Německá armáda je k smíchu? Nemá stíhačky, na NATO nestačí

Berlín - Problémy německé armády se nadále prohlubují. Po sérii skandálů s nefunkční technikou se dnes objevil další. Luftwaffe má plně provozuschopné jen čtyři stíhačky Eurofighter.

Ze 128 letounů Eurofighter Typhoon z výzbroje německé Luftwaffe jsou plně bojeschopné pouze čtyři. Na vině, jsou podle Speigelu, který o celé záležitosti informoval, senzory indikující nepřátelské letadlo nebo střelu.

Ty jsou u všech letadel porouchané a velení není schopno zajistit náhradní díly. Továrna, která je vyráběla, je totiž přestala vyrábět a zařízení vyrábějící tyto části pro jiné země jsou plně vytížena.

Již v loňském roce bylo provozuschopných pouze 38 strojů. Německo však má mít připraveno do sil rychlé reakce NATO 82 strojů. Pro letadla schází vedle dílů i protiletecké střely a dokonce je i nedostatek leteckého personálu.

 Není to jediný problém, který Luftwaffe trápí. Již vloni přiznala, že její vrtulníky jsou v tak špatném stavu, že se s nimi piloti bojí létat a tak cvičí pouze v simulátorech. Od března nesmí pro nedostatek náhradních dílů létat dopravní Airbusy A400M. Z 89 bitevníků Tornádo jich vzlétne jen 30.

Podobně je na tom i Budendesmarine. Ta v říjnu minulého roku přiznala, že do konce roku 2018 nebude provozuschopná ani jedna její ponorka. Důvodem je opět nedostatek náhradních dílů. Námořnictvo pak muselo v prosinci vrátit nejmodernější fregatu F125  Baden-Württemberg jejíž vývoj vyšel na 3 miliardy eur. Její počítačové systémy nebyly spolehlivé, loď byla příliš těžká a nefungovaly jí stabilizační systémy, takže i na klidném moři se nakláněla.

Nejkatastrofálnější je stav Bundeswehru. Z 225 tanků Leopard je funkčních jen 75. Útočné pušky G36 jsou nespolehlivé a vojáci se je bojí používat. Armáda má nedostatek kulometů. Při společném cvičeni NATO v roce 2014, museli němečtí vojáci nabarvit košťata na černo, a předstírat, že jsou to kulomety na jejich vozidlech. Armáda nemá pro vojáky dostatek výstroje a například Bundeswehr nemá žádné teplé spodní prádlo a vojáci si jej musí kupovat za své. Ministryně obrany Ursula von der Leyen se však pochlubila, že Bundeswehr zavedl mezi výstroj 500 kusů uniforem pro těhotné vojačky.

Důvodem současného stavu německé armády je naprosté podfinancování armády, kdy na obranu dá Německo jen 1,2% HDP a absence jakéhokoliv plánování a logistiky v nákupech náhradní dílů a výstroje. Do roku 2024 by výdaje na obranu Německa měly dosáhnout 2% HDP. Do roku 2032 by měli Němci zformovat dle závazků NATO i nové plně vyzbrojené dvě divize. Existují však velké pochybnosti zda to zvládnou.  

Související

Eurofighter Typhoon, ilustrační fotografie

Srážku eurofighterů v Německu nejspíš způsobila chyba pilota

Příčinou pondělní srážky dvou armádních bojových letounů typu Eurofighter na severu Německa byla s největší pravděpodobností chyba pilota. Vyšetřovatelé prakticky vyloučili technickou závadu, informoval dnes německý zpravodajský magazín Der Spiegel.

Více souvisejících

Eurofighter Typhoon Bundeswehr Německo

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 39 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy