V Paříži vypukly další protesty žlutých vest, policie použila slzný plyn

Jen několik stovek lidí se dnes zúčastnilo protestu hnutí takzvaných žlutých vest v Paříži. Policie proti demonstrantům navíc okamžitě zasahovala, jelikož se sešli na místech, kde úřady dočasně zakázaly shromažďování. Pořádkové síly při zásazích použily slzný plyn a zatkly zatím 123 lidí, 43 z nich je ve vazbě.

"Žluté vesty" organizují sobotní protesty už téměř rok, v posledních měsících však hnutí proti ekonomickým nerovnostem výrazně ztratilo na síle.

PARIS - #Acte45 : Gaz lacrymogène utilisé pour disperser les #GiletsJaunes pic.twitter.com/l2F8PggFCJ

— Clément Lanot (@ClementLanot) September 21, 2019

První demonstranti, z nichž měl na sobě málokdo charakteristickou žlutou dopravní vestu, se dnes sešli na náměstí Madeleine kolem deváté hodiny. Policie je vzhledem k zákazu shromažďování okamžitě začala vyzývat k odchodu. Na svém twitterovém účtu přitom zveřejnila obrázky zabavených předmětů, mezi nimiž bylo i několik benzinových kanystrů či autobaterie.

Les #FDO procèdent à des contrôles préventifs afin que les #manifestations se déroulent en toute sécurité.➡️ saisie de matériel dangereux pic.twitter.com/YpT5olua6T

— Préfecture de Police (@prefpolice) September 21, 2019

Demonstranti se po zásahu policie, při kterém použila i slzný plyn, rozutekli do okolních ulic a do budovy nádraží Saint-Lazare, odkud se je pořádkové síly následně snažily vyhnat. Malé skupinky demonstrantů se poté snažily dostat na třídu Champs-Élysées, jež vede k Vítěznému oblouku. Tam ovšem dnes rovněž platí zákaz demonstrací, policisté proto protestující ze třídy vyháněli.

Kolem jedné hodiny se začala řada příslušníků žlutých vest přesouvat na druhou stranu Seiny na plánovanou a povolenou manifestaci za ochranu klimatu. Řada z nich byla podle lidí na místě rozčilená, že jim policie neumožnila dopoledne demonstrovat. Jeden z pořadatelů pochodu za klima je přivítal, ale připomněl, že si přeje nenásilný pochod. Podle novináře listu Le Monde přítomného na místě se na začátku klimatického pochodu sešlo dohromady asi 3000 lidí.

Podle deníku Le Parisien však nepovolené demonstrace žlutých vest v okolí Vítězného oblouku dále pokračují a zasahuje proti nim policie.

Poblíž Invalidovny odpoledne také začala manifestace proti vládnímu plánu důchodové reformy, kterou svolala odborová organizace Force ouvrière.

V Paříži dnes kvůli sérii demonstrací a protestů platí mimořádná bezpečnostní opatření, k zajištění veřejného pořádku je ve francouzské metropoli nasazeno 7500 tisíce policistů.

Ve městě se přitom tento víkend konají také Dny evropského dědictví, při nichž obvykle desetitisíce lidí navštěvují jindy nepřístupné památky a vládní budovy. Řada institucí však vzhledem k protestům svoje dveře dnes neotevře, výjimečně jsou naopak uzavřena některá muzea.

Ochromena je také hromadná doprava, úřady uzavřely řadu stanic metra a příměstských vlaků.

Ministerstvo vnitra se obává opakování násilností a ničení majetku. Manifestace se proto nesmějí konat na třídě Champs-Élysées, v okolí parlamentu a sídla prezidenta, Eiffelovy věže a u chrámu Notre-Dame a ve Vincenneském a Bouloňském lesíku.

Související

Emmanuel Macron

Ve Francii se opět protestuje kvůli důchodové reformě, Macron odmítá ustoupit

Novými demonstracemi a omezeními v dopravě dnes ve Francii pokračuje stávka pracovníků státní sféry vyvolaná vládním plánem důchodové reformy. Na železnici je v provozu oproti normálu 60 procent rychlovlaků TGV a méně než polovina běžných souprav, výrazně zůstává narušená hromadná doprava v Paříži. Hlavním městem odpoledne společně vyrazili na pochod železničáři a stoupenci tzv. hnutí žlutých vest, informovala francouzská média.

Více souvisejících

Demonstrace v Paříži demonstrace ve Francii Paříž Policie Francie

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 55 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy