Syrský letoun nemohl útočit sarinem na Chán Šajchún, tvrdí Moskva

Moskva - Útok jedovatou chemickou látkou na syrské město Chán Šajchún nemohl v dubnu provést syrský vojenský letoun, protože v té době nebyl v dostatečné blízkosti místa neštěstí. Na dnešním briefingu to podle agentury RIA Novosti uvedl jeden z představitelů ruského ministerstva obrany.

Z náletu na město obsazené syrskou opozicí, při němž byl použit nervový plyn sarin a o život přišly desítky lidí, režim syrského prezidenta Bašára Asada obviňují Organizace spojených národů a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

O zprávě expertů, podle nichž bombu se sarinem na Chán Šajchún shodilo syrské vojenské letadlo, minulý týden informovala agentura AP. „Poskytnuté informace nepotvrzují užití chemických zbraní s pomocí bomby, kterou (by) na Chán Šajchún shodil (syrský) letoun Su-22," uvedl dnes představitel ruského ministerstva obrany.

Zástupce ruského ministerstva zahraničí Michail Uljanov na dnešním briefingu zároveň označil za nepodložené americké tvrzení, že Moskva podporuje Damašek při využití chemických zbraní. „Byla to hysterie a zcela otevřený pokus zdiskreditovat Rusko s pomocí špinavých prostředků," uvedl Uljanov.

Sýrie a Rusko, které je blízkým spojencem Asadova režimu, vinu za útok na Chán Šajchún od začátku odmítají a kritizují vyšetřovací tým, jenž kvůli této kauze zřídily OSN a OPCW. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov zprávu vyšetřovatelů minulý týden označil za logicky nepřesnou; svědectví, o která se dokument opírá, jsou podle něj pochybná a nepotvrzená.

Související

USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

Rok od amerického útoku na Sýrii: Co se od té doby změnilo? A co bude dál?

Před rokem Spojené státy zahájily svůj první vojenský útok proti syrskému režimu. Mnozí předpokládali, že půjde o krok, který by mohl zásadním způsobem změnit občanskou válku v této zemi. Americké válečné lodě 6. dubna 2017 bombardovaly vládní leteckou základnu raketami. Stalo se tak den poté, co při chemickém útoku připisovaném syrské vládě zemřelo více než 80 Syřanů. Změnilo se ale od té doby vůbec něco?

Více souvisejících

plynový útok v syrském Idlibu (4.4.2017) Rusko Chemické zbraně Sýrie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy