Proklínaný multikulturalismus? Tato studie vás zřejmě překvapí

Chemnitz - Migrační krize přinesla do popředí otázku soužití kultur. Odpůrci migraci mají za to, že to nelze docílit a že v Německu dochází k postupnému uvědomování si této skutečnosti, jak mají dokazovat protesty v Chemnizu (Saské Kamenici). Podle příznivců migrace však protesty ukázaly, že ve východním Německu existuje nedostatečný kontakt mezi cizinci a nativními obyvateli a proto převažuje řada stereotypů o migrantech. Prostřednictvím kontaktu je dle nich možné snížit současné napětí. Je však tzv. kontaktní hypotéza pravdivá?

Podle časopisu Forbes je třeba se na celou komplexní otázku migrace v Německu a problému žití s přistěhovalci s jiných kultur dívat optikou tzv. kontaktní hypotézy. Ta stanovuje, že čím jsou lidé v menší interakci, tím více hrozí, že se na sebe budou dívat „skrz prsty.“ Jinými slovy, pokud nativní obyvatel je více v kontaktu s cizincem, bude vykazovat menší známky xenofobie a rasismu či obecně nedůvěry vůči tomuto druhému jedinci.

Podle Dr. Hanse Vorländera, německého politologa a člena Expertní rady německé Nadace pro integraci a migraci, tato teorie velmi dobře vysvětluje, co se dělo v Chemnitzu. Východoněmecké město má jednu z nejmenších mír imigrace v Německu. Obecně, do východního Německa chodí mnohonásobně cizinců než do západního Německa a proto je dle Vorländera zde jistý druh xenofobie, protože východní Němci nejsou prostě zvyklí vídat lidi z jiných kultur a národností.

Sasko a Sasko-Anhaltsko, dvě spolkové země, kam spadají Chemnitz a další místo protiimigračních demonstrací Köthen, mají podle národních statistik z roku 2017 okolo 48 cizinců na tisíc obyvatel. V průměru mají německé spolkové země 128,4 cizinců na tisíc obyvatel. Kombinovaný průměr všech států východní Německa je 47,1 cizinců na tisíc počet obyvatel, zatímco v případě západního Berlína je to 137 cizinců na tisíc počet obyvatel, zhruba trojnásobně více.

Ačkoliv má východní Německo menší počet cizinců, v porovnání se západním Německem zde dochází k více útokům na ně. Podle každoroční zprávy Status německé jednoty pro rok 2016 docházelo ve východním Německo v průměru 45,7 útokům na milion obyvatel ve srovnání s 10,5 útokům na milion obyvatel v bývalých státech západního Německa.

Je to též východní Německo, kde má baštu protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD). Podle průzkumů by zde AfD mohla vyhrát i nad koalicí CDU/CSU v říjnových zemských volbách. Jedná se opětovně o velký rozdíl oproti západnímu Německu, kde dominuje CDU/CSU a AfD je až čtvrtá v pořadí úspěšnosti po Sociálnědemokratické straně (SPD) a Zelených. Celkově nicméně hvězda AfD stoupá podle posledních průzkumů a lví podíl na tom má východní Německo.

Kontaktní hypotéza

Příznivci kontaktní hypotézy jako Vorlädner mají za to, že pokud bude věnována dostatečná péče sbližování cizinců s nativní komunitou, dospěje se nakonec, přes všechny překážky, k tomu, že předsudky nativních obyvatel zeslábnou. Nicméně, jakkoliv je kontaktní hypotéza populární a dle teorie účinná, podle kritických hlasů je velmi obtížné ji uvést v praxi.

Washington Post poukazuje na výzkumy sociologů, které ukazují, že samotný kontakt mezi dvěma odlišnými stranami vedl ve skutečnosti jen k zapouzdření předsudků daných stran namísto toho, aby je pomohl snížit. Podle průzkumu psycholožky Betsy Levy Paluckové z Princetonské Univerzity kontakt mezi dvěma skupinami sice snížil míru předsudků, ale jednalo se o setkání „normálních“ lidí s postiženými lidmi. V případě setkání lidí s odlišnou rasou však potřebné výzkumy chybí a kontaktní hypotéza není podporována dostatečným korpusem vědeckých studií.

Ryan Enos, politolog z Harvardu, uskutečnil experiment, během něhož na rušné vlakové stanici se čekající osoby střetávali s párem ve španělštině komunikujících Hispánců. Po několika dnech dotázání cestující byli více pro zastavení migrace z hispánských zemí než před uskutečněním experimentu, ukázal Enosův průzkum.

Podle Enose tato situace, kdy kontakt vede k opaku toho, co by měl uskutečnit, vychází z toho, že lidé sice byli blízko, ale zároveň „velmi daleko“. Sice se viděli, ale neměli mezi sebou žádný smysluplný kontakt. Společná existence tak nevedla k snížení předsudků, ale jejich posílení. Případ východního Německa se zdá tento poznatek potvrzovat v jeho plnosti.   

Související

Více souvisejících

Německo migrace Chemnitz uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy