NÁZOR - Začátek roku 2020 byl pro EU a novou Evropskou komisi obtížný, konstatuje editorial serveru The Observer. Renomovaný týdeník podotýká, že komise, která začala pracovat minulý měsíc, a její předsedkyně Ursula von der Leyenová, která nahradila Jeana-Claude Junckera, má přitom velké ambice.
Slova se těžko mění v činy
Von der Leyenová věří, že Evropa by měla zaujmout vůdčí "geopolitickou" roli v mezinárodních záležitostech, která by odrážela postavení EU coby největšího obchodního bloku světa, připomíná britský server. Dodává, že přeměnit slova v činy se ukazuje jako problematické.
"EU musí být strategičtější, více asertivní a jednotnější ve svém přístupu k vnějším vztahům. Musíme využít naši diplomatickou a ekonomickou sílu k podpoře globální stability a prosperity...a být schopnější při vývozu našich hodnot a standardů," cituje editorial slova Leyenové určená novému Vysokému představiteli EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepu Borrellovi.
Je stále brzo na hodnocení, ale přesto se zdá, že dvaasedmdesátiletý bývalý španělský ministr zahraničí Borrell přinejmenším bojuje s tím, aby tento cíl splnil, konstatuje prestižní týdeník. Podotýká, že v posledních týdnech čelí EU jednomu ponížení za druhým a vypadá to, že se spíše ignorována, než aby byla hybatelem dění.
Jako příklad uvádí The Observer rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zlikvidovat předního íránského generála Kásima Sulejmáního, které vůbec nebralo v potaz evropské spojence, přičemž nelegální, jednostranná akce šéfa Bílého domu definitivně zničila cenný úspěch Borrellových předchůdkyň, Federicy Mogheriniové a Cathy Ashtonové, v podobě dohody o íránském jaderném programu z roku 2015, která se však kvůli americkým sankcím již nacházela ve stádiu klinické smrti.
Spojené státy tuto ránu ještě vystupňovaly svým požadavkem, aby evropská trojka - Británie, Francie a Německo - aktivovala mechanismus smlouvy pro řešení sporů, upozorňuje renomovaný server. Doplňuje, že evropské země se podvolily a Írán dle očekávání reagoval zuřivě.
"Podstatné je, že EU odmítá Trumpovu politiku 'maximálního nátlaku' na Teherán a snaží se nalézt cesty, jak ji obejít, například udržování nedolarového odchodu s potravinami a léky," píše The Observer. Dodává, že evropské firmy ale v obavě z americké odvety tuto strategii odmítají a žádost Evropské komise o podporu investic v Íránu ze stejného důvodu nevyslyšela ani Evropská investiční banka.
Boj mimo váhovou kategorii
Ponížením bylo i oznámení, že Trump tajně pohrozil uvalením pětadvacetiprocentních cel na evropské automobily, pokud evropské země neaktivují zmíněný mechanismus smlouvy o íránském jaderném programu, což jistý evropský představitel přirovnal k vydírání, uvádí britský týdeník. Soudí, že navzdory tvrzení evropské trojky, že mechanismus by byl aktivován tak jako tak, jde o znepokojivý příklad, jak se Washington úspěšně pokouší usměrnit evropskou zahraniční politiku.
Evropa tak vypadá zoufale slabá a tato slabost charakterizuje i její přístup k libyjskému konfliktu, deklaruje prestižní server. Zdůrazňuje, že ačkoliv je klíčovým zájmem EU tento konflikt zastavit, jelikož je spojen s destabilizujícími migračními vlnami přes Středomoří, a v Berlíně začaly další rozhovory pod záštitou OSN a Německa o jeho urovnání, země EU se zjevně rozcházejí v názoru na to, kterou válčící stranu podpořit.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Řecko a Kypr, které pobouřila dohoda mezi Tureckem a libyjskou mezinárodním společenstvím uznanou vládou v Tripolisu usilující o ovládnutí sporných energetických zdrojů ve východním Středomoří, se dvoří Chalífovi Haftarovi, libyjskému povstaleckému vůdci, který minulý týden jednal v Athénách, připomíná The Observer. Dodává, že Haftara nyní zjevně podporuje i Francie, zatímco Itálie inklinuje k podpoře druhé strany.
Naděje se upínají k tomu, že v Berlíně by mohlo být uzavřeno trvalé příměří, naznačuje prestižní týdeník. Upozorňuje ale na turecké rozhodnutí ignorovat výzvy EU a vyslat do Libye žoldáky, což Borrell odsoudil jako "velmi nebezpečné", stejně jako na vměšování ze strany Ruska a mnoha arabských zemí, které ukazují, jak malý vliv upozaděná EU má.
"Ať je otázkou Sýrie, konflikt na východě Ukrajiny či Palestina (kde Trump opět ignoruje politiku EU), Evropa bojuje zcela mimo svou váhovou kategorii, poučkám Vod der Leyenové navzdory," píše britský server. Vysvětluje, že nejde o nový problém, který se ovšem prohlubuje.
Spolu s tím jak Spojené státy, Čína a Rusko a země, které se je snaží napodobit, hrají ničivé globální mocenské hry, EU nezbývá než přihlížet a dělat si starosti, shrnuje editorial. Podotýká, že Británie, která se bezhlavě a nezodpovědně řítí do transatlantického vakua, v tomto směru ničemu nepomáhá.
Související
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa
EU (Evropská unie) , Írán , Libye , USA (Spojené státy americké) , Josep Borrell , Ursula von der Leyenová
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
před 1 hodinou
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
před 2 hodinami
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
před 2 hodinami
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 3 hodinami
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 4 hodinami
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 5 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 6 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 7 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 8 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.
Zdroj: Lucie Žáková