Čeká nás největší krize od dob druhé světové, varuje ministryně

Londýn - Rok 2018 by mohl být ve znamení jedné z nejhorších humanitárních krizí od dob Druhé světové války. To si alespoň myslí novopečená britská ministryně pro zahraniční rozvoj Penny Mordauntová. Podle ní byl už rok 2017 plný "hrozivých humanitárních krizí". Příštích 12 měsíců však má potenciál být "ještě víc bezútěšný". Informaci přinesl britský deník The Telegraph.

Varování přišlo v době, kdy ministryně Mordauntová oznámila nový balíček podpory pro fond OSN, který umožňuje organizacím na celém světě okamžitě reagovat v případě nějaké "mimořádné situace".

Jedním z důvodů schválení balíčku ve výši 21 milionů liber (zhruba 600 milionů korun) byly podle ministerstva hladomory a konflikty v Jemenu Jižním Súdánu a Barmě. Tyto hrozby pro rok 2018 přetrvávají.

Začátkem roku 2017 OSN uvedla, že svět čelí největší humanitární krizi od roku 1945, jelikož více než 20 milionů lidí ve čtyřech zemích čelí hladomoru. Ministryně Mordauntová se však domnívá, že příští rok bude "ještě horší".

"Když vidíme utrpení, instinktivně chceme pomoci. Britové jsou šlechetní, otevření a prozíraví - to jsou vlastnosti, které definují velký národ," uvedla pro The Telegraph.

"V letošním roce jsme díky Spojenému království a dalším veřejným darům pomohli zamezit hladomorům v Nigérii a Somálsku, poskytli pomoc v nouzi přeživším hurikánů v Karibiku a poskytli životně důležité záchranné lano lidem, kteří trpí konfliktem v Sýrii a Jemenu," dodala ministryně.

"Británie poskytuje nejen pomoc při zachování života, ale také naději milionům lidí po celém světě. Ve výzvách v roce 2018 se bude Británie i nadále angažovat v popředí globální humanitární pomoci," uzavřela Mordauntová.

Podle úředníků ministerstva podpora ve výši 21 milionů liber, poskytnutá Ústřednímu fondu OSN pro poskytování naléhavé humanitární pomoci, pomůže zařídit čistou vodu a hygienická zařízení 13 miliónům lidí a potraviny devíti milionům lidí.

Částka 21 milionů liber bude přidána k pravidelnému ročnímu příspěvku Velké Británie ve výši 55 milionů liber. Tyto peníze v uplynulém roce podle úředníků OSN zachránily životy v Sýrii a také podporovaly lidi trpící násilím Boko Haram, militantní džihádistické skupiny se sídlem v Nigérii.

Související

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Noční můra bez konce: Kvůli intenzivnímu násilí v Jemenu umírají další civilisté

„V našem traumatologickém centru v Mokce ošetříme každého, kdo potřebuje urgentní chirurgický zákrok: pacienty s válečnými zraněními, raněné v důsledku dopravních nehod, těhotné ženy, které musí podstoupit císařský řez,“ říká Raphael Veicht, vedoucí tamní mise Lékařů bez hranic. „Když ale najednou skoro všichni civilisté přicházejí s vážnými zraněními způsobenými zbraněmi, vyvolává to podstatné otázky. To, co tady v naší malé nemocnici vidíme, je zneklidňující a zcela nepřijatelné. Útočení na civilisty znamená vážné porušení mezinárodního humanitárního práva. Tady se ale zašlo ještě dál. Mezi našimi pacienty jsou děti, těhotné či kojící ženy a pracovníci továrny na zpracování mléka, kterou nedávno zasáhla bomba. Tohle nelze ničím omluvit.“

Více souvisejících

humanitární krize OSN Velká Británie Nigérie Boko Haram II. světová válka Jemen Jižní Súdán barma

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy