Europoslanec Štětina prozradil, co je důvodem ruské agrese

Praha - Europoslanec Jaromír Štětina (TOP09 a Starostové) vystoupil na mezinárodní konferenci v lotyšské Rize, na které se experti a politici z mnoha zemí Evropy zabývali otázkami mezinárodní bezpečnosti po okupaci Krymu Ruskem. Informovala o tom Evropská lidová strana Evropského parlamentu.

Štetina, který na začátku srpna navštívil východ Ukrajiny (Slavjansk, Kramatorsk a Artemivsk), uvedl současný konflikt na Ukrajině do souvislostí: masakr a masová vražda civilistů na Maidanu v únoru tohoto roku měly jen odvrátit pozornost od tichých akcí maskovaných elitních ruských jednotek, které obsadily Krym. Dříve než se Kyjev vzpamatoval, byla „samostatná Krymská republika" připojena k Rusku. Podobně se na východě Ukrajiny ustavily dvě pseudorepubliky – Luhanská a Donětská, obě s podporou ruských služeb. Zde však Ukrajina včas začala hájit svoji územní celistvost.

„Konflikt na východě Ukrajiny a životy tisíců by byly ušetřeny, kdyby hranice mezi Ruskem a Ukrajinou byla uzavřena a Rusko se nevměšovalo do konfliktu lidskou ani materiální pomocí na straně teroristů. Výsledkem je smrt tisíců nevinných civilistů, na více než 150 tisíc uprchlíků na území Ukrajiny, celá krize přerůstá v humanitární katastrofu. A tváří v tvář této krizi na hranici Evropské unie se Rusko snaží přesvědčit svět, že není stranou konfliktu, přitom důkazy hovoří o jasném opaku. Bezpečnostní rovnováha v Evropě, která byla budována po celých sedmdesát let, je nyní v troskách", komentuje Jaromír Štětina, místopředseda podvýboru EP pro otázky bezpečnosti a obrany.

„Důvodem ruské agrese je neochota Ukrajinců se podílet na euroasijské celní unii, která je jen novou podobou Sovětské unie. Ukrajinci odmítli hladomor, gulagy a deportace a odmítli stejný typ lidí, kteří jim vládli v dobách SSSR. Konflikt můžeme zažehnat tím, že nebudeme dělat kompromisy ohledně územní celistvosti Ukrajiny, odmítneme ruské plány na federalizaci a odmítneme snahy o nové územní uspořádání. Musíme vystupňovat tlak na Rusko, musíme zpřísnit politické a ekonomické sankce, i když to bude na úkor evropských vývozců. Těm státy EU musí pomoci s hledáním nových odbytišť. Politici ze států střední a východní Evropy, právě díky své historické zkušenosti, musí jít v Evropě příkladem," dodal Jaromír Štetina po skončení konference.

Související

Více souvisejících

Jaromír Štětina Ukrajinská krize

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy