Kdo stojí za "falešnými zprávami"? Investigativní novinář ukazuje na viníka

MAGAZÍN (New York) - Tzv. falešné zprávy se staly předmětem titulků. Mnohá renomovaná západní média jako New York Times, Washington Post, CNN a další je vykreslují jako jedno z největších nebezpečí pro moderní demokratickou společnost.

Tyto média ukazují na Rusko jako hlavního producenta falešných zpráv, který je využívá v „hybridní“ válce pro západní společnosti. Podle investigativního novináře Roberta Parryho, zakladatele magazínu Consortiumnews, však v západním hysterickém osočování Ruska leží nebezpečí, že mezi falešné zprávy budu řazeny i legitimní připomínky k současnému nastavení světa a dojde tak k zastavení demokratické diskuze.

Parry přiznává ,že existují skutečně falešné zprávy, které jsou prokazatelně nepravdivé a jejichž účelem není nic jiného než zvýšit čtenost stránky. Těch je však jenom pár. Problémem podle Parryho je, že západní média představují celou propracovanou státní mašinérii produkující, ačkoliv se jedná jen o pár webů provozovaných mladými podnikateli mimo Rusko, kteří se jen snaží těžit z touhy lidí po lidí po informacích podporujících jejich předsudky.

Parry tvrdí, že západní média sami tvoří falešné zprávy tím, že bez evidence a pouze na základě předsudků vykreslují Rusko jako hlavního producenta falešných zpráv. Jako příkladovou studii uvádí titulní článek deníku New York Times, kritizující falešné zprávy jako hrozbu pro Evropu. Jeho autoři Mark Scott a Melissa Eddyová tvrdí, že z 2500 zpráv „vyvrácených“agenturou EU na boj proti propagandě Stratcom East, jich je většina nějak napojena na Rusko, aniž by však autoři identifikovali tyto spojení. Parry vyčítá článku, že směšuje dva separátní koncepty – jmenovitě falešné zprávy a kritiku EU.

Zatímco falešné zprávy je správné kritizovat, Parry nevidí jako vhodné považovat kritiku politické instituce, považovanou mnohými Evropany za vzdálenou, elitářskou, a přehlížející jejich potřeby a zájmy, za nástroj ruské propagandy na destabilizaci důvěry evropských občanů v jejich instituce. EU si v odcizování Evropanů vystačí sama, bez pomoci, svou neschopností, nešikovností a nemotorností vyřešit a postavit se palčivým problémům jako je ekonomická či uprchlická krize, ironicky podotýká Parry. Namísto toho, aby uznaly vlastní chyby a čelily legitimním obavám občanů, EU, ale i vláda USA, nachází snadného obětního beránka v Rusku. A aby skutečně přesvědčili občany o své pravdě, neváhají představitelé vlád EU a USA financovat specialisty na propagandu, aby zdiskreditovali politickou kritiku tím, že ji spojí s Ruskem.

Ještě horší je podle Parryho skutečnost, že mediální domy odrážející názory politického establishmentu získaly podporu velkých technologických společností jako Facebook a Google a tím dosáhly opomíjení nezávislých zpravodajských webů, které nepřijímají převládající konvenční moudrost. Parry považuje podobnou kontrolu za předzvěst příchodu Velkého bratra, nutícího veřejnost věřit jen jeho verzi pravdy a systematicky ničící ty, které tyto schémata nepřijímají. V hlavních mainstreamových médiích tak je takřka nemožné, aby zazněl hlas neukazující na Rusko jako na zdroj všeho zla.

Západ a propaganda

Ačkoliv Times prezentuje Stratcom jako organizaci pracující pro dobro obecného zájmu, podle Parryho se jedná čistě o skupinu využívajících psychologických operací k ovlivňování veřejné myšlení. Nejen EU, ale i NATO má i svou vlastní Stratcom operační skupinu se sídlem v Lotyšsku. USA mají Agency for International Development (Agentura pro mezinárodní rozvoj) a velký vliv v šíření západních propagandistických příběhů má i Open Society miliardáře George Sorose, vypočítává Parry různé skupiny bojující proti falešným zprávám.

Kdyby tyto skupiny existovaly v letech 2002-2003, tvrdí Parry, zcela nepochybně by nálepkovaly ty, co by zpochybňovaly důvody k invazi do Iráku, jako šiřitele falešných zpráv, z nichž má užitek Saddám Husajn. Nyní jsou do podobné kategorie vhozeni ti, co nepřijímají démonizaci Ruska a Putina. Namísto toho, aby rozvíjely svobodnou výměnu názorů, západní média ihned ukončují diskuzi a osočují lidi s odlišným názorem jako „Putinovi obhájce“ či „moskevské loutky“, rozčiluje se Parry.

To však jde proti duchu demokracie i intelektuální podezřívavosti, kterým tisk proslul. Takový přístup zabraňuje totiž tomu, aby se vážně prozkoumala skutečnost stojící za novou studenoválečnou propagandou. Zvláště složitá situace na Ukrajině, vystavěná hrubému zjednodušování,  si říká o hlubší analýzu, tvrdí Parry. Na Západě není dovoleno hovořit o násilném svrhnutí prezidenta Viktora Janukovyča jako o puči, zatímco volba převážně etnických Rusů přidat se k Rusku je popisována jako ruská invaze. Ohledně ukrajinské krize vládou pochybnosti, které se na Západě nesmějí vyslovit nahlas –jakou roli měly USA ve změně režimu a proč se nikdy neukázaly důkazy o ruských vojácích překračujících hranice.  

Ruská média jsou v mediálním prostředí ovlivňovaným Západem odstavena na druhou kolej jako nedůvěryhodná a ze své podstaty falešná. Západní média nedovolují ruským médiím, aby kritizovala ty politiky, co kritizují Rusko, píše Parry a opět cituje článek New York Times, ve kterém se píše, že mnohé falešná tvrzení se snaží podkopat pozici francouzského kandidáta na prezidenta Emmanuela Marcona, který je pro EU.

Podle Parryho je zarážející už to, že Times neuvádí žádné příklady těchto falešných tvrzení, ale mnohem více zarážející je to, že Times vykresluje kritiku politika médiem jiné země jako jakýsi akt agrese. Tím je značně redukována možnost jakékoliv debaty a svobody projevu. Kdyby se tato strategie důkladně aplikovala i v případě západních médiích, tak by si evropská média píšící kriticky o Donaldu Trumpovi si zasloužila americkou odvetu, upozorňuje Parry.

Související

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 
Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

Více souvisejících

Rusko Donald Trump Vladimír Putin Kybernetická bezpečnost Bezpečnostní agentury The New York Times The Washington Post CNN

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Turecko sdělilo podmínky, za jakých obnoví obchod s Izraelem

Turecko obnoví obchod s Izraelem až v případě trvalého příměří v Pásmu Gazy a neomezeného přísunu humanitární pomoci do této palestinské enklávy, uvedl v pátek turecký ministr pro obchod Omer Bolat. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy