Tvrdá kritika Putina: skrývá nepohodlnou pravdu, hájí brutální vražednou mašinerii

NÁZOR - Rusko zničilo veškeré své studenoválečné zásoby chemických zbraní, uvádí editorial serveru Washington Post. Vlivný americký deník v něm konstatuje, že ačkoliv se ruský prezident Vladimir Putin tímto krokem pochlubil 19. října v Soči v předvečer začátku Valdajského fóra, jeho země brání prodloužení vyšetřování nasazení smrtících nervových plynů v Sýrii.

Brutální vraždící mašinerie

Putin prohlásil, že Rusko výrazně přispělo k posílení mezinárodní bezpečnosti, když zlikvidovalo bomby a dělostřelecké nálože, které mnohonásobně převyšovaly prostředky potřebné k zničení veškerého života na planetě, připomíná americký server. Dodává, že prezident zkritizoval Spojené státy, že v tomto úkolu zaostávají.

Pět dní předtím se mělo v Radě bezpečnosti OSN hlasovat o rozšíření ročního mandátu pro vyšetřování útoků nervovým plynem v Sýrii, podotýká editorial. Vysvětluje, že to se týká mimo jiné incidentu v Chán Šajchúnu, opozicí kontrolované syrské vesnici, kde 4. dubna 2017 nervový plyn zabil nejméně 87 lidí, přičemž Spojené státy, Velká Británie a Francie viní z tohoto útoku, při němž byl nasazen smrtící sarin, síly loajální syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi.    

"A co ruské opovrhování chemickými zbraněmi? Očividně se příliš netýká Sýrie," deklaruje Washington Post. Poukazuje, že Rusko coby stálý člen Rady bezpečnosti v úterý prodloužení mandátu vetovalo a namísto toho, aby se řídilo principy propagovanými na Valdajském fóru, podpořilo Asadovu brutální vraždící mašinerii.

Ve skutečnosti Rusko a USA dříve vyšetřování v Sýrii - známé jako Společný vyšetřovací mechanismus - podporovaly, aby ukázalo na ty, kdo jsou zodpovědní za chemické útoky ve více než šest let trvající válce, konstatuje washingtonský deník. Vysvětluje, že mandát pro vyšetřování končí 17. listopadu a je potřeba ho prodloužit.

Panel Společného vyšetřovacího mechanismu ve čtvrtek oznámil, že na základě šetření si je jistý, že za nasazení sarinu v Chán Šajchúnu je zodpovědná Syrská arabská republika, poukazuje americký server. Připomíná, že ruští představitelé chtěli vidět zprávu předtím, než se rozhodnou, zda mandát prodlouží.

Je načase jednat

"Nyní je čas jednat. Je třeba více prošetřit a zdokumentovat nasazení těchto hrozivých zbraní," burcuje editorial. Obává se, že pokud se mezinárodní vyšetřování zastaví kvůli ruskému vetu, je možné, že za zvěrstvo v Chán Šajchúnu nebude nikdo potrestán.

Putin často vyjadřuje touhu, aby ruské názory byly brány s respektem, pokračuje Washington Post. Pokládá otázku, o jakém respektu může být řeč, pokud Rusko hájí do kouta zahnaného diktátora, který používá chemické zbraně.

Rusko si zaslouží uznání za zničení svých studenoválečných zásob chemických zbraní, přiznává prestižní server. Podotýká, že jen v jednom zařízení na jihu země nedaleko města Ščučje zanechal Sovětský svaz na 1,9 milionu nábojů naplněných 5.460 tunami sarinu a dalších nervových plynů, které byly nedávno bezpečně zlikvidovány v ohromné továrně.

"Našli jsme peníze k výstavbě továrny na ničení chemických zbraní," cituje editorial Putinova slova určená Valdajskému fóru. Kritizuje však, že prezident již nezmínil americký příspěvek ve výši miliardy dolarů (zhruba 22 miliard korun, pozn. redaktora) na likvidaci zásob z Ščučje.

Putin na tyto nepříjemné pravdy zapomíná, nelíbí se vlivnému serveru. Dodává, že šéf Kremlu se nyní musí rozhodnout, zda se pokusí skrývat další nepohodlnou pravdu a bude chránit toho, kdo nadále používá chemické zbraně, nebo se skutečně postaví za likvidaci těchto prostředků.

Související

Více souvisejících

Rusko Chemické zbraně plynový útok v syrském Idlibu (4.4.2017) Sýrie Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy