Merkelová jako suverénní vůdce? Jen jeden jediný člověk může její chyby napravit, tvrdí ideolog

Schnellroda - Götz Kubitschek, jenž sám sebe nazývá „pravicovým intelektuálem“, je velkou hvězdou mezi pravicovými mysliteli, aktivisty a politiky po celém Německu, kteří se vydají na pouť na jeho panství v Schnellrodě, vesnici ve východním Německu. Kubitschek se identifikuje s „novou pravicí“, která dle něj je naprosto odlišná od „staré pravice,“ tj. nacismu. Jeho kritici si však takovým rozdělením nejsou příliš jisti. Máme se v jeho osobě bát nového Alfreda Rosenberga, hlavního ideologa nacismu? New York Times nabízejí odpověď na tuto otázku představením jeho portrétu

47letý Kubitschek je vysoký muž s pečlivě zastřiženou kozí bradkou a vzpřímeným postojem vojenského důstojníka (kdysi sloužil v průzkumné jednotce armády). Na svém venkovském sídle má vlastní zvířecí farmu, která mu má připomínat, odkud pochází jeho jídlo. Tento postoj do určité míry sdílí s levicovými hipstery propagujícími farmářské trhy a některé tyto podobnosti se projevují i v jeho dalších myšlenkách.

Jako někteří levicoví profesorové na humanitárních vědách, i Kubitschek považuje myšlenku čistého etnického typu za absurdní. Populace migrují a absorbují další vlivy. Německo je jak katolické, tak i luteránské, pruské a bavorské; kulturní i militaristické. „Německost je otázka bez odpovědi," říká Kubitschek. I migrant se tedy může stát Němcem, ale, upozorňuje Kubitschek, jen pokud je„ochoten obětovat vše pro tuto zemi a je připraven se s ní identifikovat.“

Rozklad Německy a nutnost jeho obnovy

Nezdá se, že by toto byly myšlenky muže inspirujícího krajní pravici v Německu. Kubitschek má talent svou filozofii vydávat v balení, které jej udržuje v mezích určité přijatelnosti pro liberály, ačkoliv jinak s ním – a on s nimi – svádí tvrdé intelektuální boje. Kubitschek považuje liberalismus, multikulturalismus a feminismus za „sociálními experimenty", které jsou na lidu (die Volk) zkoušeny bez jeho vůle politickými a kulturními elitami.

Kubitschek se sice narodil západním Německu – v bohatém městě Ravensburgu na jihu tehdejšího Západního Německu, to pravé Německo ale dle něj v bývalém Východním Německu. Západní Německo dle něj ztratilo své tradice a jeho města jsou nyní v sevření feminismu, multikulturalismu a politické korektnosti. Kubitschek viní z této eroze skutečných tradičních německých hodnot americký styl materialismu a individualismu. Zvláště si oškliví obchodní centra, plné banálního konzumu a bez jakékoliv duchovnosti, nové chrámy, které nahrazují ty pravé, křesťanské (Kubitschek je věřící katolík).

Tato myšlenka postupného úpadku Německa- a Západu obecně – je pro Kubitscheka zásadní. Není první, který ji v Německu hlásá. Oswald Spengler v roce 1918 vydal známou knihu  Zánik Západu, ve které hlásal onu myšlenku, jakou dnes opakují konzervativní kruhy všude na Západě, že bezbožná demokracie a materialismus vedl k nevyhnutelnému úpadku Západu. Ačkoliv Spengler prosazoval myšlenku autoritářského vládce, který obnoví Západ v jeho slávě, Hitlerem opovrhoval – ačkoliv jeho myšlenky nacismu do určité míry pomohly vydláždit cestu.

Kubitschek též není proti myšlence autoritativního vůdce, který by suverénně prosazoval myšlenky bez toho, aby se radil s parlamentem. Tvrdí, že do určité míry se tak chovala i Merkelová, když nechala otevřít hranice pro migranty. Podle Kubitscheko by bylo naprosto oprávněné, kdyby někdo jiný se stejnou autoritou udělat to samé, jen v opačném směru – bez porady s dalšími stranami a politiky by uzavřel hranice a ty migranty, kteří by se nemohli integrovat, by mez minulosti vyhnal.

Kubitschek, AfD a nacismus

Negativní pohled na Angelu Merkelovou a ochrana tradičních německých hodnot nejsou jediné věci, které jej spojují s AfD. Je to i kritika německého postoje k nacistickému dědictví. Björn Höcke, vůdce AfD, se o Němcích jako o jediných lidech na světě, „kteří postaví památník hanby v srdci svého hlavního města.“ Kubitschek to komentoval následovně: „správné v podstatě, špatné v tónu.“ Podle něj se jednalo o politicky taktickou chybu.

Kubitschek už na střední škole prezentoval myšlenku, že Němci se dopouštějí přílišného sebeponižování ohledně své minulosti. Pomohl vydat knihu Rolfa Petera Sieferleho, historika životního prostředí, který argumentuje, že toto sebeponižování vede neurotické Němce k myšlence, že zločiny nacismu budou očištěny až nebude žádný Němec.

Ačkoliv jej s AfD spojují mnohé myšlenky, Kubitschek k nim nepatří. V roce 2015 se ke straně hlásil, ale byl odmítnut tehdejším umírněným vedením jako příliš radikální. Kubitschek se tím příliš netrápil s tím, že jako intelektuál může komentovat věci po svém a bez politických kompromisů. Navíc, do určité míry má v nynější straně větší slovo než obyčejný řadový člen. Jeho myšlenky jsou inspirací pro radikální křídlo strany, které významně stojí za její proměnou a vyhnáním předchozích umírněných vůdců.

V Rusku se je za prominentní intelektuální postavu mající významný vliv na špičky ruského režimu – včetně, podle některých, prezidenta Vladimira Putina – pravicový myslitel Alexandr Dugin. Kubitschek zatím není tak vlivný. Nikdy ale nelze s jistotou říci, že se věci nezmění a že Kubitschek nebude německým Duginem.

Související

Sahra Wagenknechtová

Konec jistot v německé politice. Po AfD jsou na vzestupu i komunisté

Německé regionální volby ukázaly vyjma dobrých výsledků krajně pravicové AfD i vzestup jiné strany – komunistické. Z výsledku je patrný nárust voličů extremistických stran. Německé titulky hlásaly „Konec jistot v politice“, či „Vítejte v populistické éře“.  Vítězství těchto stran může mít vliv i na německou podporu Ukrajině – již nyní si strany přátelské Rusku vynucují jiné jednání s Kremlem.

Více souvisejících

Alternativa pro Německo (AfD) Angela Merkelová Německo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

včera

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy