Trump s Putinem rozcupují zásadní dohody? Schůzka v Helsinkách budí obavy

NÁZOR - Až se americký prezident Donald Trump setká 16. července v Helsinkách se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, půjde o zradu odkazu nejslavnějšího summitu spojeného s finskou metropolí - jednání z roku 1975 mezi lídry západních zemí a států sovětského bloku - který vyústil v Helsinský akt? Tuto otázku pokládá Kenneth Roth, ředitel lidskoprávní organizace Human Rights Watch, v komentáři pro server Reuters.

Putin chce opět rozdělenou Evropu

Daná otázka zřejmě ani jednoho z uvedených prezidentů netrápí, přesto jejich přístup k setkání v  Helsinkách může být pro budoucnost Evropy stejně důležitý, jako byl kdysi Helsinský akt, soudí aktivista. Připomíná, že Helsinský závěrečný akt představoval dohodu podepsanou pětatřiceti státy, především těmi evropskými doplněnými o SSSR, USA a Kanadu, přičemž jeho nejpodstatnější ustanovení v praxi potvrzovaly výsledky jaltské konference z roku 1945, kde Franklin Roosevelt, Josif Stalin a Winston Churchill přistoupili na poválečné rozdělení Evropy a sovětskou dominanci v její východní části.

"Kvůli tomuto potvrzení se byly helsinské dohody široce považovány jako výhodnější pro Kreml a jejich celé znění otiskla Pravda, oficiální noviny Komunistické strany (Sovětského svazu)," připomíná Roth. Podotýká, že Helsinský akt zároveň zavazoval své signatáře k respektování lidských práv a základních svobod, což byl pro sovětský blok velký posun, a pasáž potvrzující nárok jedince znát tato práva a jednat podle nich vedla ke vzniku lidskoprávních skupin v Moskvě, Varšavě a Praze. 

Členové těchto uskupení byli rychle uvězněni a vznikla organizace Helsinki Watch, předchůdce dnešní Human Rights Watch, s cílem bránit tyto perzekvované aktivisty, připomíná ředitel. Podotýká, že závazek suverénních zemí respektovat práva svých obyvatel postupně umožnil vytvoření hnutí, které přispělo k rozpadu Sovětského svazu a východního bloku, který Helsinský akt tak ostentativně uznával.

Při jednání o helsinských dohodách hájilo důležitost lidských práv mnoho západních zemí, včetně Spojených států, uvádí Roth. Dodává, že politická historie současných vládců v Bílém domě a Kremlu však naznačuje, že během nadcházející schůzky ve finské metropoli na tato témata zřejmě nebude kladen podobný důraz.

"Putin - nikoliv nepodobně jako jeho sovětští předchůdci - má znovu zájem na rozdělení Evropy, ačkoliv jiným způsobem," varuje aktivista. Tvrdí, že ruský prezident chce Evropu paralyzovat skrze vzestup xenofobních populistických politiků, preferuje Evropu s menším morálním kreditem, která bude moci hůře komentovat jeho autoritářské metody moci, a usiluje o problémy zmítanou Evropu, která nebude zpochybňovat Ruskem podporované porušování práv na východě Ukrajiny, páchání masových zvěrstev v Sýrii a narušování šetření nasazení chemických zbraní.

Trump autoritáře obdivuje

Naneštěstí, Trump zřejmě sdílí Putinův zájem rozdělené Evropy, jelikož otevřeně fandí krajně pravicovým vyzyvatelům politiků, jakými jsou německá kancléřka Angela Merkelová, která se postavila ruským agresím, varuje ředitel. Dodává, že americký prezident také hrozí oslabováním transatlantických institucí, jako NATO a G7, a zdá se, že obdivuje autoritáře Putinova typu a možná jim závidí schopnost vypořádat se s demokratickými brzdami a protiváhami, například nezávislou justicí, kritickým tiskem a živoucí občanskou společností.   

Podle Rotha hrozí nezanedbatelné riziko, že plánovaná schůzka v Helsinkách v praxi pohřbí vznešené principy Helsinského aktu, jelikož Trump může dokument, který podepsal jeho předchůdce Gerald Ford se sovětským vůdcem Leonidem Brežněvem, považovat za jednu z těch "špatných dohod", které nestojí za to dodržovat.

"Jako na schůzce se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem může Trump kalkulovat, že dokáže využít svého jednání s Putinem k zmírnění napětí, ohlášení vítězství a rozpoutání dalšího twitterového mediálního šílenství, než si většina lidí uvědomí, že deklarace v dobrém duchu vzala za své a nikterak neřeší ruské znepokojivé chování," píše ředitel.

Jedinou nadějí pro chystanou schůzku tedy zůstávají možné Trumpovy obavy z interpretace, , že ho Putin dokázal přelstít, což vůbec nekoresponduje s jeho image mistrovského vyjednavače, prezidenta, který vládne s kuráží, nepotí se a detaily ho nezajímají, naznačuje aktivista. Vysvětluje, že s ohledem na význam, který šéf Bílého domu přikládá své osobní schůzce s Putinem, bude považován za podvedeného, pokud ruský vládce dostane v Helsinkách zelenou pro další potlačování domácí opozice a podporu zvěrstev na Ukrajině a v Sýrii. 

Trump možná historie nezajímá, ale historie Helsinského aktu je nejlepší zbraní proti zaprodání se na nadcházející schůzce, tvrdí Roth. Dodává, že americký prezident má zřejmě malé pochopení pro hodnoty a principy lidských práv a demokracie, které Helsinský akt stvrdil, ale zůstává odpovědností ostatních připomenout mu, co je v sázce, než je spolu s Putinem začne cupovat.   

Související

Veronika Bílková Rozhovor

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

Více souvisejících

lidská práva Human Rights Watch Donald Trump Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy