10 věcí, které potřebujete vědět o Alternativě pro Německo

Berlín - V letošních německých volbách, které se uskuteční 24. září, má podle všech dosavadních průzkumů vyhrát stálice německé politické scény, kancléřka Angela Merkelová. Její očekávané vítězství dělá z německých voleb poměrně nudnou záležitost. Zajímavější bude sledovat, na jakém místě se umístí kontroverzní Alternativa pro Německu (AfD). Německé noviny Deutsch Welt přináší 10 věcí, které je třeba vědět o tomto politickém uskupením.

1) Protimigrační postoj

AfD získala na popularitě díky svým nekompromisním názorům na migraci. Strana ostře kritizuje rozhodnutí Merkelové přijmout uprchlíky ze Sýrie a dalších zemích. AfD chce uzavřít hranice EU, zavést přísné kontroly totožnosti podél národních hranic Německa a vytvořit tábory v zahraničí. Strana chce též okamžitě deportovat kohokoli, komu je odmítnuta žádost o politický azyl a finančně povzbuzovat cizince, aby se vrátili do svých domovských zemí. Cizinci, kteří jsou přijati, musí dle plánů AFD být plně integrováni, až asimilováni, do německé společnosti. Islám dle strany není součástí německé společnosti.

2) Euroskepticismus

AdF byla zformována v roce 2013 jako strana odmítající snahy o záchranu zadlužených států EU typu Řecka. Její vůdce Bernd Lucke ji popsal jako „nový typ strany, která není ani pravicová, ani levicová.“ Nicméně, v německých parlamentních volbách v roce 2013 se straně nepodařilo překročit pět procent nutných pro vstup do parlamentu. O rok později se jí už vedlo lépe  při volbách do Evropského parlamentu, kdy získala 7,1% hlasů. To byl první velký volební úspěch strany. Strana odmítá myšlenku „Spojených států Evropy", chce, aby byly pravomoci EU přeneseny zpět na národní úroveň, a upřednostňuje zrušení eura jako měny.

3) Pravicový populismus

Ačkoliv zprvu neměla jasné ideologické zakotvení, nyní se AfD jasně nachází napravo od hlavního konzervativního proudu Křesťanských demokratů (CDU) Merkelové. Někteří odborníci mluví o „radikalizaci centra". Strana je obzvláště populární v bývalém komunistickém východním Německu, kde je platformou pro nespokojence se současným stavem německé mainstreamové politiky. Je zároveň stranou přitahující příznivce extrémní pravice. Podle studií AfD získala podporovatele ze všech německých stran a nyní se může pochlubit více jak 23000 členy. Strana by ráda dosáhla vzestupu nespokojeného voličstva, jaký způsobil Brexit a vynesl do úřadu Donalda Trumpa.

4) Aktivní na regionální úrovni

Ačkoliv na svůj skutečně velký volební úspěch na nejvyšší úrovni německé politiky ještě čeká, už nyní je podstatnou silou na regionální úrovni. Strana je zastoupena v 13 parlamentech z 16 německých federálních států, a to včetně všech východních. Nejvýraznějšího výsledku dosáhla v březnu 2016 v Sasku-Anhaltsku, kde obdržela 24,3% hlasů (a donutila CDU, sociální demokraty a zelené uzavřít koalici a omezit její vliv) a v Meklenbursku-Přední Pomořansku, domácím regionu Merkelové s 20,8% přeběhla její CDU. Dokonce i v levicovém Berlíně získal AfD v roce 2016 14,2% hlasů. V roce 2017 nicméně její čísla v regionálních volbách klesala.

5) Nový domov pro neonacisty?

Oficiálně AfD uvádí, že strana podporuje přímou demokracii, oddělení státních pravomocí a právní řád. Kritici však obviňují jednotlivé členy z propagace neonacistických myšlenek a používání neonacistického jazyka. Místní vůdce Björn Höcke například uspořádal v Drážďanech projev, ve kterém mnozí nalezli nacistické podtexty. Vzestup AfD se shodoval s poklesem popularity krajně pravicových stran, jako je NPD, na naprosté minimum. Ministerstvo vnitra nicméně uvedlo, že AfD nepovažuje za neústavní a strana není pod stálým dohledem úřadu pro ochranu ústavy.

6) Nesnadný vztah s Pegidou 

AfD je často spojována, až zaměňována, s protiimigračním hnutím Pegida, které pravidelně demonstruje ve východním městě Drážďany. Není pochyb o tom, že se výrazně překrývají politické postoje i příznivci. Ale Pediga je občanská iniciativa, nikoliv strana, a AfD se k ní vždycky stavěla rozpačitě. V květnu 2016 se národní shromáždění strany rozhodlo, že členové AfD by se neměli účastnit akcí pořádaných Pegidou a naopak, ale toto rozhodnutí bylo odmítnuta tvrdě pravicovým křídlem strany.

7) Ochrana rodiny

 

AfD se považuje za obránce tradičního modelu nukleární rodiny (model rodiny, kdy žije v jedné domácnosti manžel, manželka a jejich děti). Je proti potratu a zaujímá nepřátelský postoj vůči alternativním životním stylům (homosexuálové aj.) Upřednostňuje řadu opatření, které by zvýšily státní finanční podporu tradičním rodinám a není v tomto ohledu fiskálně konzervativní.

8) Despekt k tisku 

Stejně jako Donald Trump či vůdci jiných euroskeptických stran typu Nigel Farage či Marine Le Penová, i AfD vyjadřuje velkou nedůvěru vůči mainstreamovým médiím. AFD prosazuje odstranění licenčních poplatků, z nichž jsou financovány německé veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanice a novináři jsou pravidelně vylučováni ze stranických akcí. Reportéři, kteří volají na telefonní linku určenou pro tisk na ústředí strany často dostávají předznamenanou zprávu, která jim říká, ať „to zkusí znovu později." 

9) Boje o moc

Čtyřletá existence AfD je provázena urputnými boji o vedení. Původní zakladatelé, kteří obhajovali poměrně mírnou orientaci, byli ze strany vytlačeni či vyloučeni. Jedním z klíčových okamžiků pro směry strany byla konference 4. července 2015, při které nad euroskeptikem Luckem vyhrála Frauke Petryová a Jörg Meuthen. Neustále napětí mezi pragmatickým a hardcore ideologickým křídlem strany však vedla k sesazení Petryové, kdy zvítězili zastánci tvrdé linie.                         

10) Kontroverzní poznámky členů AfD

Podle bývalé spolupředsedkyně strany Frauke Petryovoé by německá pohraniční policie by měla střílet nelegální migranty. Naposledy střílení na hranicích zastával Erich Honecker, komunistický vůdce Východního Německa. Její současný manžel Marcus Pretzlell o mrtvých obětech vánočního teroristického útoku řekl, že to jsou „mrtví Merkelové“. Björn Höcke, vůdce AfD v Durynsku, řekl o berlínském památníku holocaustu, že je to „památník hanby" a že by se Německo už nemělo omlouvat za svoji nacistickou minulost.

Související

Více souvisejících

Volby v Německu Alternativa pro Německo (AfD)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 52 minutami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy