Čeká nás další brexit a druhý Trump? Nizozemské volby rozhodnou mnohé

Amsterdam - Nizozemské parlamentní volby jsou nahlíženy jako další kolo boje o směr evropské politiky – ba přímo jako boj o duši evropské identity. Kontroverzní politik Geert Wilders má být druhým Trumpem, který přinese druhý Brexit. Na domácí půdě jsou však volby vnímány mnohem méně dramaticky. Na rozdíl od amerických prezidentských voleb a Brexitu, kde vítěz bere vše, v nizozemských volbách se jedná o hlasování mezi 28 stranami, z nichž některé budou pravděpodobně budou muset vytvořit koalici. Gert Wilders tedy nebude mít na domácí úrovni takové slovo, jaké mu mezinárodní tisk připisuje. Server Politico představuje 3 hlavní mýty, které se pojí s nizozemskými volbami.

První mýtus: volby jsou o EU

Přestože se v souvislosti s Brexitem hovoří o Nexitu, britské referendum nesloužilo jako jakási vzpruha euroskepticismu v Nizozemsku. Naopak, mělo spíše opačný efekt. Podle výzkumu vládního think tanku SCP, úroveň podpory pro opuštění EU mezi nizozemskými voliči poklesla po britském hlasování v červnu a celá debata o Nexitu do značné míry utichla. I jediná velká strana ve prospěch opuštění EU, Wildersova Strana pro svobodu, upustila od kritiky Bruselu a zaměřila se spíše na problematiku migrace. To neznamená, nicméně, že Nizozemci jsou zcela spokojení s EU. Premiér Mark Rutte z konzervativně-liberální Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD) chce zabrzdit jakékoliv další rozšiřování členstva EU a omezit bruselské pravomoce. Naproti tomu Zelení chtějí silnější, ale demokratičtější EU.

 Druhý mýtus – volby jsou o Wildersovi

Pravicový islamofob Wilders má prominentní místo ve světových médiích. Na domácí scéně to taková sláva není. Z nejrůznějších důvodů – kvůli bezpečnosti, z nedostatku finančních prostředků, díky boji s televizními producenty - Wilders se neúčastní předvolebního turné. V únoru Wilders zrušil všechny veřejné vystoupení poté, co vyšlo najevo, že policista, který ho měl chránit, zveřejnil jeho informace o jeho pobytu marockému kriminálnímu gangu. A minulý měsíc Wilders rozčileně odešel z televizní debaty kvůli tomu, že stanice RTL uskutečnila rozhovor s jeho bratrem Paulem, který je vůči němu kritický.

V minulosti Wilders používal ojedinělé vystoupení jako taktiku, která měla k jeho osobě přitáhnout pozornost a učinit jeho vystoupení vzrušující. I nyní může postupovat takovýmto způsobem, aby vzbudil zájem o finální debatu mezi ním a Ruttem. Podle Koena Vossena, politologa z Radboud University Nijmegen, však důvod může být mnohem prozaičtější. Zatímco jiné strany investovaly do voleb značné částky, Wilders tyto prostředky nemá. Jeho tým se skládá asi z 50 lidí na celou zemi. Tak jako tak, subtilní kampaň Wildersovi moc nepomohla v průzkumech veřejného mínění.  V uplynulém měsíci, jeho podpora klesla ze 17 procent na 13,5 procent, podle výzkumu Peilingwijzers.

 Třetí mýtus – volby jsou o populismu

O nizozemských volbách se hovoří v souvislosti s růstem populismu, jehož znameními jsou Brexit a vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. V nizozemském kontextu však nedochází k žádnému šokujícímu nárůstu preferencí populistických stran. Ani jedna strana v současné době nevykazuje větší podporu než 17 procent. V případě, že průzkumy veřejného mínění platí, bude se muset pět stran spojit, aby dosáhly 76 křesel potřebných pro většinu v dolní komoře parlamentu. Wilders, který by podle současných předpovědí měl vyhrát 19 až 23 křesel, s největší pravděpodobností nebude mezi nimi, vzhledem k tomu, že je hluboce nepopulární mezi ostatními politickými stranami, které urazil a protože jeho program zahrnuje zřejmě neústavní sliby, jako je zákaz koránu. Všechno se ale může změnit v den voleb. Nizozemci jsou notoricky známí pro rozhodování na poslední chvíli.

Související

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

Více souvisejících

Nizozemí Geert Wilders (PVV - Strana pro svobodu) Volby v Nizozemí

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy