Euroskeptická vláda v Itálii? Prý si zahrává s ohněm, ekonomové trnou hrůzou

Milán - Vyhlídky na vytvoření euroskeptické vlády v Itálii vzbuzují u ekonomů, evropských partnerů i finančních trhů strach, že se prohloubí zadlužení této třetí největší ekonomiky eurozóny. Obávají se také podkopání soudržnosti Evropy a ohrožení ekonomického růstu regionu. Uvedla to dnes agentura AP.

Původně soupeřící populistické strany - protiimigrační a euroskeptická Liga, označovaná za krajně pravicovou formaci, a protestní Hnutí pěti hvězd (M5S) - se ve vládním programu vyhnuly výrokům z původního návrhu, kde se volalo po řešeních pro země, které chtějí opustit eurozónu. V rámci svých, často protichůdných, agend se ovšem dohodly na vyšších výdajích, které by ještě prohloubily zadlužení Itálie. To je po Řecku druhé největší v rámci Evropské unie.

"Neschopen slova" byl nad programovými návrhy podle svého vyjádření bývalý vysoce postavený ekonom Lorenzo Codogno. Podle něj odrážejí "složitý vztah (stran) k Evropě". "I když zmírnily protievropskou rétoriku..., nastíněné plány Itálii jasně vedou do konfrontace s Bruselem," dodal Codogno. Ten v současné době vede poradenskou společnost LC Macro Advisers.

Vládní program byl poprvé nastíněn minulý týden. Závazný bude, pokud jej v následujících hodinách či dnech schválí prezident. Zahrnuje plán zřízení základního nepodmíněného příjmu pro chudé Italy a dvě sazby rovné daně. Strany také chtějí zrušit plánované zvýšení daně z obratu a odstranit některé daně z pohonných hmot. Nejvíce obav pak u mnohých vyvolává zrušení těžce vybojované důchodové reformy, kterou schválil minulý parlament.

Analytici náklady odhadují na 170 miliard eur (4,4 bilionu Kč), což představuje deset procent hrubého domácího produktu (HDP) Itálie. O tuto částku by se zvýšilo již tak hluboké zadlužení země, které v současnosti činí 2,1 bilionu eur, respektive 132 procent HDP. Pro srovnání: americký státní dluh odpovídá zhruba 105 procentům HDP a Německo dluží v přepočtu 68 procent svého HDP.

Výnosy desetiletých italských vládních dluhopisů, jejichž vývoj odráží důvěru investorů ve schopnost země dostát svým závazkům, se proti minulému měsíci zvýšily ze zhruba 1,74 procenta na 2,29 procenta. To je sice prudký nárůst, díky politice Evropské centrální banky (ECB) je to ale pořád velmi nízká hodnota. ECB totiž tyto dluhopisy skupuje. Když se finanční trhy v roce 2011 obávaly, že Itálie bude nucena opustit eurozónu, vyšplhal se výnos až na sedm procent.

Řím nyní vynakládá na obsluhu státního dluhu ročně asi 60 miliard eur. Pokud by nastal nejhorší scénář a země by přestala být schopna své dluhy splácet, mohlo by vyjít najevo, že jsou příliš vysoké i na to, aby jí s nimi mohli pomoci její evropští partneři. Zadlužení Itálie je téměř sedmkrát větší než zadlužení Řecka, připomíná AP.

Předseda Evropské lidové strany (EPP) Manfred Weber v pondělí agentuře DPA řekl, že Liga a M5S "si hrají s ohněm", protože Itálie je velmi zadlužená a "iracionální či populistické kroky by mohly způsobit novou krizi eurozóny". EPP je největším politickým uskupením v Evropském parlamentu. Předseda Ligy Matteo Salvini tyto obavy odmítl.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Itálie Ekonomika Hnutí pěti hvězd Liga Severu (Itálie)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy