Více než milion lidí ze zemí EU včetně asi 10.000 z Česka vyzývá Evropskou unii k postupnému omezení používání umělých pesticidů a jejich úplnému vyřazení v roce 2035. Podnětem občanské iniciativy nazvané "Zachraňme včely a zemědělce! Vstříc včelám nakloněnému zemědělství a zdravému životnímu prostředí" se dnes zabývali poslanci Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku.
"Naše děti venku protestují za to, abychom řešili změnu klimatu... ze všech problémů je tohle zrovna jeden, pro který už máme řešení, a tím je používat méně (umělých) pesticidů a hnojiv," prohlásila irská europoslankyně z frakce Zelených Grace O'Sullivanová. Její německý kolega Martin Häusling později uvedl, že v průmyslu s hnojivy a pesticidy se točí hodně peněz a zaměstnává hodně lidí, což je důvod, proč jsou stále tak rozšířené.
Debata europoslanců se však rychle stočila ke druhé části výzvy, totiž k tomu, jak "ochránit" zemědělce. "Zemědělci používání chemie nemilují. Je drahá a práce s ní není žádná radost. Řešením jsou méně škodlivé alternativy a ty vy brzdíte. Na povolení nových genomických odrůd čekáme roky," řekl na plénu český europoslanec Martin Hlaváček (ANO) z klubu Renew Europe.
Včely mají ze všech opylovačů v přírodě největší význam. Zajišťují opylování desítek tisíc druhů rostlin, z nichž řada patří mezi zemědělsky významné plodiny. V EU je používání některých pesticidních látek, které mají prokazatelné negativní dopady na včelstva, již zakázané. U jiných, stále používaných látek vědci hovoří o "méně než smrtelných" dopadech na včely. Takovým dopadem může být například zkrácení života včelí dělnice, která je pesticidu vystavená.
"Domnívám se, že toto opatření lze dopracovat, ale je potřeba splnit určité podmínky. Komise musí dokončit posouzení dopadů na zemědělskou produkci, zemědělcům musíme poskytnout alternativy v podobě biopesticidů… a nařízení by mělo stanovit různé národní cíle podle vývoje v členských státech," okomentovala iniciativu česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) z lidovecké frakce EPP.
Šojdrová se odkázala na iniciativu Evropské komise (EK) pro snížení spotřeby pesticidů o 50 procent do roku 2030. Analýzu dopadů tohoto plánu má EK předložit do léta. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) řekl v prosinci ČTK, že členské státy při jednání prosadily individuální přístup k jednotlivým zemím, protože ve spotřebě pesticidů jsou velké rozdíly, konkrétně v Česku mezi lety 2011 až 2020 klesla o 38 procent.
Třetí českou europoslankyní, která se dnes na plénu k petici vyjádřila, byla zástupkyně levicové frakce Kateřina Konečná (KSČM). Iniciativa podle ní důležitá je, pesticidy však podle ní nejsou největším problémem včelstev.
"Česko je čtvrtou nejzavčelenější zemí světa. Poslední roky však byly pro opylovače katastrofální. V zimě se častěji střídá mráz s rychlým oteplením... problémem je sucho nebo malá pylová pestrost. Věnujme se tomu, ale komplexně, jedním opatřením nic nevyřešíme," uzavřela Konečná.
Související
Kyjev může útočit zbraněmi dlouhého doletu i na ruské území. Europoslanci souhlasí
Babiš zakotvil v proruské klice europarlamentu, je bezpečnostním rizikem, říká Zdechovský pro EZ
evropský parlament , Včely , zemědělství
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Počasí v Evropě ovlivní bouře, která se nachází nad Atlantikem. Česko nebude výjimkou
před 51 minutami
Putin v izolaci. Důkazem jsou přání k dnešním narozeninám ruského vůdce
před 1 hodinou
Úspěšný návrat do Ligy mistrů. Sparta i ve druhém vystoupení bodovala
před 1 hodinou
Tragédie v pražském metru. Vyhasl život pětatřicetiletého muže
před 2 hodinami
Před rokem jsme ohrozili existenci Izraele, tvrdí Hamás. Hizballáh přiznal, že platí vysokou cenu
před 2 hodinami
Mstí se Leyenová za poníka? Evropská komise povolila odstřel chráněné zvěře
před 2 hodinami
"Hanebná neschopnost." Papež František nezvykle ostře zkritizoval svět za válku v Izraeli
Aktualizováno před 3 hodinami
Kriminalisté z NCOZ zasahují na Krajském úřadu v Ostravě
před 3 hodinami
Svět si připomíná rok od masakru v Izraeli. Bolest zraněného lidstva, tvrdí Macron
před 3 hodinami
Petříček a Buzková opouští po zvolení Maláčové Sociální demokracii
před 4 hodinami
Odročená stání, zavřené podatelny. Soudy vstoupily do stávky
před 5 hodinami
Maďarsko vzkazuje světu: My v krizi nejsme, velké problémy máte vy
před 5 hodinami
Izraelská armáda posiluje přítomnost v Libanonu. Povolala další divizi
před 6 hodinami
Nobelovu cenu za medicínu získali Ambros a Ruvkun. Objevili mikroRNA
před 6 hodinami
Švédskem se šíří nebývalá epidemie zločinu. Děti si najímají gangy i Írán
před 7 hodinami
Izrael varuje Írán: Skončíte jako Pásmo Gazy nebo Bejrút
před 7 hodinami
Partneři prezidentů si zaslouží plat od státu. Pavlová ukázala, že první dáma je důležitá
před 8 hodinami
Rusko poslalo na Kyjev nadzvukové rakety Kinžal
před 8 hodinami
Rok války na Blízkém východě: Ve jménu bezohlednosti a dezinformací
před 9 hodinami
OSN: Útoky Izraele v Libanonu jsou porušením mezinárodního humanitárního práva
Šéf Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi v neděli prohlásil, že vzdušné útoky v Libanonu představují porušení mezinárodního humanitárního práva, protože zasáhly civilní infrastrukturu a způsobily civilní oběti. Grandi to uvedl v souvislosti s izraelským bombardováním Libanonu.
Zdroj: Libor Novák