Chystá se Německo na světovou válku? Bojí se a přemýšlí o zbrojení

Berlín – Německo se nyní nachází v obtížné situaci. Jeho spojenci v Evropě a Asii se přizpůsobují podmínkám vyvolaných vítězstvím Donalda Trumpa. Británie a nyní i Francie, největší spojenci, se odcizují Německem prosazované kultuře evropské jednoty, která je pod útokem ze strany Washingtonu. Německo hledá cestu, jak kompenzovat svou závislost na americké ekonomice a zvláště vojenských silách, které současný prezident chce vynahradit jen pro Ameriku. Pro Německo to znamená posílení vlastní vojenské moci – úkol, do kterého se Německo nechce vůbec pouštět, tvrdí ve své analýze role Německa v globálním Trumpovském světě New York Times.

Co je charakterizuje Trumpovský, post-americký svět? Je to návrat k geopolitice, která vládla v 20 století a 19 století, domnívá se Niels Annen, zákonodárce z levého středu sociálních demokratů. Frank-Walter Steinmeier, bývalý ministr zahraničí, který nyní bude kandidovat na prezidenta, prohlásil, že vítězstvím Trumpa "starý svět 20. století zmizel" a že Němci se budou muset připravit na drastické změny. Tyto dva názory dobře ilustrují úzkost, která v souvislosti s Trumpovou politikou vládne v Berlíně. Trump přináší jak nejistou budoucnost, tak návrat až bolestně známé minulosti.

„ Že někdo jako pan Bannon, kdo má kontakty s pravicovými, až fašistickými, skupinami zde v Evropě, sedí v Bílém domě, je opravdu znepokojivé,“ říká Annen. Vrásky na čele mu dělá taktéž vstřícný postoj Trumpa k Moskvě, který by mohl vést k přistoupení na ruské podmínky a odříznutí Evropy, která by se tak mohla stát lovnou zvěří pro Rusko. „To, co nacházím destabilizující je jeho oznámení, že bude uzavírat dohody s národními členskými státy, protože to bude rozdělovat EU," říká Franziska Brantner, poslankyně za Stranu zelených. Trump opakovaně velebil Brexit a též zpochybňoval užitečnost NATO.

Psali jsme: České VIDEO buší do Trumpa: Nedávejte nás Putinovi, dejte mu Slovensko, Je to takové naše Mexiko Vy že jste nejlepší na světě? Česko a další země poslaly Trumpovi vzkaz  

Německo je poněkud neobvyklé mezi státy střední síly. Většina z nich spoléhá alespoň částečně na nějakou tradiční formu moci – Británie má svou vojenskou sílu, Indie regionální dominanci, Izrael jaderný program. Německo se důrazně vyvaruje takových aktivit, plně se spoléhá na budování konsensu a prosazování míru měkkými mocenskými nástroji jako je vzájemný obchod. Tyto síly však fungují pouze v rámci liberálního evropského řádu, který se zdá mizet – a Německo si pokládá palčivou otázku, zda si může dovolit takto pokračovat.

V Německu bylo v posledních desetiletích otázka většího vojenského posílení tabu. Vědomí nacistické éry a druhé světové války nutilo Německo k tomu, aby se věnovalo primárně svému ekonomickému, nikoliv vojenskému potenciálu. Úder proti Rusku za přivlastnění Krymu byl v souladu s touto politikou veden ekonomicky a Německo nikdy do misí NATO neposlalo více než pár vojáků. Nyní však sílící evropský populismus, sebevědomé Rusko a vzdalující se USA nutí Německo vyřešit palčivou otázku, zda by bylo schopné vzít na sebe úlohu evropského hegemona nejenom v ekonomické, ale i vojenské sféře.

Podle New York Times Německo nemůže vzít na sebe tuto roli.  Jeho regionální vzrůst mu umožňuje mít dostatek moci, aby se mohlo zasadit o některé politiky týkajících se menších států, ale ne natolik, aby si dokázalo vynutit jednotu ve všech otázkách. Jak ukazuje případ úsporných plánů, které Německo využívalo na úkor svých chudších sousedů, jeho mocenské působení nevyvolává pokoru, ale spíše hněv. „Nikdy to nebude politika buď jste s námi nebo proti nám, protože pak tyto země budou proti nám, " vysvětluje Annen.

Psali jsme: Odhalí Trump všechny tajnosti Obamovy dohody s Íránem? Trump ukazuje pravou tvář USA: pokrytectví a korupci, hněvá se íránský vůdce Soud dokončil jednání k migračnímu dekretu, Trump hodlá rozhodnutí respektovat  

Německo se obává, že změkčení amerických a západoevropských obranných závazků by mohlo donutit některé východoevropské státy k zajištění si spojenectví s Ruskem. Ruský tlak by pak mohl stoupnout a zbavit Německo posledních spojenců a zanechat jej osamocené v době, kdy není prozíravé být sám. Zatím východoevropské státy mohou být přitahovány německou ekonomikou, která dosahuje trojnásobné velikosti té ruské, ale ta těžko nahradí americké bezpečností záruky. Německá armáda postrádá mnohé základy, jako je dostatečná munice, o které se opírají americké síly. I pokud by Německo zvýšilo svoji vojenskou sílu, bude mu dlouho trvat, než by mohlo hrát významnou evropskou obrannou roli.

"Neexistuje žádná náhrada za Spojené státy, pokud jde o evropskou bezpečnost," tvrdí Norbert Röttgen, zákonodárce z Křesťansko-demokratické unie, strany kancléřsky Angely Merkelové. Podle výzkumů veřejného mínění Pew mezi členy NATO jen 38% Němců si myslí, že by Německo mělo chránit své spojence v NATO, které sdílejí hranice s Ruskem, pokud by byli napadeni.

Psali jsme: Merkelová a Szydlová jednaly ve Varšavě o budoucnosti EU a hospodářství Putin telefonoval Merkelové. Kyjev maří mírové dohody k Donbasu, řekl kancléřce Merkelová chce s USA hledat společnou řeč, kde jen to bude možné  

Německo se obává, že Trumpův despekt vůči evropským vůdcům by mohla vést k jakési dohodě s Ruskem, ze které by byli vyloučeni. To by mohlo vést k tomu, že by východní Evropa byla rozdělena mezi zóny vlivu. Němečtí představitelé takovou možnost označují  slovem "Zwischen-Europa." Výraz, který znamená "prostřední Evropa“ nebo „mezi Evropa“ a pochází z meziválečného období, kdy jej Němci používali k popisu pohraničí mezi Německem a Sovětským svazem. Je zde připomínána jako částečná příčina druhé světové války. Nyní však neslouží primárně jako varování před válkou, ale jako připomínka poválečného řádu, které je pro mnohé v rostoucím nebezpečím. Pokud je varováním, tak před křehkostí liberálního řádu a před hrůzami starého řádu, na které Německo musí upomínat i ve chvíli, kdy na ně svět zapomíná.

Související

Více souvisejících

Německo Donald Trump Německá armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy