Chemnitz - Migrační krize přinesla do popředí otázku soužití kultur. Odpůrci migraci mají za to, že to nelze docílit a že v Německu dochází k postupnému uvědomování si této skutečnosti, jak mají dokazovat protesty v Chemnizu (Saské Kamenici). Podle příznivců migrace však protesty ukázaly, že ve východním Německu existuje nedostatečný kontakt mezi cizinci a nativními obyvateli a proto převažuje řada stereotypů o migrantech. Prostřednictvím kontaktu je dle nich možné snížit současné napětí. Je však tzv. kontaktní hypotéza pravdivá?
Podle časopisu Forbes je třeba se na celou komplexní otázku migrace v Německu a problému žití s přistěhovalci s jiných kultur dívat optikou tzv. kontaktní hypotézy. Ta stanovuje, že čím jsou lidé v menší interakci, tím více hrozí, že se na sebe budou dívat „skrz prsty.“ Jinými slovy, pokud nativní obyvatel je více v kontaktu s cizincem, bude vykazovat menší známky xenofobie a rasismu či obecně nedůvěry vůči tomuto druhému jedinci.
Podle Dr. Hanse Vorländera, německého politologa a člena Expertní rady německé Nadace pro integraci a migraci, tato teorie velmi dobře vysvětluje, co se dělo v Chemnitzu. Východoněmecké město má jednu z nejmenších mír imigrace v Německu. Obecně, do východního Německa chodí mnohonásobně cizinců než do západního Německa a proto je dle Vorländera zde jistý druh xenofobie, protože východní Němci nejsou prostě zvyklí vídat lidi z jiných kultur a národností.
Sasko a Sasko-Anhaltsko, dvě spolkové země, kam spadají Chemnitz a další místo protiimigračních demonstrací Köthen, mají podle národních statistik z roku 2017 okolo 48 cizinců na tisíc obyvatel. V průměru mají německé spolkové země 128,4 cizinců na tisíc obyvatel. Kombinovaný průměr všech států východní Německa je 47,1 cizinců na tisíc počet obyvatel, zatímco v případě západního Berlína je to 137 cizinců na tisíc počet obyvatel, zhruba trojnásobně více.
Ačkoliv má východní Německo menší počet cizinců, v porovnání se západním Německem zde dochází k více útokům na ně. Podle každoroční zprávy Status německé jednoty pro rok 2016 docházelo ve východním Německo v průměru 45,7 útokům na milion obyvatel ve srovnání s 10,5 útokům na milion obyvatel v bývalých státech západního Německa.
Je to též východní Německo, kde má baštu protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD). Podle průzkumů by zde AfD mohla vyhrát i nad koalicí CDU/CSU v říjnových zemských volbách. Jedná se opětovně o velký rozdíl oproti západnímu Německu, kde dominuje CDU/CSU a AfD je až čtvrtá v pořadí úspěšnosti po Sociálnědemokratické straně (SPD) a Zelených. Celkově nicméně hvězda AfD stoupá podle posledních průzkumů a lví podíl na tom má východní Německo.
Kontaktní hypotéza
Příznivci kontaktní hypotézy jako Vorlädner mají za to, že pokud bude věnována dostatečná péče sbližování cizinců s nativní komunitou, dospěje se nakonec, přes všechny překážky, k tomu, že předsudky nativních obyvatel zeslábnou. Nicméně, jakkoliv je kontaktní hypotéza populární a dle teorie účinná, podle kritických hlasů je velmi obtížné ji uvést v praxi.
Washington Post poukazuje na výzkumy sociologů, které ukazují, že samotný kontakt mezi dvěma odlišnými stranami vedl ve skutečnosti jen k zapouzdření předsudků daných stran namísto toho, aby je pomohl snížit. Podle průzkumu psycholožky Betsy Levy Paluckové z Princetonské Univerzity kontakt mezi dvěma skupinami sice snížil míru předsudků, ale jednalo se o setkání „normálních“ lidí s postiženými lidmi. V případě setkání lidí s odlišnou rasou však potřebné výzkumy chybí a kontaktní hypotéza není podporována dostatečným korpusem vědeckých studií.
Ryan Enos, politolog z Harvardu, uskutečnil experiment, během něhož na rušné vlakové stanici se čekající osoby střetávali s párem ve španělštině komunikujících Hispánců. Po několika dnech dotázání cestující byli více pro zastavení migrace z hispánských zemí než před uskutečněním experimentu, ukázal Enosův průzkum.
Podle Enose tato situace, kdy kontakt vede k opaku toho, co by měl uskutečnit, vychází z toho, že lidé sice byli blízko, ale zároveň „velmi daleko“. Sice se viděli, ale neměli mezi sebou žádný smysluplný kontakt. Společná existence tak nevedla k snížení předsudků, ale jejich posílení. Případ východního Německa se zdá tento poznatek potvrzovat v jeho plnosti.
Související
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
Německo , migrace , Chemnitz , uprchlíci
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák