Nucené migrace za války v Jugoslávii byly humánním přesídlením? Na povrch vyplouvají děsivá svědectví

Hrtkovci (Srbsko)/Kula (Chorvatsko) - Během války v 90. letech si lidé z vesnic v Chorvatsku a Srbsku vyměňovali domy, aby unikli násilí. Šlo o vynucenou výměnu obyvatel, jež byla označována za "humánní přesídlování". Svědectví o této praxi přináší ve svém dokumentu Balkánská investigativní zpravodajská síť (BIRN).

Goran Trlajić se narodil v chorvatské obci Kula a neměl tušení, že by se měl považovat za Srba, než mu to řekl někdo jiný. "Nikdy jsme nemluvili o tom, kdo je Srb a kdo Chorvat. Nevěděl jsem to do odvodu do armády v roce 1990," uvedl.

"Když se mě zeptali, jaké jsem národnosti, odpověděl jsem, že jsem Jugoslávec (v bývalé jugoslávské federaci jedna z ústavou uznávaných národností). A oni řekli, že znají mého otce a že jsem Srb, a zapsali mě jako Srba," zavzpomínal Trlajić.

V roce 1992 jako mnoho dalších Srbů v Kule tehdy sedmnáctiletý mladík utekl z vesnice s celou rodinou. Nastěhovali se do uvolněného domu v Hrtkovcích v Srbsku. Na druhé straně Chorvaté, kteří v této obci žili, zamířili opačným směrem a zabydleli se v bývalých srbských domech v Kule.

Byla to součást širšího modelu nucené migrace během války v první polovině 90. let. V té době některé vesnice v Srbsku a Chorvatsku zcela změnily své etnické složení. Hrozby, nátlak a strach z násilí přinutily lidi k výměně domů, v nichž se narodili, za domy v zemích, kde je jejich národnost většinová. Úřady to v té době označovaly za "humánní přesídlení".

Ačkoli konflikt skončil už před více než 20 lety, někteří z těch, kteří utekli, se dodnes ani nepřijeli podívat na svá rodiště - vzpomínky jsou stále velmi bolestné.

Stjepan Roland žije v chorvatské Kule od roku 1992, kdy utekl ze srbských Hrtkovců. A přestože již uběhlo mnoho let, cítí, že by měl žít opět v Hrtkovcích. "Patřím tam, to je normální. Narodil jsem se tam, moje rodina tam byla více než 400 let," vysvětluje.

Vůdce nacionalistické Srbské radikální strany Vojislav Šešelj 6. května 1992 přišel do Hrtkovců a otevřeně tamním Chorvatům hrozil. "Přečetl seznam lidí, kteří se musejí vystěhovat, jinak jim něco hrozí. Lidi se vylekali, uvědomili si, že musejí pryč," vzpomíná Roland.

"Poznal jsem, že už mě tam nechtějí. Někteří z mých tehdejších přátel už nechtěli být viděni v mé společnosti," uvádí. Následovalo šikanování jeho syna, výhrůžné telefonáty. Policie jen krčila rameny, že nemůže k jejich ochraně nic udělat. "Chtěli vytvořit situaci, která by nás přiměla k odchodu. Už to nebylo o domu, bylo to o tom zůstat naživu."

"Myslel jsem, že je to dočasné, než se situace vyjasní. Ale situace se nikdy nevyjasnila," říká Roland.

Podobné násilí přimělo k útěku z Chorvatska Srby v Kule.

Trlajić si vzpomíná, jak na pravoslavné Velikonoce v dubnu 1991 přišli lidé ze sousedního Kutjeva a začalo se střílet. Jeden projektil zasáhl i jeho dům. Útočníci, kteří také házeli granáty na domy, auta a kamiony, byli zjištěni, ale vzhledem k politické situaci je zase pustili.

"Trauma, které jsem v těch posledních dnech zažil, na mě těžce dopadlo a Kulu jsme navždy opustili," říká Trlajić. Stejně jako Roland si tehdy myslel, že neodchází na dlouho. "Mysleli jsme si, že se vrátíme, hned jak to armáda urovná. Ale dopadlo to jinak."

Trlajičovo utrpení ale příchodem do Hrtkovců neskončilo. V roce 1995 Srbsko všechny dospělé Srby narozené mimo Srbsko povolali do armády a poslali na bojiště v Bosně a v kninské Krajině (v Chorvatsku). Byli mezi nimi jeho bratr a otec. Zatímco otec se vrátil, bratr byl zabit.

Trlajić by se rád do Kuly vrátil, ale do předválečné Kuly svého dětství. "V Kule se žilo dobře. Nikdy mě nenapadlo myslet si, že (katoličtí Chorvaté) jsou jiní než my, když slaví Vánoce o dva týdny dřív (než pravoslavní Srbové). Na Vánoce jsme se vzájemně navštěvovali. Nikdo se o národnost druhých nezajímal," říká.

Zdá se to neuvěřitelné. Před válkou tvořili 40 procent obyvatel Hrtkovců v Srbsku Chorvaté, dnes je to jen sedm procent. Na druhé straně vesničané v chorvatské Kule byli z 91 procent srbské národnosti, dnes tam tvoří Srbové jen dvě procenta populace.

Související

Slobodan Miloševič

ROZHOVOR: 20 let od soudu s Miloševićem. Hrál vabank, jeho kalkulace byly často chybné, říká historik Vojtěchovský

Před dvaceti lety začal v Haagu proces se Slobodanem Miloševićem obviněným z podílu na krutostech během válek při rozpadu Jugoslávie. Někdejší jugoslávský prezident se verdiktu nedočkal, zemřel před jeho vynesením, což bylo pro soudní tribunál velmi nepříjemné, uvádí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz balkanista Ondřej Vojtěchovský. Ředitel Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a historik z Ústavu pro studium totalitních režimů považuje Miloševićovu éru za katastrofu, dodává však, že v mnoha klíčových rozhodnutích se tento autoritářský politik musel ohlížet i na ostatní aktéry a okolnosti.

Více souvisejících

Válka v Jugoslávii Srbsko Chorvatsko historie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy