Světový unikát: V Černobylu žijí radioaktivní psi

Nejeden majitel čtyřnohého mazlíčka si při pohledu na všechnu nevybitou energii, kterou jejich pes má, povzdychne, že má asi radioaktivního psa. Psi, kteří se probíhají po uzavřené zóně v okolí černobylské elektrárny, však skutečně radioaktivní jsou.

Snad každý ví o tom, že 26. dubna 1986 explodoval reaktor jaderné elektrárny Černobyl na území Ukrajiny. Po výbuchu přišla továrna o střechu a na okolí se snesl radioaktivní mrak. Mnoho obětí zemřelo a spousta dalších ještě žije s následky.

Kvůli radioaktivitě se Černobyl a jeho okolí, což bylo asi 120 000 lidí, muselo evakuovat během přibližně 30 hodin od výbuchu. To byl ohromně rychlé a ve spěchu a panice lidé zapomněli tisícovky psů, kteří zůstali opuštění. Uzavřená oblast černobylské jaderné elektrárny slouží jako domov téměř tisícovce psů, kteří jsou potomky zapomenutých mazlíčků.

Týmy trénovaných veterinářů se v rámci nového projektu zvaného „Psi Černobylu“ vydávají do Uzavřené oblasti černobylské jaderné elektrárny. Tam mají kastrovat, očkovat a celkově se postarat o zdraví toulavých psů, kteří žijí v okruhu 30 kilometrů od elektrárny.

Program patří pod americkou neziskovou organizaci Clean Futures Fund (CFF). Kromě výše zmíněné péče psi dostávají elektronické známky a specializované obojky, které monitorují radiaci. Díky nim by výzkumníci měli být schopni spolupracovat s místní samosprávou na porozumění toho, jak moc je areál radioaktivní.

„Byli jsme tu asi 3 a půl týdne a už jsme vykastrovali a naočkovali přes 300 psů a koček,“ uvedl Lucas Hixson pro IFL Science. Hixscon je spoluzakladatelem CFF. „Kočky děláme taky. Pokud to má vaječníky či varlata, jsme ochotni to vykastrovat.“

Jedná se prý i o otázku bezpečí pracovníků a turistů. V okolí Černobylu je bohatý turistický ruch a zvířata byla vystavena nemocem, jako je vzteklina. Veterináři se chtějí ujistit, že je případná interakce se psy bezpečná.

Podle odhadu CFF více než 250 psů žije v okolí elektrárny, minimálně 225 psů se potuluje po ulicích bývalého sovětského města a další stovky žijí v okolní přírodě. Velká část těchto psů trpí podvýživou a hrozí jim nemoci, především vzteklina od jiných psů a zvířat. CFF navíc tvrdí, že se v okolí nepohybují zvířata starší 8 let, takže život je pro ně asi dost těžký.

Ačkoliv byla zóna zcela opuštěná, navštěvují ji tisíce vědců, pracovníci bezpečnosti, dělníci a také turisté. Dá se předpokládat, že tito psi přežili tak dlouho jen kvůli jídlu a péči, které jim dodali lidé pracující v okolí města. Ti bývají k vidění, jak psy krmí a hrají si s nimi.

Okolí Černobylu je stále plné radioaktivity. Podle studie z roku 2016 měli hlodavci z Černobylu velké množství oční kataraktů způsobené ozářením. I přesto však zvířata v okolí žijí. Podle studií okolí Černobylu tam žije velké množství vlků, divokých prasat, lišek a psíků mývalovitých.

Související

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Více souvisejících

Černobyl Psi radioaktivita

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy