Berlín - IS se přihlásil k Berlínskému útoku prostřednictvím své oficiální agentury Amaq. Ačkoliv oprávněnost tvrzení zůstává otevřená a německá policie stále pátrá po pachateli, už nyní je jisté, že se podařilo dosáhnout jednoho ze cílů IS: šířit strach a chaos v západní zemi za účelem prohloubení propasti mezi muslimy a všemi ostatními, tvrdí Chicago Tribune.
Německo se svou početnou muslimskou komunitou a nedávnou historií rozepří ohledně migrační politiky bylo již po dlouhou dobu nahlíženo vojenskou skupinou jako důležitý strategický cíl, i přes německým sklonem k toleranci. „Samotný fakt, že Německo hraje pouze malou roli v proti-ISIS snahách - ale je nejvýznamnějším státem v západní Evropě – jej činí dobrým místem pro vyvolání rozporů uvnitř západní aliance," říká Paul Pillar, bývalý CIA protiteroristický funkcionář a vedoucí pracovník Centra pro bezpečnostní studia Georgetown University.
„Přízrak muslimských uprchlíků a imigrantů obracejících se proti svým hostitelům v zemi, která přijala mimořádně velký podíl takových migrantů, může zesílit proti-imigrační náladu nejen v Německu, ale i jinde v Evropě," varuje Pillar.
IS v minulosti si přisvojovala zásluhy za teroristické činy spáchané osobami, které byly inspirovány jeho propagandou, ale neměly žádné přímé vazby na organizaci nebo její činitele. To se zdá být i případ německého útočníka, o kterém německá policie soudí, že to je žadatel o asylum pákistánského původu, a o kterém IS referuje jako o svém „vojákovi."
Někteří protiterorističtí odborníci však nahlížejí takováto tvrzení se skepticismem a upozorňují na nedostatek ověřených detailů, stejně jako na chování řidiče kamionu během a po útoku. Například na rozdíl od předcházejících incidentů, během nichž se zdálo, že útočníci očekávají smrt nebo „mučednictví", řidič kamionu v Berlíně prchl z vozidla a unikl tím, že se smísil s davem. Podle Aliho Soufana, bývalého FBI speciálního agenta dohlížejícího na teroristické činy, je velice jednoduché svádět útok na IS, ale je potřeba případ prozkoumat ze všech stran. „ Zdá se mi zajímavé, že vidíme nějaké věci, které jsme ještě neviděli," upozorňuje Soufan na specifičnost berlínského incidentu.
Podle Lorenza Vidina, ředitele programu o extremismu na George Washington University, útok mohl být inspirován džihádistickou ideologií, ale nebyl asi operačně spojen s IS a šlo zřejmě o věc příležitosti. Nicméně, pro IS se jedná o důležitý strategický krok. Podle Vidina je jedním z nejpodstatnějším – a nejvíce paradoxním důvodům – proč je Německo pro IS důležitým strategickým cílem jeho politika otevřených dveří vůči syrským uprchlíkům.
„Z pohledu ISIS tato politika odvádí přirozené občany z chalífátu, ukazuje jeho bankrot. Každý uprchlík, který je vítán v Německu, je živým důkazem toho, jak většina muslimů chce mít málo co do činění s projektem ISIS," tvrdí Vidino. Jako jiní, i on považuje berlínský útok za významnou podporu v širším strategickém úsilí zvýšit napětí mezi muslimy a ne-muslimy. „Útok na takovou ctěnou, populární a křesťanskou tradici zcela jistě zabírá v tomto směru."
Propagandistická mašinérie IS vyprodukovala v posledních měsících stovky zpráv naléhajících na své podporovatele, aby prováděli teroristické útoky bez ohledu na konkrétní pokyny. Intenzita těchto výzev stoupla poté, co IS utrpěl sérii vojenských porážek v Iráku a Sýrii. V listopadu francouzská mutace médií IS vyzvala evropské muslimy, aby replikovali teroristický útok provedený v Nice,ve kterém francouzský Tunisan kamiónem zabil 86 lidí. V jednom příspěvku reagujícím na výzvu muslimský muž sliboval, že vezme kamión a vyjede ke svým nepřátelům, kterým uštědří „pravý trest, až budou „zastiženi zármutkem".
Související
Pád Berlínské zdi před 35 lety je symbol. Studenou válku ale neukončil
Z Paříže do Berlína nově za 8 hodin. Bude spuštěna nová linka superrychlého vlaku
Berlín , teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně (19.12.2016) , Islámský stát (IS)
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder.
Zdroj: Libor Novák