Drsný útok v kosovském parlamentu: Opozice nasadila pepřák, pak slzný plyn

Priština - V kosovském parlamentu bylo opět velmi rušno. Opoziční nacionalističtí poslanci dopoledne přerušili zasedání slzným plynem a pepřovým sprejem. Snaží se tak donutit vládu, aby odvolala dohody se Srbskem a Černou horou.

Zakladatel a exšéf nacionalistického hnutí Sebeurčení Albin Kurti dnes v budově parlamentu použil pepřový sprej proti ministrům a donutil poslance k evakuaci hlavního zasedacího sálu. V chodbě pak někdo zaútočil slzným plynem.

Zákonodárci vládní koalice později uspořádali zasedání v jiném sále budovy. Opoziční poslanci nebyli dovnitř vpuštěni a bez jejich přítomnosti byl schválen rozpočet na rok 2016 poměrem 79 ku 1 hlasu, napsala agentura AP.

K podobnému útoku došlo již před měsícem:

Zdroj: YouTube

"Tato zasedání jsou nezákonná a takováto rozhodnutí nemohou být považovaná za legitimní," prohlásil Visar Ymeri ze strany Sebeurčení. Vláda se snaží "zřídit v naší zemi srbskou republiku a dát Černé hoře 8000 hektarů naší půdy", postěžoval si.

Opozice protestuje proti dohodě, díky níž mají oblasti, kde žije většina Srbů, získat větší pravomoci, a proti dohodě o vymezení hranic s Černou Horou. Opoziční strany jsou odhodlány blokovat práci parlamentu, který by měl dohody potvrdit.

Související

Srbský prezident popřel zprávy o hromadění armády podél své hranice s Kosovem

NATO posílá 600 britských vojáků do Kosova

Zálohy budou pomáhat jednotkám NATO KFOR v regionu po ozbrojených střetech minulý týden. Srbský prezident Vučič mezitím popřel, že by shromažďoval vojáky na hranici s Kosovem. Informuje DW s odvoláním na agentury AP a AFP.

Více souvisejících

kosovo Priština, Kosovo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy