Europoslanci, ale i Evropská komise od summitu prezidentů a premiérů Evropské unie očekávají především řešení konkurenceschopnosti unijního hospodářství ve světle zelené transformace a hospodářských vztahů s Čínou a Spojenými státy. Zásadním tématem je pro ně nadále i podpora Ukrajiny v obraně vůči ruské invazi a migrace. Lídři členských států EU se setkají příští týden v Bruselu.
"Obchod byl po mnoho let naším posvátným nástrojem, který přinášel prosperitu, rozvoj a zlepšoval životy našich občanů. A i když jsme mistři ve vyjednávání opatření, hůře nám jde jejich implementace," řekl europoslancům ve Štrasburku ve svém úvodním projevu předseda Evropské rady Charles Michel.
V podobném duchu pokračovala i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ta minulý týden jednala ve Washingtonu s americkým prezidentem Joem Bidenem mimo jiné o lepších podmínkách pro evropské firmy poté, co vláda USA přijala takzvaný zákon o snižování inflace (IRA). Ten počítá s miliardovými investicemi do ochrany klimatu a dotacemi americkému průmyslu. V EU vyvolal obavy z konkurenčního znevýhodnění, protože část dotací a daňových úlev je vázáno na americké výrobky.
Von der Leyenová uvedla, že mezi unijní Zelenou dohodou (Green Deal) a americkým IRA je očividná souvislost. "Obě opatření jsou současně klimatickou strategií i strategií pro investice a růst ekonomiky... vyjednávání ale mohou vyřešit jen některé z nejpalčivějších problémů, nejvíc práce musíme udělat tady v Evropě," uvedla předsedkyně Evropské komise a zdůraznila, že aby unie naplnila nevyhnutelný cíl zelené transformace ekonomiky, musí mimo jiné zajistit zdroje kritických materiálů potřebných k výrobě například baterií.
"Téměř 98 procent hořčíku získáváme z Číny, 97 procent našeho lithia pochází z Číny... pandemie a válka nám dala hořkou lekci o závislostech," dodala předsedkyně EK s odkazem na evropskou závislost na ruských fosilních palivech. "V Kanadě jsem navštívila firmu, která recykluje 95 procent lithia z použitých baterií. To musí být budoucnost i v Evropě," uvedla von der Leyenová.
Na otázku konkurenceschopnosti se zaměřila v projevech i většina předsedů jednotlivých politických frakcí EP.
"Spojené státy přijaly IRA už před několika měsíci. A my stále mluvíme o tom, jak odpovědět... potřebujeme rychlé a jednotné řešení," vyzvala česká místopředsedkyně EP Dita Charanzová (ANO), která připomněla, že automobilka Volkswagen zvažuje, zda v Evropě, a možná přímo v Česku, postaví novou továrnu na baterie pro elektromobily. Svoji první továrnu však postaví v Severní Americe, aby měla přístup k výhodám IRA.
Český europoslanec z lidovecké frakce EPP Luděk Niedermayer (TOP 09) uvedl, že "hnacím motorem ekonomiky by neměly být dotace nebo státní podpora, ale hospodářská soutěž". "Za porovnávání se s USA můžeme zaplatit vysokou cenu... zatímco oni jsou (jako federace) jednotní, my máme v jednotlivých členských státech 20 odlišných přístupů," dodal Niedermayer.
Druhotným tématem europoslanců byla dnes také migrace. V projevech se tématu dotkli jak předseda Evropské rady Michel, tak spolupředseda klubu Evropských konzervativců a reformistů Nicola Procaccini.
V souvislosti s hospodářskými i sociálními tématy také někteří europoslanci i von der Leyenová zdůraznili, že Evropská unie se musí zbavit přebytečné byrokracie tam, kde je to možné, aby se stala atraktivnější pro investory a podnikatele.
Související
Kyjev může útočit zbraněmi dlouhého doletu i na ruské území. Europoslanci souhlasí
Babiš zakotvil v proruské klice europarlamentu, je bezpečnostním rizikem, říká Zdechovský pro EZ
evropský parlament , Ekonomika , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 9 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák