Děsivé praktiky ruských soudů? Prestižní deník nešetří kritikou

Vláda práva na své nejzákladnější úrovni znamená, že nikdo nestojí nad zákonem, konstatuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník v něm dodává, že konec soudu s pěticí mužů obviněných z podílu na zavraždění ruského opozičního vůdce Borise Němcova v Moskvě velmi jasně ukázal, že tento princip v Rusku neplatí.

Pochybnosti zůstávají

Pětice Čečenců byla soudem usvědčena z provedení vraždy, připouští vlivný server. Kritizuje však, že lidé, kteří si Němcovovu fyzickou likvidaci objednali, nebyli vypátráni a stíháni.  

Němcova, kterému v době zavraždění bylo 55 let, dne 27. února 2015 zastřelili zezadu v momentě, kdy přecházel most poblíž Kremelské zdi, připomíná Washington Post. Poukazuje, že politik byl kdysi mladým reformátorem, jehož hvězda stoupala, když bezprostředně po kolapsu Sovětského svazu působil jako gubernátor regionu Nižní Novgorod, přičemž následně v 90. letech minulého století sloužil jako vicepremiér pod prezidentem Borisem Jelcinem a dokonce se o něm spekulovalo jako o možném Jelcinově nástupci.     

Během třetího funkčního období prezidenta Vladimira Putina se z Němcova stal hlasitý kritik ruské hlavy státu a připravoval zprávu mapující korupční aktivity mezi Putinovými spolupracovníky, vysvětluje washingtonský deník. Doplňuje, že před svou smrtí se Němcov veřejně vyslovoval proti "válce Vladimira Putina" a ruskému podněcování ozbrojeného povstání na jihovýchodní Ukrajině.

"Neomalená, chladnokrevná vražda byla šokem," pokračuje editorial. Uvádí, že mnoho Němcovových přátel a rodinných příslušníků se ptá, jak mohl být politik zavražděn tak blízko Kremlu, aniž by nedošlo k nějaké formě souhlasu ze strany ruských úřadů.

Soud tak zvědavý ovšem nebyl, kritizuje Washington Post. Poukazuje, že po osmiměsíčním soudním líčení došlo k odsouzení pětice Čečenců, včetně Zaura Dadajeva, který byl identifikován jako osoba, která stiskla spoušť. Další čtyři muži podle závěrů soudu figurovali jako komplicové, přičemž celé skupině bylo za provedení útoku přislíbeno 15 milionů rublů (zhruba 5,7 milionu korun, pozn. redaktora), avšak soud nedokázal zjistit, kdo si ve skutečnosti Němcovovu vraždu objednal.

Mocní zůstávají privilegovaní       

Němcovova rodina požaduje, aby vyšetřovatelé prověřili roli Ramzana Kadyrova, čečenského autoritářského prezidenta, ale ten nebyl ani vyslechnut, poukazuje vlivný server. Doplňuje, že svědectví u soudu přitom prokázalo, že čečenský policejní velitel, který mezitím zmizel, umožnil Dadajevovi odjet do Moskvy, kde mu dokonce poskytl byt. "Velitelův řidič byl tím, kdo nabídl vrahům platbu - ten také uprchl," shrnuje americký deník.     

"To, že podobné nájemné vraždy procházejí bez trestu, je děsivě černou známkou Ruska již více než dvě desetiletí," kritizuje Washington Post. Připomíná, že 7. října 2006 byla ve svém domě zastřelena odvážná investigativní novinářka Anna Politkovská a i v tomto případě byli chyceni a odsouzeni muži, kteří vraždu provedli, ale toho, kdo si smrt Politkovské objednal, se nikdy nepodařilo vypátrat.

Seznam takových vražd, k nimž v Rusku došlo, je podle prestižního deníku dlouhý. Oběti tvoří zpravidla novináři, politici a byznysmeni, vysvětluje editorial.         

Smutným faktem zůstává, že Borisi Jelcinovi se nepodařilo vybudovat stát založený na vládě práva, tvrdí Washington Post. Dodává, že Vladimir Putin se o něco takového ani vážněji nepokusil.

Ačkoliv v Rusku existuje justiční systém a v postsovětské době byly sepsány zákony, jejich prosazování může být občas extrémně svévolné, deklaruje americký deník. Editorial uzavírá konstatováním, že mocní v Rusku se nacházejí v privilegovaném postavení, což je nezpochybnitelné, ale též ostudné.     

Související

Více souvisejících

Rusko Boris Němcov (kritik Kremlu) Ramzan Kadyrov

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy