Na Donbasu přituhuje: Volby selhaly, Kreml se rozhodl použít sílu

Moskva - Diplomatické kroky posilující naděje na ukrajinský smír spojuje Rusko s nekompromisním zavedením pořádku v "lidových republikách", bez něhož Moskva nemůže situaci v povstaleckých zónách kontrolovat a vyvíjet potřebný tlak na kyjevské vedení. Jak vyplývá z informací agentury Novorossija, ruské vedení se snaží na východě Ukrajiny konsolidovat správu povstaleckých území, v nichž posiluje postavení vůdců loajálních Moskvě. Když očekávaný zvrat nepřinesly listopadové separatistické volby, rozhodl se Kreml použít sílu. Podle vzbouřeneckých médií se přitom nezastaví ani před fyzickou likvidací.

Od vypuknutí proruské vzpoury v Donbasu loni v dubnu operovaly na separatistickém východě autonomní skupiny ozbrojenců, které spíš než jednotné velení spojovala živelná zášť vůči Kyjevu. Kromě oddílů kontrolovaných "oficiálními" separatistickými vůdci se do bojů zapojili donští kozáci, příslušníci pravoslavných milicí nebo bojovníci polosoukromých armád posílených občas žoldnéři ze Srbska, Itálie nebo Polska. K nim se připojily stovky ruských dobrovolníků podléhajících nejspíš přímo ruskému velení.

Zlom nastal koncem léta, kdy Rusko zastavilo vzbouřeneckou ofenzivu a z donbaské fronty odvolalo modlu povstalců Igora Girkina-Strelkova, jehož nekontrolovatelný postup na frontě uváděl separatisty do vytržení a Moskvu do rozpaků. Krok měl kromě zavedení elementárního pořádku mezi povstaleckými oddíly připravit půdu pro zastavení palby, na němž se z vůle Ruska povstalci a Kyjev dohodli 5. září v Minsku.

Následovalo odvolání jihoosetských bojovníků inspirované Moskvou, po němž v prosinci odjel na "dovolenou" do Ruska vůdce donských kozáků Nikolaj Kozicyn, jehož oddíly ovládaly značnou část Luhanské oblasti. Ruská diplomacie souběžně s tím veřejně posilovala naděje na pevné příměří v naději, že jednotné velení usnadní Kremlu kontrolu nad situací na donbaské frontě.

Zdánlivá smířlivost Ruska ale separatisty zklamala a kromě tvrdé kritiky poraženecké "páté kolony" v Kremlu, jejíž tón udává monarchista Strelkov a jeho šéfideolog Alexandr Dugin, se začaly objevovat i výhrady vůči hlavním promoskevským vůdcům. Šéf luhanských vzbouřenců Igor Plotnickij a jeho doněcký kolega Alexandr Zacharčenko sice v listopadových volbách zorganizovaných na separatistickém území pohodlně vyhráli. Podle kritiků jim ale lidé dávali hlasy proto, že vzhledem k jejich těsným vazbám na Moskvu očekávali brzké uznání svrchovanosti "lidových republik", ne-li přímo připojení k Ruské federaci. Nic z toho se ale nestalo a oba politici setrvávají ve svých funkcích, aniž by naplnili očekávání voličů.

"Plotnického a Zacharčenka je třeba přinutit k odchodu. Nejlépe by to dokázal Kreml, který takové věci umí," napsal dnes v diskusním fóru agentury Novorossija uživatel Vladimir Kyjevskij. "Vedení lidových republik musí být popraveno. Jsou to zrádci a agenti ukrajinských oligarchů podporovaných Kremlem," soudí Jan Bessonov. "Bůh vyzývá k odporu vůči ďáblovi, jehož zosobňuje světové židovstvo a jeho stoupenci. Rozhodněte se! Nastává poslední bitva!," bije na poplach bloger Andrej Voronin.

V povstaleckých médiích se začaly objevovat zprávy o ozbrojených střetech znesvářených oddílů, které byly do té doby vydávány za iluzi kyjevské propagandy. Spory vyvrcholily na Nový rok, kdy byla na jihu Luhanské oblasti nekompromisně zlikvidována skupina respektovaného polního velitele Alexandra Bednova známého pod bojovým jménem Batman. Jeho kolona padla do pasti bojovníků "lidové republiky" a spolu s velitelem zahynulo nejméně šest jeho spolubojovníků.

Podle videoagentury AnnaNews se nyní v povstaleckých zónách pohybují týmy dobře vyzbrojených ruských dobrovolníků se seznamy hledaných osob, které mají být potrestány za neuposlechnutí příkazů Zacharčenka a Plotnického. Hledané povstalce prý soustřeďují v internačním táboře ve městě Krasnyj Luč, který dříve jako vojenskou posádku používali kozáci. I ti jsou z vůle Moskvy na ústupu.

Podle generální prokuratury luhanských povstalců se Batman dopouštěl těžkých zločinů včetně vražd, mučení, únosů, loupeží a vydírání. Dnes bylo v Luhansku oznámeno, že za zločince budou v povstaleckých zónách považováni všichni, kdo se nepřihlásí do "státních" pořádkových sil a nepodřídí se jednotnému velení. To nespokojení radikálové považují za důkaz, že brutální Bednovova likvidace měla jediný cíl: posílit luhanského šéfa Plotnického a politické kruhy v Moskvě, na které je napojen.

Ruské záměry maří i narůstající sociální problémy v povstaleckých zónách, komplikací se v "lidových republikách" stávají zejména drogy. Narkotika se podle agentury Novorossija dopravují do Luhanské a Doněcké oblasti pod záminkou zásobování zdravotnických zařízení, kde se léčí těžce zranění povstalečtí bojovníci.

Šíření drog dál přispívá k nespokojenosti řadových obyvatel Donbasu unavených válkou, výpadky v zásobování potravinami a nedostatečným zásobování elektřinou. Ani ruské humanitární konvoje, kterých loni Moskva vypravila na Donbas deset, pomoc prý nepřinášejí. Část přepravovaného materiálu dostávají bojové jednotky, zbytek místo volné distribuce potřebným končí na černém trhu.

Konsolidace politických a vojenských struktur na Donbasu a posílení přímého ruského vlivu není pro Kyjev dobrá zpráva. Mír na východě země se může stát jen postranním efektem ruského úsilí o pacifikaci vzpurných ozbrojenců, dynamiku mírových rozhovorů má navíc pod kontrolou Kreml. Stabilizace povstaleckých zón může sice vést k definitivnímu zastavení bojů, ale zároveň k dlouhodobému zakonzervování konfliktu na východě Ukrajiny a trvalému tlaku na kyjevské vedení. Bez likvidace neovladatelných radikálů by Moskva tohoto cíle nemohla dosáhnout.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Donbass Doněck Rusko

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

Válka v Gaze

Boje na jihu Pásma se blíží ke konci, prohlásil Netanjahu. Pak Izrael provedl nejsilnější útok za poslední měsíce

Izraelské dělostřelectvo v pondělí zaútočilo na palebné stanoviště v okolí města Chán Junis na jihu Pásma Gazy, odkud bylo v noci na pondělí směrem na Izrael vystřeleno asi 20 raket. Uvedl to server Times of Israel. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přitom před několika dny prohlásil, že boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás se na jihu Pásma Gazy blíží ke konci

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Ukrajina čelila masivním ruským útokům. Terčem byly výškové budovy i Kyjev, zemřel mladý chlapec

Útok balistickou raketou na ukrajinské město Dnipro, k němuž došlo v noci na pondělí, si vyžádal zranění sedmi lidí včetně 15letého chlapce, uvedl v pondělí gubernátor Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak. Rusové také podle serveru Ukrajinska pravda odpálili dvě řízené střely Iskander-K směrem na Kyjev, obě však byly zničeny ukrajinskou protivzdušnou obranou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

německá policie v akci

Člen AfD pokousal na sjezdu demonstranta

Německá policie vyšetřuje incident, ke kterému došlo v sobotu ve městě Essen, kde delegát pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD) pokousal demonstranta do nohy s tím, že jednal v sebeobraně. Uvedl to deník Bild.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

„Neexistuje místo, které ho nepociťuje“. Expert pro EZ vysvětlil, jak Čína prosazuje svůj vliv

Čínský vliv ve světě dlouhodobě narůstá. Peking je hlavním partnerem pro 120 zemí světa a nabízí jim alternativu pro Západ – podle experta osloveného serverem EuroZprávy.cz těží hlavně z toho, že „není jeho součástí“. Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz přiblížil, že čínská ekonomika vůbec nepřestala růst – jak se občas vedou dohady. Zároveň ale není jisté, zda vůbec někdy dožene Spojené státy. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Předpověď počasí na příští víkend: Vedro by nemělo být takové

Červen skončil dvěma víkendovými dny s tropickými teplotami, ale i bouřkami. Během prvního červencového víkendu by v Česku takové vedro panovat nemělo, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy