Zvrat v ukrajinské krizi? Putin a Zelenskyj poprvé tváří v tvář. Na tomto se dohodli

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho ukrajinský protějšek Vladimir Zelenskyj se v pondělí poprvé setkali k bilaterálnímu jednání. Svou schůzku na okraj summitu Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie o řešení konfliktu na východě Ukrajiny označili za pozitivní.

Podle agentur se dohodli na výměně všech zajatců do konce roku a slíbili úplné respektování příměří, ohledně termínu voleb na východě Ukrajiny a kontroly hranic v separatisty ovládané oblasti se ale neshodli.

Francouzský prezident Emmanuel Macron novinářům po summitu sdělil, že další schůzka normandské čtyřky se má uskutečnit do čtyř měsíců. Jednání normandské čtyřky, jak se tomuto formátu schůzek říká podle první čtyřstranné schůzce při oslavách vylodění Spojenců v Normandii v červnu 2014, předcházela v pondělí série bilaterálních setkání Putina se spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou a Macronem, jakož i Zelenského s Macronem a Merkelovou.

Désengagement, libération de prisonniers, cessez-le-feu : pour la première fois depuis plus de 3 ans, nos discussions ont permis d’avancer sur des points cruciaux pour le processus de paix en Ukraine. Les voici.https://t.co/p5vp8Kp2O2

— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) December 10, 2019

Volodymyr Zelenskyj po jednání uvedl, že je "velmi pozitivní" už to, že obnovil dialog s Putinem. Dodal nicméně, že stále zůstává mnoho otázek nevyřešených. Zdůraznil, že Ukrajina musí mít plnou kontrolu nad svým východním územím. Odmítl přitom federalizaci země, jak to požadují separatisti.

Také ruský prezident Vladimir Putin na tiskové konferenci po jednání řekl, že schůzka v Paříži byla užitečná. Uvedl ale, že Moskva požaduje změny v ukrajinské ústavě, které zaručí zvláštní status oblasti Donbasu. Putin se rovněž vyslovil pro více přechodů pro civilisty na dělící linii v místě konfliktu na východní Ukrajině.

Podle agentury TASS Zelenskyj oznámil, že výměna zajatců se plánuje na 24. prosince, nejpozději by se měla uskutečnit do konce roku.

Zelenskyj podle agentury TASS mimo jiné rovněž uvedl, že "má pocit", že se jim při jednání s Putinem podařilo odblokovat problém prodloužení dohody o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu. "Probrali jsme principy, detaily dohody o tranzitu dojednají poradci," uvedl ukrajinský prezident.

Současná desetiletá smlouva o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu a tranzitu plynu přes Ukrajinu do Evropy vyprší 31. prosince. Obě strany jsou kvůli ní ve sporu od ruské anexe Krymu v roce 2014.

Pokud jde o Krym, ruská média zdůraznila, že v pondělí se v Paříži o této otázce vůbec nehovořilo.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Vladimír Putin Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Emmanuel Macron Angela Merkelová Normandská čtyřka Rusko Ukrajina Paříž

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy