Diskuze o další podobě EU je někdy zjednodušena chápána jako spor mezi stranami, které mentálně patří na Západ a těmi, kdo chtějí setrvávat na Východě. Takový výklad je poněkud zavádějící. Kritika k EU není nutně známkou východního myšlení, jak dokázal Brexit a ne všechny státy patřící geograficky na východ EU se nestaví k EU nutně negativně. Magazín Politico přestavuje spektrum názorů na plány větší integrace EU prosazované tandemem Macron-Merkelová na východní hranici EU.
Příznivci integrace
Rumunsko, Bulharsko a Chorvatsko mají v úmyslu vstoupit do schengenského prostoru a do eurozóny. Všechny tři země zdůraznily svůj závazek přijmout euro. V červnu oznámil bulharský ministr financí svůj záměr připojit se k mechanismu směnných kurzů (ERM-2), což je „čekatelská oblast" pro přistoupení. V září Chorvatsko stanovilo 2020 jako cíl vstupu do téhož mechanismu. Rumunsko v srpnu uvedlo, že má v úmyslu přijmout euro v roce 2022.
Integrace eurozóny je populární v těchto třech zemích: Podle průzkumu Eurobarometru z dubna 2017 většina respondentů v Rumunsku (64%), Chorvatsku (52%) a Bulharsku (50%) podporuje přijetí eura. EU je také populární jako instituce: v Rumunsku 57% respondentů v průzkumu Eurobarometru v květnu 2017 uvedlo, že mají tendenci důvěřovat EU.
Tyto státy se obávají různých stupňů integrace v EU, především se bojí, že následkem Macronem navrhovaní vysokorychlostní Evropy budou jejich ambice pro další integraci budou postaveny na druhou kolej a jejich přístup do strukturálních fondů EU bude v budoucnu omezen. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker je ujišťuje, že potenciální nový členové nebudou ponecháni v pomalejším pruhu. Dodal, že Rumunsko a Bulharsko se mohou připojit už nyní a Chorvatsko až bude připraveno.
Odpůrci
Na opačném poli spektra je Polsko a Maďarsko, které nyní nesou prapor kritiky hlubší evropské integrace. Polský prezident Andrzej Duda varoval, že zavedení vysokorychlostní Evropy povede k zániku EU. Polsko se též nechce přidat do euruzóny, protože podle vysvětlení Ryszard Czarneckiho, místopředsedy Evropského parlamentu a prominentního člena vládní polské strany Právo a spravedlnost, se jedná o ideu bohatých států. „Polsko je stále jednou ze sedmi nejchudších zemí v EU, pokud jde o HDP na obyvatele. Proto v dohledné budoucnosti nemáme v úmyslu vstoupit do eurozóny. "
Maďarské orgány zaujímají podobný postoj jako Polsko. Ačkoliv většina maďarských voličů, na rozdíl od jejich polských protějšků podporuje členství v eurozóně, vládnoucí strana Fidesz dává přednost kontrole měnové politiky. Maďarsko trvá na tom, že integrace se má uskutečňovat, ale ne za každou cenu a jen když je to užitečné a nutné, jako v případě otázek spojených s obranou, uvedl György Schöpflin, europoslanec za Fidesz.
Střed
Ve srovnání s těmito dvěma postoji, ČR zůstává někde uprostřed, soudí Politico. Uvádí, že česká veřejnost je velmi skeptická ohledně větší integrace EU. Údaje Eurobarometru z jara 2017 ukazují, že jen 29% Čechů podporuje zavedení eura a 30% má důvěru v EU. Česká vláda ale stále veřejně obhajuje roli při utváření budoucnosti eurozóny
Aleš Chmelař, státní tajemník pro evropské záležitosti ČR, uvedl, že by měla být garantována plná účast nečlenů eurozóny o v diskuzích o její podobě a funkci, např. ve formě statutu pozorovatele v rámci Euroskupiny. Čeští politici nicméně uznávají, že jejich naděje na vstup do eurozóny jdou díky domácímu pohledu vzdálenou možností.
Politico též naznačuje, že výsledkem říjnových parlamentních voleb může být i na vládní úrovni mnohem menší ochota vstoupit do eurozóny. Uvádí Andreje Babiše zároveň jako politika s velmi silnou euroskeptickou kampaní, který nechce vstoupit do eurozóny a možného budoucího premiéra.
Související
Podněstří je už týden bez topení a teplé vody. EU nabízí pomoc. Moldavsko čeká na Rusko
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
EU (Evropská unie) , Polsko , Česká republika , Maďarsko , Bulharsko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
před 2 hodinami
Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí
před 3 hodinami
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
před 5 hodinami
Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše
včera
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
včera
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
včera
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
včera
Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra
včera
Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů
včera
Zuřivý požár v Los Angeles má první potvrzené oběti. Boj s plameny je zatím úplně marný
včera
Počasí se změní. Za pouhé dvě hodiny se razantně ochladí, varují meteorologové
včera
Bradáčová bude novou nejvyšší státní zástupkyní. Fiala ocenil její zkušenosti
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace
včera
Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit
včera
Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen
včera
Poslední rozloučení s Janou Synkovou. Na herečku vzpomínali kolegové z Ypsilonky
včera
Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog
včera
Inferno v Kalifornii: Scéna jako z Marsu, na evakuaci jsme měli 10 minut, popisují obyvatelé zasažených oblastí
včera
Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?
včera
Ve věznici Příbram zasahuje policie. Trestancům někdo dodává drogy
Policie zasahuje od středečního rána ve spolupráci s Vězeňskou službou v příbramské věznici. Důvodem je distribuce drog mezi trestance. Zásahu se účastní desítky lidí z obou útvarů.
Zdroj: Jan Hrabě