Francouzi si v poslední době zvykli vyjadřovat o mainstreamových médiích jako o „merdias" (spojení francouzských slov pro médium s hanlivým označením pro exkrement) či „journalopes" (spojení žurnalisty s francouzským slovem „salope", označujícím prostitutku). Tento despekt vůči médiím hlavního proudu není nyní ničím neobvyklým v celé Evropě a USA. I přesto, mainstreamová média pomohla utvořit hvězdu z před tím prakticky neznámého prezidentského kandidáta Emmanuela Macrona. Francouzský sociolog Alain Accardo z Bordeaux 3 University v rozhovoru pro server Vice vysvětluje, proč jsou tyto média tak vlídná na Emanuela Macrona a co to o nich a o něm vypovídá.
Accardo tvrdí, že média pomohly dodat „divoké kartě“ Macronovi auru důvěryhodnosti. Macron neměl politický kapitál jako jeho konkurenti z konkurenčních ,tradičních stran. Macron se rozhodl vydat vlastní cestou a projevit se jako nezávislý kandidát. Díky tomu si získal pověst čerstvého, nadějného kandidáta překračující hranice politických stran. Podle Accarda to není nicméně tak revoluční, jak média vykreslují. Macron jen má výhodu, že kandidáti tradičních stran pohořeli a on se proto jeví liberálním i konzervativním silám jako jediná správná volba pro záchranu Republiky před Marine Le Penovou.
Podle Accarda to však nelze považovat rozšíření tohoto mýtu o zachránci Francii za jakékoliv psaní na objednávku. Podle něj důvod jednomyslné oslavy Macrona ze strany mainstreamových médií je primárně sociologický. Většina novinářů a redaktorů pochází ze stejného sociálního okruhu a mají stejné záliby a názory. Jsou ze střední třídy a upřednostňují hodnoty konzumerismu, hedonismu, individualismu a jsou velkými podporovateli EU. Pokud politik vyjadřuje tytéž hodnoty, podporují jej. Podle Accarda je jejich chybou, kterou si veřejnost postupně více uvědomuje, že podléhají jakési formě politické negramotnosti. Ta podle něj spočívá v tom, že místo toho, aby psali zprávy o politice se snižují na podávání zpráv o politických osobnostech.
Accardo se domnívá, že tato bulvarizace médií je dána samotnou strukturou velkých mediálních domů, které jsou ve vlastnictví velkých mediálních konglomerátů, jejich zájmem je udržení kapitalistického systému v chodu, a to jak ve formě ekonomické (zisk), tak ve formě ideologické (pokračující podpora veřejnosti vůči tomuto systému). Protože operují v rámci francouzských principů demokracie a sekularismu, musejí dát prostor různým názorům a myšlenkovým proudům. Ty politici, kteří ale nějakým způsobem ohrožují tento systém, jsou vždy popisováni s nějakými znehodnocujícími poznámkami – jsou na okraji, v minoritě aj. Kandidáti méně ohrožující tento řád těmto praktikám vystavěni nejsou.
Macron podle něj je právě takovýmto přijatelným kandidátem, který je absolventem elitní školy a pracoval na správné pozici jako bankéř. Podle Accarda skutečnost, že jej média vykreslují jako revolučního outsidera, který není nalevo ani napravo, jen dokazují sílu tohoto systému, který má připravený tucty takovýchto Macronů pro udržování systému v chodu.
Accardo se domnívá, že Francie začíná být politicky tím, co je už kulturně – kolonií USA. Dosvědčuje to podle něj zavedení primárek v dvou hlavních politických stranách Francie. Podle něj primárky jsou uzpůsobeny pro politický systém USA, ale nemají příliš smyslu ve francouzském politickém prostředí charakterizovaném pluralitou kandidátů a stran. Accardo naznačuje, že účelem těchto praktik je umlčet radikálnější postavy, kteří jsou v opozici vůči stávajícímu řádu věcí.
Související
Za Asada Putinova Sýrie, teď Západu? První státy EU chtějí zahájit spolupráci s "teroristickou" HTS
Putin je závislý na válce, tvrdí Zelenskyj. Ohledně míru spoléhá na USA
Emmanuel Macron , volby 2017 , volby ve Francii
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek