Reinhard Heydrich neboli „kat z Prahy“? Šikanovaný otloukánek i bestiální nacista

Před 75 lety, 4. června 1942, zemřel Reinhard Heydrich. Zastupující říšský protektor Protektorátu Čechy a Morava, generál policie, šéf Hlavního úřadu říšské bezpečnosti (RSHA) a Bezpečnostní služby (SD) podlehl zraněním, která utrpěl o osm dní dříve při atentátu spáchaném československými výsadkáři. Připomeňme si, kdo byl nechvalně známý „kat z Prahy“ a proč představoval tak významnou postavu v mocenské hierarchii Třetí říše.

Šikanovaná koza

Reinhard Tristan Eugen Heydrich se narodil 7. března 1904 v Halle nad Sálou nedaleko Lipska. Pocházel z měšťanské umělecké rodiny, která provozovala hudební konzervatoř. Zaneprázdnění rodiče na svého syna nikdy neměli příliš času, byť malý Reinhard velmi toužil po jejich lásce a uznání. Otec ho vychovával v pedantském duchu, dle hesla talent znamená mnoho, píle však mnohem víc. V těchto intencích ho dovedl ve skvělého houslistu. Pamětníci uvádějí, že Heydrich ovládl nástroj natolik, že svou hrou vháněl lidem slzy do očí.

V útlém věku Heydrich prodělal vážný zánět mozku. Zůstává otázkou, jak moc ho toto onemocnění ovlivnilo; každopádně brzy se u něj začaly projevovat vlastnosti, které ho provázely po celý život - paličatost, pomstychtivost, drzost, zarputilost a také samotářství. Heydrich nikdy neměl příliš přátel, ostatně i jeho nekrolog konstatoval, že osobní život obětoval na úkor boje za führera, národ a vlast. K jeho uzavřené povaze přispěla i skutečnost, že v mladí se pro svůj vzhled a hlas stával často terčem šikany vrstevníků, kteří mu posměšně přezdívali „koza“.

Budoucí nacistický pohlavár byl vychován v duchu národovectví a věrnosti německému císařství. Porážkou Německa v první světové válce se pro něj zhroutil známý svět a není překvapivé, že se ztotožnil s mýtem o „ráně dýkou do zad“, kterou údajně zasadili komunisté a židé udatně bojující císařské armádě. V roce 1919 usiloval o vstup do letectva, avšak pro nízký věk byl odmítnut. Alternativu představovaly místní polovojenské nacionalistické jednotky Freikorps, které právě v Halle sváděli tvrdé boje s místními levicovými radikály sdruženými ve svazu Spartakovců. Sportovně založený Heydrich se tedy za podpory rodičů k pravicovým radikálům přidal, u Freikorps sloužil jako spojka, ale do bojů přímo nezasáhl.

Vojenské prostředí Heydrichovi imponovalo a ve 20. letech se rozhodl vstoupit do námořnictva. Zde byl opět šikanován a hodnocen veskrze průměrně. Ctižádostivý Heydrich se přesto chtěl stát zpravodajským důstojníkem. Fascinovala ho moderní technika a zároveň rozvíjel svůj sportovní talent. Věnoval se šermu, jízdě na koni a plávání, snil o účasti na olympijských hrách. Studoval a postupně ovládl několik světových jazyků.

Blonďatá bestie

Heydrichovu kariéru v námořnictvu ukončil rok 1931, kdy potkal šlechtičnu Linu von Osten, s níž se brzy poté oženil. Jelikož předtím již přislíbil sňatek jiné ženě, kterou navíc přivedl do jiného stavu, byl pro nečestné jednání z námořnictva propuštěn bez nároku na penzi. Manželství s Linou bylo pro Heydricha osudové. Její rodina zastávala tvrdé nacistické postoje, ostatně i Heydrichova svatba proběhla v nacistickém duchu. Ze zdánlivě idylického manželství vzešly čtyři děti – synové Klaus a Heider a dcery Silke a Marte.

Krátce poté, v roce 1931, vstoupil Heydrich do nacistické strany. Stalo se tak po osobní audienci u Heinricha Himmlera, velitele formujících se sborů SS. V NSDAP se aktivně angažoval, účastnil se například předvolebních pouličních bojů s komunisty. Počínal si v nich mimořádně brutálně a brzy se o něm začalo hovořit jako o „blonďaté bestii“. Heydrichův vzestup nacistickou hierarchií se odvíjel od úzkého spojení s Himmlerem, který v něm nalezl naprosto spolehlivého a oddaného spolupracovníka. Vytvořili spolu silný mocenský tandem. Himmler ostatně představoval jednu z mála osob, vůči kterým dokázal od nátury povýšený Heydrich vystupovat zdvořile.

Ambiciózní Heydrich se podílel nejen na budování SS. V roce 1932 se stal formálně velitelem bezpečnostní služby SD. V té době se jednalo o jedna z mnoha nacistických špionážních služeb, ale Heydrich ji hodlal koncipovat jako elitní sbor. Shromažďoval též informace o členech strany a hledal možné "vnitřní nepřátele". Vedl si mimo jiné spis o údajné homosexualitě vrchního velitele Wehrmachtu Wernera von Fritsche; později zřejmě plánoval zinscenovat jeho sebevraždu. Zfabrikoval rovněž řadu kompromitujících materiálů proti Ernstu Röhmovi, veliteli SA, nebo-li nacistických pouličních bojových oddílů konkurujících touto dobou SS.

Po uchopení moci nacisty v roce 1933 řídil Heydrich z pozice šéfa politické policie pro Bavorsko akce proti odpůrcům a nepřátelům režimu. Stál za zkratkou KZ – nebo-li koncentrační tábor. Netajil se tím, že ho fascinují brutální výslechové metody sovětských komunistů. Heydrichův vliv výrazně posílil o rok později po tzv. noci dlouhých nožů, tedy fyzické likvidaci Röhma a některých dalších význačných představitelů nacistické strany podezřelých z malé loajality vůči Adolfu Hitlerovi. Ve věku 30 let byl jmenován SS Gruppenführerem.

Konečné řešení

Heydrich proslul zuřivým antisemitismem. Paradoxně sám byl podezřelý z částečně židovských kořenů. Jeho děd - avšak nevlastní - se jmenoval Issidor Süss. Snad aby nařčení z „neárijského“ původu vyvrátil, zaujímal Heydrich nejtvrdší protižidovské postoje. Himmlerův lékař Felix Kersten vypověděl, že uvedených spekulací hodlal využít sám Adolf Hitler. Himmlerovi údajně sdělil, že Heydrich je nebezpečný muž a je třeba ho držet na uzdě, k čemuž se pochybnosti o jeho původu skvěle hodí.

Není pochyb o tom, že Heydrich sehrál zásadní úlohu v „konečném řešení“ židovské otázky. Jeho osobní ctižádost představovala důležitý faktor, který umožnil po vypuknutí druhé světové války rozpoutat holocaust v příslušném rozsahu. Ostatně právě Heydrich v roce 1939 jmenoval šéfem zvláštního referátu IV D4 Adolfa Eichmanna, který později organizoval železniční transporty do vyhlazovacích táborů.

Od roku 1940 si Heydrich realisticky uvědomoval, že do té době vágně naznačované řešení židovské otázky nebude spočívat v odsunu, ale ve fyzické likvidaci evropských Židů. Po vypuknutí války na východní frontě razil koncepci jejich vyhlazování prostřednictvím vraždících oddílů Einzatsgruppen. Ta odrážela Heydrichovy sny, že nacistická elita se „zvedne od stolů“ a vytáhne do boje s židovstvem. O vyhlazovacích akcích si nechával podávat podrobná hlášení, vyžadoval neustále výsledky. Osobně však žádnému masakru nepřihlížel, shlédl pouze jeho záznam při soukromé filmové projekci.

Heydrichovo zaměření na holocaust zesílilo poté, co mu Hitler zakázal létat coby stíhací pilot Luftwaffe. Stalo se tak poté, co byl jeho letoun zasažen nad nepřátelským územím na východní frontě a Heydrich byl několik dní nezvěstný. Heydrich následně řídil v lednu 1942 tzv. konferenci ve Wannsee, kde byl představitelům jednotlivých složek nacistické moci představen plán průmyslového vyhlazení evropského židovstva v plynových komorách.  

Mezi úhlavní nepřátele Heydrich neřadil pouze Židy, ale též svobodné zednáře a katolíky. Představoval jednoho z hlavních nacistických zastánců boje proti katolické církvi a politickému katolicismu. Pohrával si s plánem infiltrovat církevní semináře indoktrinovanými nacisty a poté je rozvrátit zevnitř. Je pikantností, že ve sklepení svého domu si zřídil jakési obskurní „muzeum“ zednářství, které silně spojoval s židovstvím. Paradoxně, jeho otec zřejmě sám zednářem byl.

Kat z Prahy

Jmenování Heydricha zastupujícím říšským protektorem v září 1941 odráželo mimo jiné i jeho pověst neústupného a ideologicky kovaného nacisty. V Protektorátu Čechy a Morava fakticky vystřídal z pohledu Berlína až příliš benevolentního šlechtice Konstantina von Neuratha. Heydrich nejenže bezprostředně po svém nástupu během stanného práva zdecimoval dosavadní český odboj, ale představil též koncepci směřující k jasné germanizaci českého etnického prostoru. Pro své krvavé represálie si brzy vysloužil přezdívku „kat z Prahy“.

Nástup do čela Protektorátu měl značný význam pro Heydrichovy mocenské ambice. Nejenže šlo o potvrzení jeho rostoucí prestiže, ale zároveň mu garantovalo přímý přístup k Hitlerovi, jaký měli Himmler, ministr propagandy Joseph Goebbels či vrchní velitel Luftwaffe a říšský maršál Hermann Göring. Heydrich se podle některých svědectví touto dobou v soukromí nechával slyšet, že jednou chce být prvním mužem Říše.

Heydrichovy mocenské ambice ukončil proslulý atentát, který 27. května 1942 spáchali českoslovenští výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Dodejme, že zastupující říšský protektor se příznačně stal obětí své vlastní arogance a svého pocitu neohroženosti, když ve srovnání s ostatními čelními nacistickými pohlaváry požíval výrazně nižší stupeň osobní ochrany.

Heydrich byl nejvýše postaveným nacistou zlikvidovaným při atentátu v průběhu války. Akce  je dodnes mnoha historiky označována za nejvýznamnější odbojový čin v okupované Evropě. Navzdory následným masovým represím a brutální odplatě nacistů na českém obyvatelstvu vedl k obnovení československé prestiže mezi Spojenci a přispěl k poválečnému obnovení Československa.

Související

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.
Česko si připomíná atentát na Heydricha

Česko si dnes připomnělo rekonstrukcí útoku atentát na Heydricha

Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, se dnes v pražské Libni odehrála rekonstrukce útoku. Namísto původní ostré zatáčky pod zámečkem Vychovatelna, která kvůli výstavbě mimoúrovňové křižovatky zanikla v 80. letech minulého století, se připomínka památného činu konala krátce po 10:30 u nynější stejnojmenné zastávky autobusu. Následoval pietní akt u památníku věnovanému operaci Anthropoid. Akci přihlíželi stovky lidí, politici a velvyslanci Česka, Slovenska i Británie a další hosté.

Více souvisejících

Reinhard Heydrich - nacisté II. světová válka

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy