Tvrdá kritika Putina: skrývá nepohodlnou pravdu, hájí brutální vražednou mašinerii

NÁZOR - Rusko zničilo veškeré své studenoválečné zásoby chemických zbraní, uvádí editorial serveru Washington Post. Vlivný americký deník v něm konstatuje, že ačkoliv se ruský prezident Vladimir Putin tímto krokem pochlubil 19. října v Soči v předvečer začátku Valdajského fóra, jeho země brání prodloužení vyšetřování nasazení smrtících nervových plynů v Sýrii.

Brutální vraždící mašinerie

Putin prohlásil, že Rusko výrazně přispělo k posílení mezinárodní bezpečnosti, když zlikvidovalo bomby a dělostřelecké nálože, které mnohonásobně převyšovaly prostředky potřebné k zničení veškerého života na planetě, připomíná americký server. Dodává, že prezident zkritizoval Spojené státy, že v tomto úkolu zaostávají.

Pět dní předtím se mělo v Radě bezpečnosti OSN hlasovat o rozšíření ročního mandátu pro vyšetřování útoků nervovým plynem v Sýrii, podotýká editorial. Vysvětluje, že to se týká mimo jiné incidentu v Chán Šajchúnu, opozicí kontrolované syrské vesnici, kde 4. dubna 2017 nervový plyn zabil nejméně 87 lidí, přičemž Spojené státy, Velká Británie a Francie viní z tohoto útoku, při němž byl nasazen smrtící sarin, síly loajální syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi.    

"A co ruské opovrhování chemickými zbraněmi? Očividně se příliš netýká Sýrie," deklaruje Washington Post. Poukazuje, že Rusko coby stálý člen Rady bezpečnosti v úterý prodloužení mandátu vetovalo a namísto toho, aby se řídilo principy propagovanými na Valdajském fóru, podpořilo Asadovu brutální vraždící mašinerii.

Ve skutečnosti Rusko a USA dříve vyšetřování v Sýrii - známé jako Společný vyšetřovací mechanismus - podporovaly, aby ukázalo na ty, kdo jsou zodpovědní za chemické útoky ve více než šest let trvající válce, konstatuje washingtonský deník. Vysvětluje, že mandát pro vyšetřování končí 17. listopadu a je potřeba ho prodloužit.

Panel Společného vyšetřovacího mechanismu ve čtvrtek oznámil, že na základě šetření si je jistý, že za nasazení sarinu v Chán Šajchúnu je zodpovědná Syrská arabská republika, poukazuje americký server. Připomíná, že ruští představitelé chtěli vidět zprávu předtím, než se rozhodnou, zda mandát prodlouží.

Je načase jednat

"Nyní je čas jednat. Je třeba více prošetřit a zdokumentovat nasazení těchto hrozivých zbraní," burcuje editorial. Obává se, že pokud se mezinárodní vyšetřování zastaví kvůli ruskému vetu, je možné, že za zvěrstvo v Chán Šajchúnu nebude nikdo potrestán.

Putin často vyjadřuje touhu, aby ruské názory byly brány s respektem, pokračuje Washington Post. Pokládá otázku, o jakém respektu může být řeč, pokud Rusko hájí do kouta zahnaného diktátora, který používá chemické zbraně.

Rusko si zaslouží uznání za zničení svých studenoválečných zásob chemických zbraní, přiznává prestižní server. Podotýká, že jen v jednom zařízení na jihu země nedaleko města Ščučje zanechal Sovětský svaz na 1,9 milionu nábojů naplněných 5.460 tunami sarinu a dalších nervových plynů, které byly nedávno bezpečně zlikvidovány v ohromné továrně.

"Našli jsme peníze k výstavbě továrny na ničení chemických zbraní," cituje editorial Putinova slova určená Valdajskému fóru. Kritizuje však, že prezident již nezmínil americký příspěvek ve výši miliardy dolarů (zhruba 22 miliard korun, pozn. redaktora) na likvidaci zásob z Ščučje.

Putin na tyto nepříjemné pravdy zapomíná, nelíbí se vlivnému serveru. Dodává, že šéf Kremlu se nyní musí rozhodnout, zda se pokusí skrývat další nepohodlnou pravdu a bude chránit toho, kdo nadále používá chemické zbraně, nebo se skutečně postaví za likvidaci těchto prostředků.

Související

Více souvisejících

Rusko Chemické zbraně plynový útok v syrském Idlibu (4.4.2017) Sýrie Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 31 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy