Priština - Srbský prezident Aleksandar Vučić hodlá pokračovat v jednáních s Prištinou. Zároveň ale upozornil, že může trvat ještě dlouho, než Kosovo a Srbsko uzavřou dohodu, která by oběma zemím pomohla získat členství v EU. Vučić to dnes prohlásil u severokosovského jezera Gazivode.
Víkendová cesta hlavy srbského státu do Kosova a případná diskuse o uzavření dohody o výměně území mezi Kosovem a Srbskem se v pátek ocitly v ohrožení po krachu Vučičovi schůzky s kosovským prezidentem Hashimem Thaçim v Bruselu. Vučić se s Thaçim odmítl přímo setkat s poukazem na podle Bělehradu neseriózní přístup a vyhrožování ze strany Prištiny.
"Udělám vše, co je v mých silách (s cílem uzavřít dohodu), ale je to dlouhá a trnitá cesta a před námi leží problémy," řekl dnes Vučić novinářům během návštěvy přehradního jezera a vodní elektrárny Gazivode. To je energeticky i vodohospodářsky významný objekt na řece Ibar, o který se Bělehrad a Priština přou.
Část uměle vytvořeného jezera, které zásobuje některé kosovské municipality a část Prištiny vodou, leží v Srbsku, kde se nachází i zdroj vody pro jezero. Agentura Reuters připomíná, že se přehradní jezero jinak nachází v části severního Kosova, kde převážnou část obyvatel tvoří srbská menšina.
"Nepovažuji Thaçiho za přítele, spojence ani dobrého vyjednavače a jsem si jist, že si totéž myslí on a mně. Musíme ale spolu mluvit a snažit se dospět k dohodě," řekl dnes Vučić.
Případná dohoda o výměně území by umožnila Srbsku udržet si kontrolu nad severními částmi Kosova, kde převážně žijí kosovští Srbové. Bělehrad by se na oplátku vzdal jižních municipalit, kde většinovou populaci tvoří kosovští Albánci.
Zatímco někteří představitelé EU a USA uvedli, že jsou takovému návrhu otevřeni, Německo a někteří analytici se proti podobnému řešení postavili s tím, že by mohlo na Balkáně vzkřísit spory.
"Nebude jednoduché dospět k finální dohodě," uvedl Vučić. "Nevidím žádnou možnost pro realizaci mých nápadů. Viděli jste, co řekla Angela Merkelová a kosovští Albánci," řekl srbský prezident.
Německá kancléřka Angela Merkelová dnes na návštěvě Makedonie zopakovala, že si nepřeje změny státních hranic na Balkáně. Proti zmíněné podobě dohody se staví také kosovská vládní koalice i opozice.
Nezávislost na Srbsku Kosovo vyhlásilo před deseti lety. Bělehrad ji ale nikdy neuznal a snaží si zachovat vliv zejména na severu země, kde žije srbská menšina. Kosovo jako nezávislý stát nicméně uznalo 100 zemí.
Válka v Kosovu si v letech 1998-1999 vyžádala asi 10.000 lidských životů, dalších zhruba 1700 lidí bylo prohlášeno za nezvěstné. Konflikt ukončila až intervence NATO, jejímž cílem bylo ukončit krvavé útoky Srbů proti etnickým Albáncům.
Normalizace vztahů mezi Kosovem a Srbskem je důležitým předpokladem pro členství obou států v EU.
Související
Vučić zavolal Putinovi. Poděkoval mu za to, že Srbové nezmrznou
Vučić mírní očekávání. Srbsko se členem EU jen tak nestane
Aleksandr Vučič (srbský prezident) , kosovo , Srbsko , Hashim Thaçi , Angela Merkelová
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 38 minutami
Trump se sejde s Putinem
před 1 hodinou
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 3 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 3 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
včera
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
včera
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
včera
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
včera
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
včera
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy.
Zdroj: Libor Novák