Rusko ztrácí své výsadní postavení na vojenském poli. Vzdává se ambiciózních plánů

Moskva - Rusko bylo zvyklé na dominaci na válečnickém poli. SSSR byla prakticky jediná síla, která činila USA vrásky na čele. Jeho pád přinesl i postupné oslabování ruského vojenství. Ačkoliv se snaží držet krok s dobou, omezená ekonomická síla podrývá ruské vojenské ambice.

V roce 2015 Rusko pyšně ukázalo na vojenské přehlídce na Rudém náměstí v Moskvě údajného ničitele NATO tanků, tank T-14 Armata. Dodnes je zmiňován jako nejrozvinutější tank na světě. Oleg Sienko, generální ředitel společnosti Uralvagonzavod (UVZ), hlavního ruského výrobce tanků, očekával, že ruská vláda si do roku 2020 pořídí okolo 2300 těchto nástrojů zkázy.

Nyní však Rusko počítá maximálně se stovkou z nich. „V současné době je to opravdu zbytečné, tyto modely jsou poměrně drahé ve vztahu k existujícím," vysvětlil v pondělí změnu strategické koncepce ruský místopředseda vlády Jurij Borisov. Rusko se dle něj bude soustředit na nákup a vývoj jiných, levnějších typů tanků T-72 nebo T-90.

T-14 stojí takřka dvojnásobně, než se očekávalo a navíc hned po svém uvedení by bylo nutné na něm provést další dodatečné nákladné úpravy. Rusko stižené sankcemi a stále se těžce vzpamatovávající z ekonomické recese, do které bylo uvrženo klesající cenou ropy, na to prostě nemá peníze. Borisov přiznal, že s vojenským rozpočtem, „který je desetkrát menší než vojenský rozpočet NATO“ se musí Rusko uchýlit k „efektivním řešením“, tj. kupovat a vyrábět techniku za menší obnos, při které však by mohlo využít znalostí získaných z produkce tanků T-14.

Totožný scénář lze nalézt i u stíhaček páté generace Suchoj Su-57. Ačkoliv ruská vláda tvrdila, že do roku 2020 jich bude mít okolo 100, nyní opětovně zastavila jakékoliv plány na jejich výrobu. Stíhačky byly kritizovány v samotném Rusku jako předražené a neefektivní. Ruský vojenský expert Alexandr Sarduri nazval ruskou odpověď na americké stíhačky F-22 Raptor „létajícím komplexem méněcennosti.”

Ruská vojenská moc je stále dána především vlastnictvím velkého množství nukleárních zbraní. Jedná se však o zbraně, která v případě konvenční války – a obecně jakýchkoliv válečných operací – mají jen malé vojenské využití. Jsou to sebevražedné zbraně- Rusko je prakticky nemůže použít aniž by nečelilo takřka jisté možnosti odvetného jaderného útoku ze strany USA, který by vedl k jeho naprostému zničení. Rusko má možná ve svém arzenálu způsoby, jak dostat jaderné rakety na americkou půdu, rozhodně nemá ale kapacity odvrátit jaderný útok na své území.

V současnosti tedy ruským nejúčinnějším prostředkem zůstávají jeho hackerské schopnosti, po desetiletí precizované aktivity tajných služeb a elitních jednotek a schopná propagační mašina, klíčová pro tzv. hybridní válku. Ostatně, i při získávání Krymu Rusko aplikovalo strategičtí postupy spjaté s tímto typem vojenských procesů než že by se pokusilo o plnou vojenskou invazi. Pokud by se dostalo do vojenského střetu s Evropou, jeho zřejmě největší strategickou výhodou v konvenční válce je poměrně velká neochota Evropy do vojenských záležitostí příliš investovat – to je však výhoda jen pro určitý čas a jen pokud by se USA zdráhaly zasáhnout.

Vlivem těchto podmínek Rusko i přes své vojenské aktivity v Sýrii, případně na Ukrajině, padá stále hlouběji z dříve výsadního postavení jediné světové moci schopné postavit se mamutí vojenské síle Spojených států. Na toto uvolněné místo se aktivně dere Čína. Jak poznamenává web Business Insider, je to Čína, která přišla s první zahraniční odpovědí na dominanci USA v oblasti neviditelných letadel stealth Chengdu J-20. Čína též se pokouší vést závody v oblasti využití kvantové výpočetní techniky a umělé inteligence ve vojenství, nemluvně o jejich pokusech ve vesmírném prostoru.

Vzrůstající čínská vojenská moc děsí nejenom USA, ale v mnohém přestavuje ještě větší hrozbu pro Rusko. Ačkoliv jsou Čína a Rusko často dávány do jedné linie hlavních strategických hrozeb hrozících USA, nejsou to v žádném případě zaměnitelní protivníci Spojených států. Čína i Rusko mají v některých oblastech stejné strategické zájmy a hrdé Rusko se obává toho, že Čína se bude pokoušet z něj učinit pouhého svého poručíka. Vojenský konflikt ohledně hranic mezi Čínou a SSSR z roku 1969 ukázala, že obě země mohou jít i přes veškerou svou ideovou blízkost do válečného střetu. Kdyby se to stalo opětovně, pak by bylo tentokrát Rusko, kdo by tahal za kratší stranu.        

Související

Více souvisejících

Rusko Čína válka Tanky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy