Turecko, království lží: Svoboda slova neexistuje, zachází s novináři jako s teroristy, varuje deník

Ankara – O Turecku se v dnešní Evropě mluví zejména v souvislosti s dohodou EU-Turecko, v rámci které by mělo Turecko získat i bezvízový styk s EU: Kritici ale upozorňují na porušování lidských práv a svobody slova v této zemi. Na to upozorňuje i britský deník The Guardian.

Novináři jako teroristé?

Deník například mluví o případu Refika Tekina, oceněného fotografa, který monitoroval situaci v převážně kurdském městě Cizre na jihovýchodě Turecka. Jen po měsíci z něj ale „zpráva provládní zpravodajské agentury udělala teroristu," uvádí deník.

„Tekin doprovázel skupinu, která nesla bílé vlajky a chtěla z ulice poblíž odnést mrtvá těla a zraněné, když po nich najednou příslušníci bezpečnostních jednotek začali střílet. Zranili devět lidí a dva zabili – mezi nimi byl i člen městské rady. Tekin byl postřelen, ale natáčel dál."

Jeden policistů následně dovlekl Tekina k sanitce. „Ten policista na mě řval, abych se na něj nekoukal. Říkal: ‚Všichni jste teroristi, poznáte sílu Turků.' To mi přišlo obzvláště divné. Copak nejsem občanem této země?" řekl o události Tekin.

Tekin byl následně obviněn z příslušnosti k teroristické skupině. Ačkoliv byla následně tato obvinění stažena, tlak na novináře zůstává podle deníku velmi silný.

Je Turecko svobodné?

„Pro novináře je stále těžší a těžší sledovat, co se v kurské oblasti děje. Vláda ovládá, o čem se mluví, a velká část země tak nemá šanci zjistit, co se děje," varuje Tekin.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan trvá na tom, že jeho země patří k těm nejsvobodnějším na celém světě. Komise na ochranu novinářů (CPJ) ale nedávno v dopise tureckému premiérovi Ahmetu Davutogluovi uvedla, že je zde svoboda tisku „v obležení". Poukázala také na „rostoucí počet vězněných novinářů, vzestup násilí proti novinářům a šikanu nových médií, které jsou vůči vládě kritické".

Podle Indexu světové svobody tisku, kterou zveřejnila organizace Reportéři bez hranic, je Turecko mezi 180 státy až na 151. místě.

Podle deníku dochází k uzavírání účtů na sociálních sítích, které se vyjadřují sympaticky ke Kurdům. Došlo také k propouštění novinářů, kteří publikovali zprávy o dění v regionu.

Království lží

„Reportéři prokurdských deníků jsou opakovaně zadržování a hrozí jim násilí a šikana ze strany bezpečnostních jednotek. Podle CPJ v období mezi 1. prosincem minulého roku a únorem letošního roku došlo k zatčení alespoň sedmi kurských novinářů. Dva reportéři, kteří pracovali pro prokurdskou zpravodajskou agenturu Dicle, byli zadrženi v dubnu a jedna internistka byla formálně zatčena kvůli obvinění z terorismu," uvádí dále deník.

Güler Canová z této agentury uvádí, že jsou novináři nazývány teroristy za to, že dělají svou práci. „Používají články, na kterých pracujeme, jako ‚důkazy' u soudu a zhoršuje se to," uvedla.

Jak ale deník varuje, svobodu nemají ani novináři z provládních médií. „Někteří novináři, kteří pracují pro mainstreamová média, tvrdí, že jsou jejich zprávy často velmi cenzurovány editory a že některé zpravodajské agentury preferují novináře z Ankary nebo Istanbulu místo místních, protože ti jsou podle nich ‚příliš emocionální'," tvrdí dále deník.

Spolu s tím podle deníku klesá i důvěra veřejnosti v mainstreamová média, která jsou často z toho důvodu parodována. „Dostali jsme se do situace, kdy média, která přesně nevystihují názory vlády, jsou považována za nepřítele. I mezi novináři došlo k extrémní polarizaci. Turecko se stalo královstvím lživých zpráv," okomentoval to Refik Tekin.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 
Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko novináři Svoboda médií

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 57 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy