Europoslanci chtějí na summitu řešit hlavně konkurenceschopnost hospodářství

Europoslanci, ale i Evropská komise od summitu prezidentů a premiérů Evropské unie očekávají především řešení konkurenceschopnosti unijního hospodářství ve světle zelené transformace a hospodářských vztahů s Čínou a Spojenými státy. Zásadním tématem je pro ně nadále i podpora Ukrajiny v obraně vůči ruské invazi a migrace. Lídři členských států EU se setkají příští týden v Bruselu.

"Obchod byl po mnoho let naším posvátným nástrojem, který přinášel prosperitu, rozvoj a zlepšoval životy našich občanů. A i když jsme mistři ve vyjednávání opatření, hůře nám jde jejich implementace," řekl europoslancům ve Štrasburku ve svém úvodním projevu předseda Evropské rady Charles Michel.

V podobném duchu pokračovala i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ta minulý týden jednala ve Washingtonu s americkým prezidentem Joem Bidenem mimo jiné o lepších podmínkách pro evropské firmy poté, co vláda USA přijala takzvaný zákon o snižování inflace (IRA). Ten počítá s miliardovými investicemi do ochrany klimatu a dotacemi americkému průmyslu. V EU vyvolal obavy z konkurenčního znevýhodnění, protože část dotací a daňových úlev je vázáno na americké výrobky.

Von der Leyenová uvedla, že mezi unijní Zelenou dohodou (Green Deal) a americkým IRA je očividná souvislost. "Obě opatření jsou současně klimatickou strategií i strategií pro investice a růst ekonomiky... vyjednávání ale mohou vyřešit jen některé z nejpalčivějších problémů, nejvíc práce musíme udělat tady v Evropě," uvedla předsedkyně Evropské komise a zdůraznila, že aby unie naplnila nevyhnutelný cíl zelené transformace ekonomiky, musí mimo jiné zajistit zdroje kritických materiálů potřebných k výrobě například baterií.

"Téměř 98 procent hořčíku získáváme z Číny, 97 procent našeho lithia pochází z Číny... pandemie a válka nám dala hořkou lekci o závislostech," dodala předsedkyně EK s odkazem na evropskou závislost na ruských fosilních palivech. "V Kanadě jsem navštívila firmu, která recykluje 95 procent lithia z použitých baterií. To musí být budoucnost i v Evropě," uvedla von der Leyenová.

Na otázku konkurenceschopnosti se zaměřila v projevech i většina předsedů jednotlivých politických frakcí EP.

"Spojené státy přijaly IRA už před několika měsíci. A my stále mluvíme o tom, jak odpovědět... potřebujeme rychlé a jednotné řešení," vyzvala česká místopředsedkyně EP Dita Charanzová (ANO), která připomněla, že automobilka Volkswagen zvažuje, zda v Evropě, a možná přímo v Česku, postaví novou továrnu na baterie pro elektromobily. Svoji první továrnu však postaví v Severní Americe, aby měla přístup k výhodám IRA.

Český europoslanec z lidovecké frakce EPP Luděk Niedermayer (TOP 09) uvedl, že "hnacím motorem ekonomiky by neměly být dotace nebo státní podpora, ale hospodářská soutěž". "Za porovnávání se s USA můžeme zaplatit vysokou cenu... zatímco oni jsou (jako federace) jednotní, my máme v jednotlivých členských státech 20 odlišných přístupů," dodal Niedermayer.

Druhotným tématem europoslanců byla dnes také migrace. V projevech se tématu dotkli jak předseda Evropské rady Michel, tak spolupředseda klubu Evropských konzervativců a reformistů Nicola Procaccini.

V souvislosti s hospodářskými i sociálními tématy také někteří europoslanci i von der Leyenová zdůraznili, že Evropská unie se musí zbavit přebytečné byrokracie tam, kde je to možné, aby se stala atraktivnější pro investory a podnikatele.

Související

Petr Fiala (ODS)

BIS odhalila proruskou vlivovou síť v Česku. Fialova vláda proti ní zasáhla

Vláda se ve středu rozhodla uvalit sankce na trojici subjektů z proruské sítě, která se pokoušela rozvíjet vlivovou operaci se závažným dopadem na bezpečnost Česka a Evropské unie. Skupina působila i v Evropském parlamentu. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se ukazuje, že Rusko se dlouhodobě pokouší ovlivňovat demokratické procesy v Evropě.

Více souvisejících

evropský parlament Ekonomika EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Naše vojáky na Ukrajině nechceme, řekli rozhodně Poláci. Jednotky NATO taky ne

Více než 70 procent Poláků neschvaluje vyslání svých vojáků ani vojáků Severoatlantické aliance na Ukrajinu. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který provedl institut IBRIS pro polský deník Rzeczpospolita.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy