Odborníci zpochybňují zapojení IS v berlínském útoku. Lví podíl na něm má vstřícná politika vůči migrantům, tvrdí významný analytik

Berlín - IS se přihlásil k Berlínskému útoku prostřednictvím své oficiální agentury Amaq. Ačkoliv oprávněnost tvrzení zůstává otevřená a německá policie stále pátrá po pachateli, už nyní je jisté, že se podařilo dosáhnout jednoho ze cílů IS: šířit strach a chaos v západní zemi za účelem prohloubení propasti mezi muslimy a všemi ostatními, tvrdí Chicago Tribune.

Německo se svou početnou muslimskou komunitou a nedávnou historií rozepří ohledně migrační politiky bylo již po dlouhou dobu nahlíženo vojenskou skupinou jako důležitý strategický cíl, i přes německým sklonem k toleranci. „Samotný fakt, že Německo hraje pouze malou roli v proti-ISIS snahách - ale je nejvýznamnějším státem v západní Evropě – jej činí dobrým místem pro vyvolání rozporů uvnitř západní aliance," říká Paul Pillar, bývalý CIA protiteroristický funkcionář a vedoucí pracovník Centra pro bezpečnostní studia Georgetown University.

„Přízrak muslimských uprchlíků a imigrantů obracejících se proti svým hostitelům v zemi, která přijala mimořádně velký podíl takových migrantů, může zesílit proti-imigrační náladu nejen v Německu, ale i jinde v Evropě," varuje Pillar.

IS v minulosti si přisvojovala zásluhy za teroristické činy spáchané osobami, které byly inspirovány jeho propagandou, ale neměly žádné přímé vazby na organizaci nebo její činitele. To se zdá být i případ německého útočníka, o kterém německá policie soudí, že to je žadatel o asylum pákistánského původu, a o kterém IS referuje jako o svém „vojákovi."

Někteří protiterorističtí odborníci však nahlížejí takováto tvrzení se skepticismem a upozorňují na nedostatek ověřených detailů, stejně jako na chování řidiče kamionu během a po útoku. Například na rozdíl od předcházejících incidentů, během nichž se zdálo, že útočníci očekávají smrt nebo „mučednictví", řidič kamionu v Berlíně prchl z vozidla a unikl tím, že se smísil s davem. Podle Aliho Soufana, bývalého FBI speciálního agenta dohlížejícího na teroristické činy, je velice jednoduché svádět útok na IS, ale je potřeba případ prozkoumat ze všech stran. „ Zdá se mi zajímavé, že vidíme nějaké věci, které jsme ještě neviděli," upozorňuje Soufan na specifičnost berlínského incidentu.

Podle Lorenza Vidina, ředitele programu o extremismu na George Washington University, útok mohl být inspirován džihádistickou ideologií, ale nebyl asi operačně spojen s IS a šlo zřejmě o věc příležitosti. Nicméně, pro IS se jedná o důležitý strategický krok. Podle Vidina je jedním z nejpodstatnějším – a nejvíce paradoxním důvodům – proč je Německo pro IS důležitým strategickým cílem jeho politika otevřených dveří vůči syrským uprchlíkům.

„Z pohledu ISIS tato politika odvádí přirozené občany z chalífátu, ukazuje jeho bankrot. Každý uprchlík, který je vítán v Německu, je živým důkazem toho, jak většina muslimů chce mít málo co do činění s projektem ISIS," tvrdí Vidino. Jako jiní, i on považuje berlínský útok za významnou podporu v širším strategickém úsilí zvýšit napětí mezi muslimy a ne-muslimy. „Útok na takovou ctěnou, populární a křesťanskou tradici zcela jistě zabírá v tomto směru."

Propagandistická mašinérie IS vyprodukovala v posledních měsících stovky zpráv naléhajících na své podporovatele, aby prováděli teroristické útoky bez ohledu na konkrétní pokyny. Intenzita těchto výzev stoupla poté, co IS utrpěl sérii vojenských porážek v Iráku a Sýrii. V listopadu francouzská mutace médií IS vyzvala evropské muslimy, aby replikovali teroristický útok provedený v Nice,ve kterém francouzský Tunisan kamiónem zabil 86 lidí. V jednom příspěvku reagujícím na výzvu muslimský muž sliboval, že vezme kamión a vyjede ke svým nepřátelům, kterým uštědří „pravý trest, až budou „zastiženi zármutkem".

Související

Berlínská zeď Komentář

Pád Berlínské zdi před 35 lety je symbol. Studenou válku ale neukončil

Uplynulo 35 let od chvíle, kdy obyvatelstvu Německé demokratické republiky tamní komunistická moc přestala bránit v opuštění státu přes silně střeženou hranici do západních sektorů rozděleného Berlína. Pomyslný pád Berlínské zdi 9. listopadu se následně zapsal do dějin jako symbolický moment, který ukončil více než čtyři desetiletí trvající rozdělení Evropy. Mnozí jej vnímají také jako konec studené války. Ačkoliv podobné symboly hrají v konstrukci výkladů historie důležitou úlohu, představují také past, která může znesnadnit hledání skutečných příčin přelomových dějinných událostí.

Více souvisejících

Berlín teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně (19.12.2016) Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 50 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy