V Německu se antisemitismus stává součástí mainstreamu. Významnou roli v tom hrají elity, poukazuje studie

Berlín - Na počátku dvacáté století byl v Německu velmi rozšířený antisemitismus. Jeho plody byla druhá světová válka. Nacistická strana by však nikdy nebyla schopná ji uskutečnit, pokud by nebyla dostatečně mainstreamová. Podle studie profesorky lingvistiky Moniky Schwarz-Frieselové z Technické univerzity Berlín se opětovně stává antisemitismus německou majoritní záležitostí.

Frieselová studovala 300 000 kusů německého internetového obsahu od roku 2014 do roku 2018. Speciální pozornost věnovala sociální média. Zjistila, že došlo k výraznému nárůstu antisemitiského obsahu – v roce 2014 to bylo 23%, zatímco nyní je číslo již 30%. Číslo je ještě hrozivější, když se srovná s rokem 2007, kdy Frieselová učinila podobnou studii – jen 7,5% analyzovaného internetového obsahu by se dalo označit jako antisemitických.

Tyto poznatky velmi dobře reprezentuje příklad online kampaně proti antisemitismu na Facebooku z roku 2014 nazvané #Never Again Jew-Hatred (už nikdy více nenávisti k Židům). 38% komentářů k této kampani bylo antisemitických. Nejenže tedy, že se objevuje na internetu více protižidovského obsahu, ale ten je zároveň výrazně agresivnější, dokládá studie Frieselové.

Současné online antisemitické výpady se příliš neliší od těch z dřívějších dob, ať se jedná o protižidovskou rétoriku z 16. století či z dob nacistické vlády. Jediná výraznější změna dnes je, že nenávist k Židům je spojena s kritikou Izraele. Podle Frieselové se jedná o zvláště nebezpečný trend z toho důvodu, že snadněji proniká do většinové společnosti.

Nicméně nenávist k Izraeli není nejrozšířenějším antisemitickým příspěvkem na sociálních sítích a není ani nejčastějším protižidovským argumentem u muslimů, jak by se mohlo vzhledem k politickému vlivu Izraeli na Blízkém východě a v USA zdát. I mezi muslimy  se nejčastěji objevovala klasická teze antisemitického myšlení, že židé jsou zásadními nepříteli lidstva a jako takový musí být vyhubeni. Okolo 54% online obsahu s antisemitistickým nábojem se neslo v tomto duchu.

Antisemitismus v Německu překračuje politické, etické i kulturní hranice. Vůči Židům se vymezuje konzervativní pravice, Muslimové i liberální levice. Protižidovské nálady přestávají být doménou extremistických okrajových hnutí, ale stávají se stále významnější částí hlavního proudu. Frieselová v tomto ohledu poukazuje na podstatnou roli elit, jejichž přijetí antisemitických názorů má významný podíl na jejich legitimování a šíření, až se antisemitické myšlení a jeho projevy mohou stát každodenní a normální částí společnosti, varuje výzkumnice.

Německý server Deutsche Welle reflektuje tyto poznatky na případě Yoraie Feinberga, majitele restaurace v Berlíně. Feinberg se do Berlína přestěhoval před šesti lety z Vídně, kde podle něj postoj vůči Židům byl méně uvolněný než je tomu v Německu. To se však změnilo a Feinberg se v stále větší míře setkává s projevy antisemitismu.

Feinberg se setkal antisemitismem přímo na ulici v roce 2017, kdy mu neznámý muž začal tvrdě nadávat. Projevy nenávisti však zažívá hlavně online. Jejich strůjci se rekrutují převážně z krajní pravice a mnozí z nich se otevřeně hlásí k nacistickým myšlenkám. Tvrdí např., že koncentrační tábory jsou mýtus a že Židé jsou sami odpovědní za masové vraždění. „Atmosféra v Německu se stala více extrémní celkově, " tvrdí Feinberg. „Ti vpravo jsou čím dál víc extrémní a levice se díky tomu stala taktéž více extrémní.

Reakce veřejnosti

Samotní Němci jsou z celé situace znepokojení a neváhají vyjádřit svůj nesouhlas. V německém Bonnu se v čtvrtek sešlo asi 600 lidí demonstrujících na podporu židovského profesora napadaného mladíkem palestinského původu. Celý incident vzbudil velké pohoršení, zvláště kvůli zásahu policie. Napadený profesor Jicchak Melamed  uvedl, že si jej policie spletla s útočníkem, povalila jej a rozbila mu brýle. Když si stěžoval, mělo mu být odpovězeno, aby si „nezahrával s německou policií.“

Tato reakce veřejnosti je velmi pozitivním signálem, poukazuje v rozhovoru pro Deutsche Welle Dr. Tomáš Kraus, tajemník Federace židovských obcí. Podle něj musí být postoj společnosti naprosto jasně vyhraný proti projevům nenávisti. Kraus považuje za velice znepokojivé, že antisemitistické názory jsou v Německu takřka tolerovány. Klíčem ke změně je podle něj vzdělání, a to zvláště vzdělání příchozích migrantů, kteří mají „vymyty mozky“ protižidovskou propagandou.

Kraus zároveň vyzdvihl velmi nízkou úroveň protižidovských projevů a názorů v České Republice, která je vůbec jedna z nejnižších v Evropě a to dlouhodobě. Podle něj se dá tedy hovořit o ČR jako o „bezpečném přístavu“ pro Židy. Nicméně, i zde dochází k prudkému nárůstu online nenávisti.

Související

Židé, ilustrační fotografie.

V Česku loni výrazně přibylo projevů antisemitismu

V Česku meziročně stoupl o 90 procent počet projevů antisemitismu, vyplývá z výroční zprávy Federace židovských obcí. Zatímco předloni bylo podobných projevů 2277, v minulém roce to bylo 4328. Výrazně jich přibylo po říjnovém vpádu palestinského hnutí Hamás na izraelské území. Upozornila na to agentura TASR s odvoláním na zprávu ČT24. 

Více souvisejících

židé Antisemitismus Německo Izrael

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

před 10 hodinami

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 16 hodinami

včera

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy