Separatisté vyhrožují Kyjevu, jsou odhodláni obsadit celý Donbas silou

Kyjev - Podle dnešního vyjádření vůdce proruských separatistů Alexandra Zacharčenka jsou povstalci odhodláni obsadit silou donbaská území kontrolovaná Kyjevem, pokud se to nepodaří politickými prostředky. Moskva jeho slova sice odmítla, nicméně pro ně má pochopení vzhledem ke stávající situaci.

"Vše, co je možné udělat pro naše krajany, bude uděláno," prohlásil povstalecký vůdce. "Vždy jsme hovořili o tom, že osvobození (armádou) okupovaných regionů Doněcké a Luhanské oblasti je naším společným úkolem. Říkali jsme, že je žádoucí použít politických prostředků. Jestli to (v Kyjevě) nechápou, připomínám, že to můžeme udělat i vojenskou cestou," řekl Zacharčenko.

"Jeho slova neodpovídají minským mírovým dohodám, ale je možné je vysvětlit emocionálním ovzduším. Emoce odpovídají napětí, které na frontě panuje v důsledku agresivních akcí ukrajinské armády," reagoval kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

Zacharčenko v Luhansku vyzval kyjevské úřady, aby na území kontrolovaném armádou umožnily separatistům přístup na objekty infrastruktury, které jsou pro východ Donbasu životně důležité. Radikálové ukrajinskou vládu obviňují, že se snaží blokovat dodávky energií a dopravní spojení mezi Ukrajinou a "lidovými republikami" ve snaze separatistické povstání zlomit.

Psali jsme: Jsou ukrajinští vojáci zombie, které je třeba střelit do hlavy? Zprávy z Ruska vyvolaly v Česku posměch Válečné zločiny na Ukrajině? OSN kritizuje sexuální násilí Ruská diplomacie změnila menu: Kyjevský kotlet je tabu, dostal jiný název  

Zacharčenko dnes spolu s luhanským povstaleckým vůdcem Igorem Plotnickým vyhlásil program "humanitární pomoci" regionům obou oblastí, které zůstaly pod správou kyjevských úřadů. Žádají prý, aby humanitárním komisařům "okupační ukrajinská armáda" umožnila tyto regiony navštívit. "Bojujme proti těm v Kyjevě, Bruselu a Washingtonu, kteří se chtějí přiživit na válce," citovala Zacharčenka povstalecká agentura DAN.

Podle ukrajinských médií se v těchto dnech bojuje v oblasti frontového města Avdijivky severně od Doněcka a na jihu v okolí Mariupolu. Za posledních 24 hodin armáda ztratila tři vojáky, povstalci za poslední týden ohlásili osm mrtvých.

Ruská média napsal, že se připravuje další ministerské jednání normandské skupiny. Bez pokroku zatím pokračují v Minsku rozhovory takzvané kontaktní skupiny, které zprostředkují evropští diplomaté.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Alexandr Zacharčenko (doněcký předák) Rusko

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy