Dokázalo by NATO přežít bez USA? Odpověď Vás možná překvapí

Brusel - Americký prezident Donald Trump opětovně vzbudil pozdvižení na setkání další mezinárodní organizace. Tentokrát to byl summit NATO v Bruselu, kde nevypočitatelný Trump hrozil, že pokud členské státy nebudou dávat na obranu více peněz, USA z severoatlantické organizace odejdou. Jeho slova vyvolala mezi členy NATO zděšení. Byl by ale odchod USA skutečně taková ztráta? Nedokáže se NATO obejít i bez americké přítomnosti?

Trump dlouhodobě kritizuje členské státy NATO, že neuskutečňují dostatečné výdaje na obranu. Jeho zvláště oblíbeným terčem je Německo. Trumpovi se nelíbí, že největší evropská ekonomika nedává stanovená 2% HDP na obranu. Podle něj jedná Německo licoměrně, když požaduje po USA, aby prostřednictvím NATO bránilo Evropu před Ruskem a přitom zároveň od Ruska kupuje plyn za „miliardy dolarů.“

V současnosti vynakládají na obranu pouze 5 z 29 států NATO. Jedná se o USA, Řecko, Estonsko, Británii a Polsko. V roce 2014 bylo ustanoveno, že zbylé země by se měly dostat na požadovanou úroveň v roce 2024. Rozčilený Trump nicméně vyhrožoval, že členské státy – především pak velké evropské ekonomiky jako Francie, Německo, Španělsko a Itálie – musí začít platit okamžitě, jinak USA prý odejdou z NATO. Zároveň požaduje, aby státy na obranu vynakládaly až 4% svého HDP (přibližně tolik vynakládají USA už nyní).

Hrozba odchodu USA z NATO vyvovala mezi přítomnými diplomaty zděšení. „Není to vůbec dobré," měl okomentovat podle Aktuálně.cz Trumpovy výhrůžky na summitu český diplomat pracující v centrále NATO v Bruselu. Diplomaté se prý shodovaly, že se jedná o „mimořádnou“ hrozbu pro celé NATO."

Jejich obavy potvrzuje v rozhovoru pro Seznam.cz stálý velvyslanec ČR v NATO Jiří Šedivý. Pokud by Trump naplnil svá výhružná slova, pak by to dle něj byl konec současné aliance. „Bez USA by nemohlo NATO existovat,“ myslí si Šedivý. S odchodem USA by došlo ke ztrátě spousty „unikátních vojenských technologií a možností, které by nám chyběly.“

Je NATO bez USA odsouzené k zániku?

Je skutečně ale Evropa - a s ní též Kanada či Turecko – bez USA bezbranná? Na tuto otázku se pokusil odpovědět Georgetown Security Studies Review, oficiální akademické periodikum Centra pro bezpečností studia Georgetown University se sídlem ve Washingtonu, jedné z nejstarších univerzit v USA. Georgetown Security Studies Review prozkoumal, zdali by bylo NATO schopné i bez USA plnit své bezpečností závazky v krátkodobém a dlouhodobějším horizontu. Tato časová rovina významně ovlivňuje finální odpověď.

Podle Georgetown Security Studies Review čistě na papíře vše hovoří o tom, že severoatlantická aliance nepotřebuje nutně USA ke své obraně a poradí si i bez nich. Členské státy mají společně okolo 600 miliónů lidí a jejich kombinované HDP dosahuje téměř 20 biliónů dolarů. Navíc většina států je shromážděna v EU. V dlouhodobějším termínu se tedy NATO bez USA obejde.

V krátkodobějším schématu je však situace mnohem komplikovanější. Odchod USA by okamžitě znamenal pokles počtu vojenského personálu o více než milión lidí. NATO má celkově 3,5 miliónů aktivního vojenského personálu, z toho však 1,3 miliónu lidí jsou Američané. Odstupem USA z NATO by tak došlo k výraznému poklesu počtu vojáků, s kterými by NATO mohlo operovat.

Navíc, pokud by se hypoteticky aliance stala jen evropskou záležitostí a nezahrnovala by i Turecko i Kanadu, počet by byl ještě menší- Turecko disponuje druhou nejsilnější armádou v NATO o počtu 386 000 lidí, v případě Kanady je to 71 000 lidí. Nejsilnější evropskou armádou v NATO je Francie s 208 000 členy vojenského personálu v aktivní službě, následována Německem (183 000) a Itálií (180 000).

Podle Georgetown Security Studies Review by jednou z největších výzev, kterou by NATO bez USA čelilo, by byla otázka uvolněného vůdcovského křesla, drženého USA. Německo se vzhledem ke své minulosti snaží vyhýbat ujmutí role hlavní vojenské síly v NATO. Velká Británie procházející bolestivým vyjednáváním o Brexitu by zřejmě též o tuto úlohu nestála a Francie zase se snaží věnovat větší pozornost vnitřním bezpečnostním hrozbách a ekonomickým problémům.

Odchod USA z NATO by též mohlo mít ten efekt, že by povzbudil síly, které se vůči alianci vymezují a které představují pro ni nebezpečí. Už samotná kritika NATO ze strany Trumpa může takto působit, upozorňuje Georgetown Security Studies Review. Existence NATO není závislá na USA, jejich přítomnost však významným způsobem zajišťuje, že aliance je ve větší míře chápána jako těžký vojenský oříšek k rozlousknutí. I bez USA je samozřejmě NATO stále důležitou vojenskou silou, je však otázka, zda je bez americké pomoci – a bez větších vojenských výdajů hlavních členů – být schopný důstojným protivníkem dalším vojenským mocnostem a svým potencionálním protivníkům typu Ruska a Číny.

Související

Více souvisejících

NATO USA (Spojené státy americké) evropa Donald Trump Armáda

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy