Německá armáda je k smíchu? Nemá stíhačky, na NATO nestačí

Berlín - Problémy německé armády se nadále prohlubují. Po sérii skandálů s nefunkční technikou se dnes objevil další. Luftwaffe má plně provozuschopné jen čtyři stíhačky Eurofighter.

Ze 128 letounů Eurofighter Typhoon z výzbroje německé Luftwaffe jsou plně bojeschopné pouze čtyři. Na vině, jsou podle Speigelu, který o celé záležitosti informoval, senzory indikující nepřátelské letadlo nebo střelu.

Ty jsou u všech letadel porouchané a velení není schopno zajistit náhradní díly. Továrna, která je vyráběla, je totiž přestala vyrábět a zařízení vyrábějící tyto části pro jiné země jsou plně vytížena.

Již v loňském roce bylo provozuschopných pouze 38 strojů. Německo však má mít připraveno do sil rychlé reakce NATO 82 strojů. Pro letadla schází vedle dílů i protiletecké střely a dokonce je i nedostatek leteckého personálu.

 Není to jediný problém, který Luftwaffe trápí. Již vloni přiznala, že její vrtulníky jsou v tak špatném stavu, že se s nimi piloti bojí létat a tak cvičí pouze v simulátorech. Od března nesmí pro nedostatek náhradních dílů létat dopravní Airbusy A400M. Z 89 bitevníků Tornádo jich vzlétne jen 30.

Podobně je na tom i Budendesmarine. Ta v říjnu minulého roku přiznala, že do konce roku 2018 nebude provozuschopná ani jedna její ponorka. Důvodem je opět nedostatek náhradních dílů. Námořnictvo pak muselo v prosinci vrátit nejmodernější fregatu F125  Baden-Württemberg jejíž vývoj vyšel na 3 miliardy eur. Její počítačové systémy nebyly spolehlivé, loď byla příliš těžká a nefungovaly jí stabilizační systémy, takže i na klidném moři se nakláněla.

Nejkatastrofálnější je stav Bundeswehru. Z 225 tanků Leopard je funkčních jen 75. Útočné pušky G36 jsou nespolehlivé a vojáci se je bojí používat. Armáda má nedostatek kulometů. Při společném cvičeni NATO v roce 2014, museli němečtí vojáci nabarvit košťata na černo, a předstírat, že jsou to kulomety na jejich vozidlech. Armáda nemá pro vojáky dostatek výstroje a například Bundeswehr nemá žádné teplé spodní prádlo a vojáci si jej musí kupovat za své. Ministryně obrany Ursula von der Leyen se však pochlubila, že Bundeswehr zavedl mezi výstroj 500 kusů uniforem pro těhotné vojačky.

Důvodem současného stavu německé armády je naprosté podfinancování armády, kdy na obranu dá Německo jen 1,2% HDP a absence jakéhokoliv plánování a logistiky v nákupech náhradní dílů a výstroje. Do roku 2024 by výdaje na obranu Německa měly dosáhnout 2% HDP. Do roku 2032 by měli Němci zformovat dle závazků NATO i nové plně vyzbrojené dvě divize. Existují však velké pochybnosti zda to zvládnou.  

Související

Eurofighter Typhoon, ilustrační fotografie

Srážku eurofighterů v Německu nejspíš způsobila chyba pilota

Příčinou pondělní srážky dvou armádních bojových letounů typu Eurofighter na severu Německa byla s největší pravděpodobností chyba pilota. Vyšetřovatelé prakticky vyloučili technickou závadu, informoval dnes německý zpravodajský magazín Der Spiegel.

Více souvisejících

Eurofighter Typhoon Bundeswehr Německo

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy