Trump s Putinem rozcupují zásadní dohody? Schůzka v Helsinkách budí obavy

NÁZOR - Až se americký prezident Donald Trump setká 16. července v Helsinkách se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, půjde o zradu odkazu nejslavnějšího summitu spojeného s finskou metropolí - jednání z roku 1975 mezi lídry západních zemí a států sovětského bloku - který vyústil v Helsinský akt? Tuto otázku pokládá Kenneth Roth, ředitel lidskoprávní organizace Human Rights Watch, v komentáři pro server Reuters.

Putin chce opět rozdělenou Evropu

Daná otázka zřejmě ani jednoho z uvedených prezidentů netrápí, přesto jejich přístup k setkání v  Helsinkách může být pro budoucnost Evropy stejně důležitý, jako byl kdysi Helsinský akt, soudí aktivista. Připomíná, že Helsinský závěrečný akt představoval dohodu podepsanou pětatřiceti státy, především těmi evropskými doplněnými o SSSR, USA a Kanadu, přičemž jeho nejpodstatnější ustanovení v praxi potvrzovaly výsledky jaltské konference z roku 1945, kde Franklin Roosevelt, Josif Stalin a Winston Churchill přistoupili na poválečné rozdělení Evropy a sovětskou dominanci v její východní části.

"Kvůli tomuto potvrzení se byly helsinské dohody široce považovány jako výhodnější pro Kreml a jejich celé znění otiskla Pravda, oficiální noviny Komunistické strany (Sovětského svazu)," připomíná Roth. Podotýká, že Helsinský akt zároveň zavazoval své signatáře k respektování lidských práv a základních svobod, což byl pro sovětský blok velký posun, a pasáž potvrzující nárok jedince znát tato práva a jednat podle nich vedla ke vzniku lidskoprávních skupin v Moskvě, Varšavě a Praze. 

Členové těchto uskupení byli rychle uvězněni a vznikla organizace Helsinki Watch, předchůdce dnešní Human Rights Watch, s cílem bránit tyto perzekvované aktivisty, připomíná ředitel. Podotýká, že závazek suverénních zemí respektovat práva svých obyvatel postupně umožnil vytvoření hnutí, které přispělo k rozpadu Sovětského svazu a východního bloku, který Helsinský akt tak ostentativně uznával.

Při jednání o helsinských dohodách hájilo důležitost lidských práv mnoho západních zemí, včetně Spojených států, uvádí Roth. Dodává, že politická historie současných vládců v Bílém domě a Kremlu však naznačuje, že během nadcházející schůzky ve finské metropoli na tato témata zřejmě nebude kladen podobný důraz.

"Putin - nikoliv nepodobně jako jeho sovětští předchůdci - má znovu zájem na rozdělení Evropy, ačkoliv jiným způsobem," varuje aktivista. Tvrdí, že ruský prezident chce Evropu paralyzovat skrze vzestup xenofobních populistických politiků, preferuje Evropu s menším morálním kreditem, která bude moci hůře komentovat jeho autoritářské metody moci, a usiluje o problémy zmítanou Evropu, která nebude zpochybňovat Ruskem podporované porušování práv na východě Ukrajiny, páchání masových zvěrstev v Sýrii a narušování šetření nasazení chemických zbraní.

Trump autoritáře obdivuje

Naneštěstí, Trump zřejmě sdílí Putinův zájem rozdělené Evropy, jelikož otevřeně fandí krajně pravicovým vyzyvatelům politiků, jakými jsou německá kancléřka Angela Merkelová, která se postavila ruským agresím, varuje ředitel. Dodává, že americký prezident také hrozí oslabováním transatlantických institucí, jako NATO a G7, a zdá se, že obdivuje autoritáře Putinova typu a možná jim závidí schopnost vypořádat se s demokratickými brzdami a protiváhami, například nezávislou justicí, kritickým tiskem a živoucí občanskou společností.   

Podle Rotha hrozí nezanedbatelné riziko, že plánovaná schůzka v Helsinkách v praxi pohřbí vznešené principy Helsinského aktu, jelikož Trump může dokument, který podepsal jeho předchůdce Gerald Ford se sovětským vůdcem Leonidem Brežněvem, považovat za jednu z těch "špatných dohod", které nestojí za to dodržovat.

"Jako na schůzce se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem může Trump kalkulovat, že dokáže využít svého jednání s Putinem k zmírnění napětí, ohlášení vítězství a rozpoutání dalšího twitterového mediálního šílenství, než si většina lidí uvědomí, že deklarace v dobrém duchu vzala za své a nikterak neřeší ruské znepokojivé chování," píše ředitel.

Jedinou nadějí pro chystanou schůzku tedy zůstávají možné Trumpovy obavy z interpretace, , že ho Putin dokázal přelstít, což vůbec nekoresponduje s jeho image mistrovského vyjednavače, prezidenta, který vládne s kuráží, nepotí se a detaily ho nezajímají, naznačuje aktivista. Vysvětluje, že s ohledem na význam, který šéf Bílého domu přikládá své osobní schůzce s Putinem, bude považován za podvedeného, pokud ruský vládce dostane v Helsinkách zelenou pro další potlačování domácí opozice a podporu zvěrstev na Ukrajině a v Sýrii. 

Trump možná historie nezajímá, ale historie Helsinského aktu je nejlepší zbraní proti zaprodání se na nadcházející schůzce, tvrdí Roth. Dodává, že americký prezident má zřejmě malé pochopení pro hodnoty a principy lidských práv a demokracie, které Helsinský akt stvrdil, ale zůstává odpovědností ostatních připomenout mu, co je v sázce, než je spolu s Putinem začne cupovat.   

Související

Veronika Bílková Rozhovor

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

Více souvisejících

lidská práva Human Rights Watch Donald Trump Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

před 2 hodinami

před 8 hodinami

včera

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

Češi slaví druhou výhru. K obratu proti tvrdým Norům zavelel jubilant Červenka, jenž vyrovnal Jágra

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3. 

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina posílí své vojáky v Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly zahájily ofenzivu

Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina posílí své vojáky k obraně Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly začaly nově útočit. Zelenskyj v pravidelném večerním hlášení uvedl, že Kyjev poskytuje vojákům veškerou potřebnou podporu k obraně svých pozic. Dále poděkoval za nově ohlášenou americkou pomoc ve výši 400 milionů dolarů a zdůraznil, že Kyjev se snaží zajistit co nejrychlejší dodání materiálu na frontu.

včera

včera

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

včera

včera

včera

včera

Palestina

Rafah opouští kvůli invazi statisíce lidí

Přibližně 150.000 lidí už od pondělí uprchlo z města Rafah na jihu Pásma Gazy, kterému hrozí rozsáhlá izraelská vojenská ofenzíva, uvedla v sobotu Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA). O výrazně vyšším počtu, a sice 300.000 evakuovaných, informuje izraelská armáda, píše agentura DPA s tím, že tato tvrzení nelze nezávisle ověřit.

včera

včera

MS v hokeji

Británie si připsala nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS, Kazaši přehráli Francii

V sobotu svým druhým hracím dnem pokračuje světový šampionát v ledním hokeji konající se v Praze a Ostravě. Sobotní program odstartoval již dvacet minut po pravém poledni, kdy se jednak v Praze utkali Britové s favorizovanou Kanadou, v Ostravě se pro změnu hrál důležitý duel s ohledem na záchranu v elitní divizi MS mezi Francií a Kazachstánem. Přestože Kanaďané si z duelu s Brity odvážejí výhru 4:2, nadřeli se na ni a že to nebyl jednoduchý duel pro „javorové listy“, tak o tom svědčí i ta skutečnost, že se pro Británii jedná o nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS. Druhý polední zápas hraný v Ostravě ovládli nakonec Kazaši díky svým uměním v prostoru za brankou soupeře a Francouze tak přehráli 3:1. 

včera

včera

včera

Izraelská armáda

Izrael zřejmě využil americké zbraně k porušování mezinárodního práva

Bílý dům zaslal americkému Kongresu zprávu, ve které se uvádí, že je pravděpodobné, že Izrael použil americké zbraně při úderech v Pásmu Gazy, které odporují mezinárodnímu právu. Podle informací agentur AP a Reuters ale americká administrativa nemá dostatečné důkazy ani konkrétní případy, které by to potvrdily, kvůli nedostatku informací ze strany Izraele.

včera

Osa zla chce změnit současný světový řád. Evropa podceňuje ruské vlivové operace, varuje poslanec Exner

Jaké výzvy stojí před Evropskou unií? Bude třeba reformovat Green Deal? Jak se Evropě daří bojovat s dezinformacemi a migrací? Nejen na tyto otázky se EuroZPrávy.cz zeptaly Martina Exnera, poslance za STAN a místopředsedy Bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny. 

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy