Katastrofa na obzoru? Ukrajině hrozí další Černobyl, varují její představitelé

Kyjev - Druhé největší evropské zemi hrozí nová ekologická katastrofa, která se dá srovnat s výbuchem jaderné elektrárny v Černobylu. Alespoň to tvrdí oficiální ukrajinští vládní představitelé. Jejich slova potvrzuje i nová zpráva OSN. Informaci přinesl americký server Defense One.

Boje na východní Ukrajině v tomto roce ohrožovaly několik průmyslových továren, kde se skladuje nebo vyrábí velké množství vysoce toxických chemikálií. To vyvolává obavy z ekologické katastrofy kolosálních rozměrů. Ty by se mohly podobat černobylské havárii před 21 lety, řekli v úterý ukrajinští představitelé.

Týká se to například koksovny poblíž města Avdijivka, které leží jen pár kilometrů od Doněcku. Ta je jednou z největších evropských výrobců průmyslového koksu, který je klíčovou složkou při výrobě železa. Na stránkách společnosti se objevuje, že továrna pracuje i s dalšími pro přírodu nebezpečnými látkami, jako jsou například benzen, dehet, kyseliny ze síry, fenoláty nebo naftalín.

Na nebezpečí upozornilo několik západních pozorovatelů včetně expertů na zbraně pracující pro zpravodajský server Bellingcat. Nyní před možnými riziky začala varovat i ukrajinská vláda.

"Pokud nějaká nálož nebo raketa trefí potrubí s nebezpečným materiálem, hrozí vyvolání další katastrofy ohromných rozměrů, která se dá porovnat jen s událostmi v Černobylu," řekla poslankyně ukrajinského parlamentu Iryna Heraščenková v rozhovoru na ukrajinském velvyslanectví ve Washingtonu.

Zároveň prostřednictvím překladatele připomněla, že ukrajinští představitelé těm evropským pravidelně při jejich návštěvách problém připomínají. "Přivezli jsme do Avdijivky mnoho evropských delegací a ukázali jsme jim továrnu, abychom jim sdělili své obavy. Na toto zařízení už bylo několikrát útočeno, a to i ostřelováním. Otázka této hrozby už byla v Evropském parlamentu nastolena," ujistila Heraščenková.

V médiích se tento závod objevoval pravidelně od roku 2015. Tehdy se ukrajinské sdělovací prostředky soustředily na poukazování na to, že je stále v provozu, byť kolem něj zuří boje. V létě tohoto roku de facto žilo v továrně přes 1700 pracovníků. I oni měli strach z ostřelování.

"Pokud by továrna přestala pracovat, Avdijivka přestane existovat. Kromě továrny zde není žádná jiná práce. My jsme téměř jediným závodem, který ještě nepřerušil kvůli bojům provoz," uvedl pro Hlas Ameriky pracovník závodu Volodymyr Borženko.

Představitelé továrny uvedli, že uzavření továrny by mělo obrovské ekonomické dopady na město Avdijivka. Kdyby mělo dojít ke znovuobnovení závodu, stálo by to obrovské peníze. V současné situaci na Ukrajině není vyloučeno, že by továrny mohly zůstat navždy zavřené.

Továrna v Avdijivce však není jediným nebezpečím pro přírodu. Škodlivé chemikálie by v případě útoku mohla vypustit i Doněcká vodárenská filtrační stanice. Ta využívá pro čištění místních zásob vody plynný chlór. V současné době je i tato jednotka ostřelována.

To potvrzuje i zpráva OSN ze dne 12. prosince: "Dne 3. a 4. listopadu 2017 se při ostřelování poškodilo záložní potrubí, které je určeno pro chlór. Kdyby unikl, vedlo by to k ekologické katastrofě. Případný zásah do hlavního potrubí nebo do libovolné z devítisetkilogramových lahví s chlórem by mohl vést k úmrtí všech osob v okruhu 200 metrů."

"Palba v na tato zařízení by ohrožovala nejen personál vodní stanice, ale i všechny osoby v blízkosti takových zařízení. Mimo jiné ohrožují tyto útoky dodávky vody do měst a vesnic a představují vážné riziko pro životní prostředí," uzavírá zpráva.

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina OSN katastrofy ekologická havárie Ekologie Černobyl

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy