Reformy přijímáte pomalu, hodnotí Ukrajinu expertní skupina

Kyjev - Expertní skupina při Radě Evropy vytýká Ukrajině, že dostatečně rychle nepřijímá důležitá protikorupční opatření. I když přiznává jistou snahu ke zlepšení situace, stav zatím není uspokojivý. Podle odborníků je třeba silná politická vůle k prosazení nezbytných reforem.

Rada Evropy není spokojená s rychlostí přijímání protikorupčních opatření na válkou zmítané Ukrajině. Podle nové zprávy Skupiny zemí proti korupci (GRECO) při Radě Evropy je třeba více tlačit na ukrajinské autority a vedení, aby dostáli svému slibu a přijali efektivní protikorupční reformy. 

GRECO varuje před velkým zpožděním přijetí reforem, které s sebou nese negativní jevy. Reformy by podle skupiny měly být přijaty s maximální politickou vůlí a následně by měly být účinně implementovány. Stěžejním mělo být vytvoření nezávislých a účinných úřadů a institucí, které by s korupcí bojovaly. Jmenovitě šlo například o zřízení Národního protikorupčního výboru (NABU), Národní agentury pro předchází korupce (NACP) a Speciální úřad protikorupčního žalobce (SAPO). 

GRECO je obzvláště znepokojeno nedávnými kroky k omezení působnosti NABU. Hladká spolupráce a komunikace mezi specializovanými protikorupčními institucemi jsou nadále zásadní věcí, která může Ukrajině pomoct. 

Odborníci si na jedné straně váží jisté úrovně otevřenosti ke změnám ze strany ukrajinského parlamentu, na druhé straně ale požadují větší úsilí k zavedení mechanismů, které by zlepšily transparentnost procesu tvorby zákonů, stejně jako k zavedení regulace lobbingu a regulace střetu zájmů. GRECO také vyzývá zákonodárce, aby přijali opatření, které se týká přímo jich samotných. Jde zejména o omezení imunity poslanců. 

Ze zprávy dále vyplývá, že Ukrajina přijímá správná opatření v oblasti soudnictví a prokuratury. I tak ale GRECO doporučuje, aby byla přijata další opatření, která zajistí skutečnou nezávislost soudů a zejména soudců. Nezbytná jsou i opatření potřebná k zajištění větší profesionality soudců a státních zástupců. 

Skupina GRECO se snaží o intenzivnější a efektivnější boj s korupcí. Skupina pomáhá státům identifikovat nedostatky v národních protikorupčních politikách a podněcuje je k přijetí nezbytných legislativních reforem. Skládá se ze 47 států včetně Běloruska a Spojených států amerických.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Ukrajinská krize reformy EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 54 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 10 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy