda. Nicméně, je poctivé říct, že trasa průvodu je nyní velmi přeplněná," uvedla londýnská policie na twitteru. Agentura Reuters uvedla, že v době, kdy již začátek průvodu dorazil před parlament čekaly ještě tisíce lidí v Hyde Parku na to, aby mohly vyrazit na pochod. Podle organizátorů se účast blížila milionu lidí.

Today we have a message for our MPs:you must not pass this dealyou must ask for a long extensionand you must give the people the final say on #Brexit#VoteDownTheDealMy speech just now at the remain march in #London ??? pic.twitter.com/HoijTTKr8T

— Alexandra Phillips MEP ??? (@alexforeurope) October 19, 2019

Po více než třech letech složitých jednání stále není jisté, jak a kdy brexit nastane. Premiér Boris Johnson se snažil o schválení nové rozvodové dohody s EU, ale dolní komora parlamentu její přijetí dnes přinejmenším odložila.

Jeden z organizátorů pochodu James McGrory před protesty uvedl, že vláda by měla věnovat pozornost hněvu zastánců členství v EU a uspořádat nové referendum. Nová dohoda se podle něj nepodobá tomu, co bylo lidem slíbeno, takže by si veřejnost zasloužila novou možnost, aby se k tomu vyjádřila.

V čele protestního průvodu stál londýnský starosta Sadiq Khan, představitel opoziční Labouristické strany a odpůrce odchodu z EU. Objektivy fotografů na akci zachytily například také herce Patricka Stewarta, který se proslavil jako kapitán Picard v seriálu Star Trek: Nová generace.

And we're off! Thousands of people from all corners of our country, all ages and backgrounds, making sure our message is heard loud and clear - give the people the #FinalSay on Brexit. @peoplesvote_uk #PeoplesVoteMarch ?? pic.twitter.com/tKyeQZKFBO

— Sadiq Khan (@SadiqKhan) October 19, 2019

Nálada protestujících se pohybovala od hněvu k zoufalství, uvedly agentury. Jsou mezi nimi i mladí lidé, kteří nemohli hlasovat v době referenda v roce 2016 a označují boj za další hlasování za určující politickou událost svého života.

"Jsem naštvaná, že nás neposlouchají. Téměř všechny průzkumy ukazují, že lidé nyní chtějí zůstat v EU," řekla Reuters šestapadesátiletá Hannah Bartonová ze střední Anglie zahalená do vlajky EU. BBC zase citovala šedesátiletou Ali Lothianovou ze skotského Dundee, která dnešní shromáždění brala jako poslední šanci na to, aby vyjádřila svůj silný názor ohledně nového referenda.

Po ohlášení výsledku hlasování v Dolní sněmovně nicméně v ulicích zavládlo nadšení, píše BBC. Britští novináři předtím na twitteru uváděli, že hluk z manifestace bylo během rozpravy poslanců o brexitové dohodě slyšet i uvnitř zasedacího sálu.

Někteří demonstranti dorazili v komplikovaných kostýmech, jedna ze skupin byla oblečena jako ovoce a zelenina. Kromě vlajek EU a transparentů s různými nápisy proti brexitu, z nichž některé byly ukázkou suchého britského humoru, si demonstranti přinesli i figurky zesměšňující politiky, jako Johnsona a jeho poradce Dominika Cummingse. V jednu chvíli také shromáždění začalo zpívat hymnu EU, Ódu na radost.

Organizátoři jsou přesvědčeni, že dnešní demonstrace bude počtem účastníků podobná březnovému shromáždění, kterého se podle nich zúčastnil jeden milion lidí. Protest takové velikosti by patřil mezi největší v Británii. Tvrzení o milionu účastníků ale v březnu média zpochybňovala.

V referendu v roce 2016 odchod Británie z EU podpořilo 17,4 milionu lidí, tedy 52 procent hlasujících. V EU si přálo zůstat 16,1 milionu hlasujících. Průzkumy veřejného mínění z poslední dobu nasvědčují spíše mírné převaze zastánců členství v EU, není ale patrná zásadní změna postojů. Mnoho voličů uvádí, že jsou z brexitu stále více otrávení.

Související

Více souvisejících

Brexit Londýn Velká Británie Boris Johnson Sadiq Khan

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy