Putin rozdělil maďarskou akademickou sféru, v Debrecínu se protestuje proti jeho ocenění

Debrecín/Moskva - Debrecínská univerzita řeší spor mezi stoupenci vyznamenání ruského Prezidenta Vladimira Putina a jeho odpůrci. Kritikům se nelíbí, že by autokrat měl získat čestné občanství za roli v modernizaci jediné maďarské jaderné elektrárny.

"Oceňování autokratů je pro nás nepřijatelné, jde to proti všemu, co reprezentuje naše profesionální akademická práce," stojí v dopise, který odmítá udělení čestného občanství (Civis Honoris Cause) ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dopis sepsali akademici z maďarské univerzity v Debrecínu. 

Univerzitní senát se totiž rozhodl čestné občanství udělit právě ruské hlavě státu. Protestující akademici se účastnili setkání, které na čtvrtek svolal rektor univerzity Zoltán Szilvássy. Informovala o tom maďarská televize ATV. Akademici chtějí prozkoumat okolnosti, za jakých bylo o udělení titulu Putinovu rozhodnuto. Pod protestní dopis se podepsal také děkan Fakulty přírodních věd a technologie. 

Nejprve se ozvalo oddělení ústavního práva Právnické fakulty proti rozhodnutí univerzitního senátu udělit Putinovi Cenu Civis Honoris Causa ve veřejném prohlášení, které zní: "Oceňování autokratů je pro nás nepřijatelné, jde proti všemu, co reprezentujeme skrze naši odbornou práci," k dopisu se postupně přidaly katedry anorganické a analytické chemie, oddělení analýzy a oddělení fyzikální chemie Fakulty přírodních věd a technologie.  

Rektor Szilvássy význam opozice vůči udělení titulu umenšuje. "Vždycky jsem zdůrazňoval, že existuje mnoho názorů," uvedl pro ATV. "Je velmi dobré, že máme mnoho názorů, protože se díváme na mnoho věcí z různých hledisek skrze různé brýle," dodal diplomaticky.

O schůzi, která měla osvětlit proces rozhodnutí o udělení titulu, neměli pozvaní akademici mnoho informací. Neznali předem agendu ani její účel. Jeden z pedagogů pro ATV sdělil, že rektor by se měl omluvit za své vystupování v televizi. 

Rozhodnutí univerzity o ocenění Putina nevyvolalo rozruch jen mezi vyučujícími, ale zejména mezi studenty. Ti už zorganizovali několik protestů a očekává se, že přibudou další. Putin cenu obdržel v souvislosti s "uznáním hlavní role Ruské federace a Maďarska" směrem k debrecínské univerzitě v modernizaci jaderné elektrárny Paks. Paks je jedinou atomovou elektrárnou v Maďarsku. 

Modernizaci elektrárny o další dva reaktory mají uskutečnit Rusové. Dostavbu si Budapešť nechala schválit také Evropskou komisí.

Související

Péter Magyar

Orbánovi se z diplomata vyklubal nový sok. Magyar založil novou stranu

Maďarský právník a bývalý diplomat administrativy premiéra Viktora Orbána, Péter Magyar, který v posledních týdnech vedl dva masové protesty proti Orbánově vládě, nyní zakládá politickou stranu nazvanou TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respektu). Tuto informaci zveřejnil ve čtvrtek na svém Facebooku.

Více souvisejících

Maďarsko Rusko Vladimír Putin univerzity

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy