Putina odvézt do Haagu a odrazit diktátorství, vyzval Štětina a navrhl řešení krize

Praha - Europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina se ve studiu Českého rozhlasu pustil do vášnivé debaty se sociologem Petrem Hamplem na téma Ukrajina a ukrajinská krize. Podle europoslance by se měl Putin zodpovídat za své chování a podnět k tomu by měla dát Evropská unie, na čemž podle svých slov Štětina usilovně pracuje.

„Hlavním řešením krize je zavřít hranice mezi Ruskem a Ukrajinou. Budou-li zavřeny, mír nastane velmi brzo. Kdyby nebyly otevřené, mír by tam už dávno byl," uvedl europoslanec Štětina.

Dodal, že sankce vůči Rusku je potřeba ještě více přitvrdit. „Dobrovolně Vladimír Putin nic neudělá. On jediný může hranice uzavřít, a tímto směrem je třeba cíleně směřovat sankce," uvedl v rádiu.

Štětina se domnívá, že ruský prezident Vladimír Putin by měl nést následky za své zločiny před trestním soudem v Haagu a mělo by se odrazit jeho diktátorství. Jak sám ale dodal, žádný podnět k tomu nepodal, neboť jedinec toho v tomto případě sám moc nezmůže, a tento podnět by měla dát Evropská unie, na čemž europoslanec pracuje.

„Myslím si, že je potřeba přesvědčit Evropský parlament, a já na tom už teď dost usilovně pracuji, aby nazýval věci pravými jmény a ne eufemismy. Je-li někdo zločinec, je potřeba to o něm říkat, a vytvářet ovzduší k tomu, aby tento zločinec nesl následky za své činy," uvedl v Rozhlasu.

Podle sociologa Petra Hampla je ale Putin podobný americkému prezidentu Baracku Obamovi, neboť oba se chovají velmi autoritativně a oba se snaží prosadit ve svých zemích to, co jim poměry a ústava dovolují. "Myslím si, že pro současné Rusko je Putin nejméně špatná volba. Jestli je Putin válečný zločinec, to já nevím. Je to dospělý člověk, ať se hájí sám," tvrdí sociolog.

Budoucnost Ukrajiny ale příliš vesele nevidí. „Buďto sankce nezaberou, a potom je budeme po pár měsících v tichosti rušit s jediným výsledkem: české pozice na ruských trzích přeberou Svýcaři, Indové a další, kteří se k sankcím nepřipojili.," tvrdí Hampl.

Druhou variantou podle něj může být úspěch sankcí, což povede k pádu Putinovy vlády. "Potom převezme v Rusku moc nejsilnější opozice, která tam je, což je Komunistická strana Sovětského svazu," upozornil.

Celá situace je ale podle Hampla v tuto chvíli bezvýchodná. „Dostali jsme se do situace, kdy obě varianty jsou špatně, obě jsou tragické, a nemáme žádné východisko," uvedl v rádiu.

Související

Více souvisejících

Jaromír Štětina Vladimír Putin Ukrajinská krize

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy