Ukrajina dva roky po Euromajdanu? Novinář upozornil na zásadní problémy

Kyjev - Není to svoboda, ale oligarchie, co dnes na Ukrajině vítězí, domnívá se Moritz Gathmann. Ve svém komentáři pro server německého týdeníku Der Spiegel novinář a odborník na problematiku Ukrajiny a Ruska současné představitele Ukrajiny kritikou nešetří.

V úvodu článku Moritz Gathmann připomněl dvouleté výročí Euromajdanu a to, že svržení Janukovyče bylo tehdy vykoupeno vysokým počtem mrtvých. Autor se následně ptá, pro co tito lidé položili život?" To, co dnes na Ukrajině vítězí, není svoboda, ale oligarchie."

Nálada v revolučním Kyjevě byla na konci únoru 2014 euforická. Vítězství vydobyté několika týdny pouličních bojů však mělo hořkou pachuť a neslo se také ve znamení žalozpěvů. Revoluce stála život více než sto bojovníků, z toho nejméně šestnáct policistů. Tito padlí jsou nyní nazýváni "Nebeskou stovkou."

"Vysoký počet padlých, kteří vítězství tvrdě vybojovali, dal lidem naději, že se věci budou vyvíjet odlišně, než jak tomu bylo po Oranžové revoluci z roku 2004," konstatoval autor a dodal, že tehdy země i nadále stagnovala, potýkala se s celou řadou problémů a k moci se navíc brzy opět dostal Janukovyč, který se v roce 2010 usadil v prezidentském paláci.

Neustále opakovaná fráze, že Nebeská stovka není mrtvá, podle autora odporuje ukrajinské realitě, která se skládá z ekonomiky v dezolátním stavu a nenarušené a prosperující korupce. Ukrajinští politici, bez ohledu na to, z jaké strany pocházejí, ve svých projevech opakovaně planě slibují vznik evropské Ukrajiny zbavené korupce.

Gathmann se domnívá, že je nezbytné, aby si Ukrajinci přiznali, že jejich politici a oligarchové jsou spolu velmi úzce spjati. Politici přitom svou moc nevyužívají ve prospěch země, ale k ekonomickým zájmům. Kdo kontroluje oděské přístavy či ovládá plyn, to jsou otázky, které v zákulisí zajímají ukrajinské elity.

Psali jsme:
Ukrajina si připomněla střety na Majdanu, nacionalisté zaútočili na ruské banky Koaliční vláda na Ukrajině se rozpadla, Jaceňuk hledá nové spojence Rusko zažalovalo Ukrajinu kvůli dluhu, Kyjev musí reagovat do 4. března
 

Nové, po revoluci vytvořené politické strany selhávají a oligarchové i nadále kontrolují skupiny tamních poslanců. To vychází najevo především během probíhající vládní krize. Podle autora se přitom západ dlouho zdráhal nazývat věci pravými jmény, trpělivost začala Washingtonu, Berlínu a Paříži docházet až poté, co Kyjevem začala otřásat politická krize.

Dále autor poukázal na existenci různých ukrajinských dobrovolnických skupin, jejichž počet je v současné době na vzestupu. Někteří z těchto dobrovolníků organizují pomoc vojákům na frontě, nemocným dětem a starým lidem. Jsou zde také organizace mající za cíl odhalovat korupci, a jež se snaží podporovat ukrajinský reformní proces. Stejně tak, zde lze natrefit na novináře snažící se o nestrannou žurnalistiku, jež není poháněna ničími zájmy.

Na Ukrajině se rozrůstá také kultura dobrovolníků z řad radikální pravice, kteří pochodují po ulicích, provolávají "Sláva Ukrajině" a vyhrožují dalším Majdanem. Gathmann upozorňuje, že tato dobrovolnická nacionalistická kultura je pokračováním revoluce jinými prostředky, demonstrují a dopouštějí se výtržností.

"Dokud politické strany, státní instituce a televizní stanice zůstanou nástroji v rukou oligarchů, Ukrajina se nezmění. Vzpomínky současných politických elit na nebeskou stovku a na to, jak představitelé předchozího režimu museli panicky sbalit kufry a uprchnout země, již zřejmě po dvou letech zmizely," uzavřel Moritz Gathmann svůj komentář.

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.
Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Více souvisejících

Ukrajina Ukrajinská krize Arsenij Jaceňuk

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy