Mezi Srbskem a Chorvatskem je zle. Kvůli táboru smrti Jasenovac

Bělehrad - Mezi Srbskem a Chorvatskem se strhla další ostřejší výměna názorů, tentokrát kvůli koncentračnímu táboru Jasenovac. V něm přišly o život za vlády fašistického režimu ustašovců v letech 1941-1945 desetitisíce Srbů, Židů, Romů a protinacisticky zaměřených Chorvatů.

Na expozici pod názvem "Jasenovac, právo nezapomenout" a na výroky srbského ministra zahraničí Ivici Dačiče při jejím zahájení minulý týden ve čtvrtek hněvivě reagovalo chorvatské ministerstvo zahraničí diplomatickou nótou. Podle médií v ní sousední zemi vyčetlo údajnou manipulaci s fakty.

Tento krok na druhé straně vyvolal pobouření v Bělehradě. Šéf srbské diplomacie Dačić chorvatskou nótu označil za "vrchol licoměrnosti a nestoudnosti".

Prezident Aleksandar Vučić v rozhovoru poskytnutém televizní stanici TV Pink dokonce řekl, že zmíněná nóta se rovná něčemu takovému, jako kdyby Německo zaslalo Židům protestní nótu kvůli tomu, že si Dnem památky obětí holokaustu připomínají utrpení svého národa v době druhé světové války.

Dačić v newyorském sídle mimo jiné řekl, že chorvatský premiér Andrej Plenković by se památce obětí z jasenovackého tábora neměl jezdit poklonit jenom do Jeruzaléma, ale měl by to rovněž učinit přímo v Jasenovaci.

Související

Více souvisejících

Srbsko Chorvatsko koncentrační tábor Jasenovac holocaust II. světová válka Koncentrační tábory

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy