Šéf ruských komunistů žádá mezinárodní podporu ukrajinských soudruhů

Moskva - Hlavní činitel Komunistické strany Ruska vyzval orgány Evropské Unie, levicové strany a všechny organizace hájící lidská práva, aby protestovaly proti rozhodnutí Kyjeva zakázat na Ukrajině komunistickou stranu.

Gennadij Zjuganov reagoval na včerejší rozhodnutí soudu v Kyjevě, který vyhověl požadavku ukrajinského ministerstva spravedlnosti a zakázal činnost komunistické strany v zemi. Důvodem bylo obvinění, že strana napomáhala podněcování k válce a etnickým konfliktům, jakož i hovorům majícím za cíl svržení ukrajinského režimu.

"Vyzýváme všechny frakce v Evropském parlamentu, Radě Evropy, všechny levicově orientované strany a každého, kdo podporuje lidská práva a svobodu projevu, aby pozvedli své hlasy proti výroku soudu týkajícího se činnosti Komunistické strany Ukrajiny. Zítra zveřejníme své prohlášení. Naše soudruhy nikdy neopustíme a učiníme vše pro obnovení spravedlnosti a zajištění jejich bezpečnosti," uvedl Zjuganov pro agenturu RIA Novosti.

Podle šéfa ruských komunistů je soudní rozhodnutí vedeno marnou snahou vnutit obyvatelům Ukrajiny jednomyslný názor. "Žádný soud, vlastně nikdo nemůže nikomu zakázat, aby přemýšlel nebo dodržoval určité hodnoty. To nemůže fungovat," dodal Zjuganov. Potvrdil, že už dříve oslovil představitele Německa, Francie a Itálie s žádostí, aby vystoupili proti soudnímu rozhodnutí ohledně zákazu.

Kyjevský aparát se pokusil postavit komunistickou stranu mimo zákon v květnu loňského roku poté, kdy její vůdce Pjotr Symoněnko obvili úřady ze zabití civilistů na jihovýchodě země a ze lživého popisu a zatajování skutečných informací. Byl to také on, kdo vyzval Kyjev k zastavení takzvaných "protiteroristických operací" na Donbasu, které se dle jeho slov změnilo v "protiteroristické operace proti vlastnímu lidu.

Odvetná opatření ukrajinských úředníků a soudní řízení proti Symoněnkovi, stejně jako jeho obavy o vlastní bezpečnost nakonec vedly k tomu, že se politik rozhodl zrušit svou kandidaturu v prezidentských volbách na Ukrajině.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 
Sovětská armáda Komentář

55 let od smlouvy o „dočasném“ pobytu sovětských vojsk. Z okupantů se stali mírotvůrci pouze na papíře

Před 55 lety, 16. října 1969, podepsali tehdejší premiéři Československa a Sovětského svazu, Oldřich Černík a Alexej Kosigyn, smlouvu o podmínkách dočasného pobytu sovětských vojsk na československém území. Vytvořili tím právní rámec pro další přítomnost cizích ozbrojených sil, které se do země dostaly o dva měsíce dříve v rámci nechvalně známé operace Dunaj, tedy potlačení pokusu o reformu diktatury KSČ armádami pěti členských států organizace Varšavské smlouvy. Přestože oficiálně šlo o spojenecké jednotky, které měly v případě války bojovat po boku těch československých, zůstaly vnímány jako okupační síla a potenciální nátlakový nástroj Kremlu.

Více souvisejících

komunisté Ukrajina Gennadij Zjuganov

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 8 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 8 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 9 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 9 hodinami

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy