Europoslanci odvolali vyšetřovanou Kailiovou z funkce místopředsedkyně

Europoslanci dnes výraznou většinou odvolali svou řeckou kolegyni Evu Kailiovou z funkce místopředsedkyně Evropského parlamentu. Kailiová, kterou belgičtí vyšetřovatelé podezřívají z korupce, nadále zůstává europoslankyní. Pro odvolání hlasovalo 625 europoslanců, jeden byl proti a dva se zdrželi.

K předčasnému ukončení působení Kailiové v pozici jedné ze 14 místopředsedkyň a místopředsedů byla zapotřebí dvoutřetinová většina v europarlamentu, ve kterém je přes 700 křesel.

"Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování EP rozhodl, že Eva Kailiová už nebude jednou z jeho místopředsedkyň. Rozhodnutí je platné okamžitě," napsala po hlasování na twitteru předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová.

Pro odvolání hlasovalo 625 europoslanců, dva se zdrželi. Proti hlasoval jen chorvatský europoslanec Mislav Kolakušić. Agentuře DPA řekl, že ačkoliv silně věří v boj proti korupci, zároveň ctí presumpci neviny.

"Jedna věc je jasná - vládne tu opakovaná tolerance ke korupci. Korupce podrývá demokracii," řekla dnes později europoslancům ve Štrasburku komisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová. "Obvinění jsou extrémně závažná, ačkoliv pokračuje vyšetřování a je tu presumpce neviny. Všem kdo přijímají úplatky: Hanba vám," dodala komisařka.

Hlasování bylo na dnešní program zařazeno na návrh lídrů jednotlivých frakcí EP a Metsolaové, kteří se dnes dopoledne pro odvolání Kailiové vyslovili jednomyslně.

"Složili jsme závazek transparentně sloužit evropskému lidu," uvedla dnes jedna ze členek takzvané Konference předsedů, šéfka Pokrokového spojenectví socialistů a demokratů (S&D) Iratxe Garcíaová Pérezová, která slíbila záležitost vnitřně prošetřit. K této druhé největší frakci v EP má blízko většina zadržených a vyšetřovaných v korupční kauze včetně Kailiové, která je její členkou.

Zbavení Kailiové funkce místopředsedkyně je jedinou přijatelnou reakcí na korupční skandál, uvedla po hlasování frakce S&D na twitteru.

"Pozici místopředsedkyně nemůže zastávat nikdo, kdo čelí takto vážným obviněním z korupce. Její odvolání bylo nevyhnutelné. Musíme teď co nejrychleji vyšetřit, proč existující protikorupční mechanismy selhaly, a zjednat nápravu," uvedl český europoslanec a pirátský člen frakce zelených Marcel Kolaja.

"Korupce je nepřijatelná. Ač je presumpce neviny silný argument, zde musí mít přednost ochrana kredibility parlamentu a evropské politiky," uvedl člen lidovecké frakce a člen TOP 09 Luděk Niedermayer. Lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová uvedla, že připravená přijmout jakákoliv protikorupční opatření či jejich zpřísnění.

Korupční skandál Evropským parlamentem otřásá od pátku. Několik současných či bývalých pracovníků čelí podezření, že výměnou za peněžité i jiné dary sloužili zájmům Kataru. Kailiová byla v pátek mezi osobami, které belgická policie zadržela, a v neděli jí soud prodloužil vazbu. Ona a další lidé jsou obviněni ze zločinného spolčení, korupce či praní špinavých peněz.

Katar o víkendu odmítl jakákoli tvrzení o "špatném počínání katarského státu". Právní zástupce Kailiové dnes uvedl, že se europoslankyně považuje za nevinnou.

Europoslanci mají podobně jako jiní zákonodárci imunitu týkající se zadržení a soudního stíhání. Výjimkou je však případ, kdy je podezřelý přistižen přímo při činu.

Kailiovou vzhledem ke skandálu několik europoslanců vyzvalo, aby se vzdala svého mandátu, napsala agentura Reuters. "Vzhledem k rozsahu korupčního skandálu je to to nejmenší, co od ní můžeme očekávat," uvedla francouzská europoslankyně Manon Aubryová, spolupředsedkyně levicové frakce.

Související

Více souvisejících

evropský parlament Eva Kailiová

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy