Brusel - Americký prezident Donald Trump opětovně vzbudil pozdvižení na setkání další mezinárodní organizace. Tentokrát to byl summit NATO v Bruselu, kde nevypočitatelný Trump hrozil, že pokud členské státy nebudou dávat na obranu více peněz, USA z severoatlantické organizace odejdou. Jeho slova vyvolala mezi členy NATO zděšení. Byl by ale odchod USA skutečně taková ztráta? Nedokáže se NATO obejít i bez americké přítomnosti?
Trump dlouhodobě kritizuje členské státy NATO, že neuskutečňují dostatečné výdaje na obranu. Jeho zvláště oblíbeným terčem je Německo. Trumpovi se nelíbí, že největší evropská ekonomika nedává stanovená 2% HDP na obranu. Podle něj jedná Německo licoměrně, když požaduje po USA, aby prostřednictvím NATO bránilo Evropu před Ruskem a přitom zároveň od Ruska kupuje plyn za „miliardy dolarů.“
V současnosti vynakládají na obranu pouze 5 z 29 států NATO. Jedná se o USA, Řecko, Estonsko, Británii a Polsko. V roce 2014 bylo ustanoveno, že zbylé země by se měly dostat na požadovanou úroveň v roce 2024. Rozčilený Trump nicméně vyhrožoval, že členské státy – především pak velké evropské ekonomiky jako Francie, Německo, Španělsko a Itálie – musí začít platit okamžitě, jinak USA prý odejdou z NATO. Zároveň požaduje, aby státy na obranu vynakládaly až 4% svého HDP (přibližně tolik vynakládají USA už nyní).
Hrozba odchodu USA z NATO vyvovala mezi přítomnými diplomaty zděšení. „Není to vůbec dobré," měl okomentovat podle Aktuálně.cz Trumpovy výhrůžky na summitu český diplomat pracující v centrále NATO v Bruselu. Diplomaté se prý shodovaly, že se jedná o „mimořádnou“ hrozbu pro celé NATO."
Jejich obavy potvrzuje v rozhovoru pro Seznam.cz stálý velvyslanec ČR v NATO Jiří Šedivý. Pokud by Trump naplnil svá výhružná slova, pak by to dle něj byl konec současné aliance. „Bez USA by nemohlo NATO existovat,“ myslí si Šedivý. S odchodem USA by došlo ke ztrátě spousty „unikátních vojenských technologií a možností, které by nám chyběly.“
Je NATO bez USA odsouzené k zániku?
Je skutečně ale Evropa - a s ní též Kanada či Turecko – bez USA bezbranná? Na tuto otázku se pokusil odpovědět Georgetown Security Studies Review, oficiální akademické periodikum Centra pro bezpečností studia Georgetown University se sídlem ve Washingtonu, jedné z nejstarších univerzit v USA. Georgetown Security Studies Review prozkoumal, zdali by bylo NATO schopné i bez USA plnit své bezpečností závazky v krátkodobém a dlouhodobějším horizontu. Tato časová rovina významně ovlivňuje finální odpověď.
Podle Georgetown Security Studies Review čistě na papíře vše hovoří o tom, že severoatlantická aliance nepotřebuje nutně USA ke své obraně a poradí si i bez nich. Členské státy mají společně okolo 600 miliónů lidí a jejich kombinované HDP dosahuje téměř 20 biliónů dolarů. Navíc většina států je shromážděna v EU. V dlouhodobějším termínu se tedy NATO bez USA obejde.
V krátkodobějším schématu je však situace mnohem komplikovanější. Odchod USA by okamžitě znamenal pokles počtu vojenského personálu o více než milión lidí. NATO má celkově 3,5 miliónů aktivního vojenského personálu, z toho však 1,3 miliónu lidí jsou Američané. Odstupem USA z NATO by tak došlo k výraznému poklesu počtu vojáků, s kterými by NATO mohlo operovat.
Navíc, pokud by se hypoteticky aliance stala jen evropskou záležitostí a nezahrnovala by i Turecko i Kanadu, počet by byl ještě menší- Turecko disponuje druhou nejsilnější armádou v NATO o počtu 386 000 lidí, v případě Kanady je to 71 000 lidí. Nejsilnější evropskou armádou v NATO je Francie s 208 000 členy vojenského personálu v aktivní službě, následována Německem (183 000) a Itálií (180 000).
Podle Georgetown Security Studies Review by jednou z největších výzev, kterou by NATO bez USA čelilo, by byla otázka uvolněného vůdcovského křesla, drženého USA. Německo se vzhledem ke své minulosti snaží vyhýbat ujmutí role hlavní vojenské síly v NATO. Velká Británie procházející bolestivým vyjednáváním o Brexitu by zřejmě též o tuto úlohu nestála a Francie zase se snaží věnovat větší pozornost vnitřním bezpečnostním hrozbách a ekonomickým problémům.
Odchod USA z NATO by též mohlo mít ten efekt, že by povzbudil síly, které se vůči alianci vymezují a které představují pro ni nebezpečí. Už samotná kritika NATO ze strany Trumpa může takto působit, upozorňuje Georgetown Security Studies Review. Existence NATO není závislá na USA, jejich přítomnost však významným způsobem zajišťuje, že aliance je ve větší míře chápána jako těžký vojenský oříšek k rozlousknutí. I bez USA je samozřejmě NATO stále důležitou vojenskou silou, je však otázka, zda je bez americké pomoci – a bez větších vojenských výdajů hlavních členů – být schopný důstojným protivníkem dalším vojenským mocnostem a svým potencionálním protivníkům typu Ruska a Číny.
Související
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Pěstujte plodiny, skladujte pleny. Státy NATO poslaly občanům doporučení, jak přežít válku
NATO , USA (Spojené státy americké) , evropa , Donald Trump , Armáda
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák