Ruská kolona stojí, Červený kříž váhá a armáda postupuje

Kyjev/Moskva/Berlín - Navzdory signálům o pohybu ruské humanitární kolony blíž k ukrajinským hranicím zůstal o víkendu konvoj s pomocí dál v zajetí celních procedur a během dnešního dne se zřejmě do Luhanska nerozjede. Červený kříž navíc trvá na bezpečnostních zárukách, jejichž potřebu dnes zvýraznily mimořádně tvrdé boje u Doněcka a Luhanska. Postup armády potvrzuje předpovědi, že rychlý vývoj událostí na bojišti zastíní večerní ministerskou schůzku v Berlíně.

Postup ukrajinských jednotek je podle místních médií nekompromisní. Vojáci pronikli do Luhanska a obsadili údajně část jednoho z obvodů. Operace je vedena ze severovýchodu přes předměstí Velyka Verhunka. Bojuje se ale i na jihovýchodě Luhanska, kde se povstalci neúspěšně pokusili obnovit své pozice při silnici vedoucí k ruským hranicím. Zcela zničena přitom údajně byla obec Chrjaščuvate.Výrazný úspěch v bojích o Doněck ohlásil prezident Petro Porošenko. Povstalci podle něj ztratili strategicky důležité město Jasynuvata, které leží v severní části širší doněcké aglomerace. Těžké boje na sever od Doněcka dnes hlásily i webové stránky povstalců. Podle serveru Novorossija armáda při raketovém ostřelování těžce poškodila obec Makijivku.Povstalci během dnešních nočních bojů sestřelili nad Luhanskou oblastí armádní stíhací letoun MiG-29. Pilotovi se ale podařilo katapultovat a byl podle Kyjeva dopraven do bezpečí.Ruský konvoj mezitím stále čeká na povolení k cestě. Jeho větší část parkuje osm kilometrů od hranic, prvních šestnáct kamionů se vydalo do hraničního prostoru k celnímu odbavení. Bez ohledu na průběh celních procedur ale zůstává otevřená otázka bezpečnostních záruk, které Červený kříž od armády i povstalců požaduje. Zatím je prý nedostal.Pokrok by v tomto ohledu podle ukrajinských médií mohla přinést večerní berlínská schůzka ministrů zahraničí Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska. Podle německého hostitele Franka-Waltera Steinmeiera by mohla přinést politický podnět potřebný k urovnání ukrajinské krize a k ukončení bojů. Šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin si naproti tomu od jednání slibuje hlavně dohodu o uzavření hranic a ukončení ruské pomoci povstalcům.Ukrajinští komentátoři v účelnost zastavení palby nevěří. Armádní ofenzíva by podle nich měla pokračovat až do úplné likvidace povstaleckých jednotek. "Nyní bychom neměli mluvit o míru, ale místo toho zničit oddíly ruských vojáků, kteří okupují celé ukrajinské okresy," napsal šéfredaktor zpravodajského serveru Cenzor Jurij Butusov.Starosti dělá Kyjevu kromě separatistů i vzpurný vůdce radikálních nacionalistů z Pravého sektoru Dmytro Jaroš, který vypovídá poslušnost a žádá čistku na ministerstvu vnitra. Pokud prý prezident jeho požadavkům nevyhoví, odvolá své bojovníky z fronty a pošle je na Kyjev.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ukrajina Červený kříž

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy