Chemnitz - Migrační krize přinesla do popředí otázku soužití kultur. Odpůrci migraci mají za to, že to nelze docílit a že v Německu dochází k postupnému uvědomování si této skutečnosti, jak mají dokazovat protesty v Chemnizu (Saské Kamenici). Podle příznivců migrace však protesty ukázaly, že ve východním Německu existuje nedostatečný kontakt mezi cizinci a nativními obyvateli a proto převažuje řada stereotypů o migrantech. Prostřednictvím kontaktu je dle nich možné snížit současné napětí. Je však tzv. kontaktní hypotéza pravdivá?
Podle časopisu Forbes je třeba se na celou komplexní otázku migrace v Německu a problému žití s přistěhovalci s jiných kultur dívat optikou tzv. kontaktní hypotézy. Ta stanovuje, že čím jsou lidé v menší interakci, tím více hrozí, že se na sebe budou dívat „skrz prsty.“ Jinými slovy, pokud nativní obyvatel je více v kontaktu s cizincem, bude vykazovat menší známky xenofobie a rasismu či obecně nedůvěry vůči tomuto druhému jedinci.
Podle Dr. Hanse Vorländera, německého politologa a člena Expertní rady německé Nadace pro integraci a migraci, tato teorie velmi dobře vysvětluje, co se dělo v Chemnitzu. Východoněmecké město má jednu z nejmenších mír imigrace v Německu. Obecně, do východního Německa chodí mnohonásobně cizinců než do západního Německa a proto je dle Vorländera zde jistý druh xenofobie, protože východní Němci nejsou prostě zvyklí vídat lidi z jiných kultur a národností.
Sasko a Sasko-Anhaltsko, dvě spolkové země, kam spadají Chemnitz a další místo protiimigračních demonstrací Köthen, mají podle národních statistik z roku 2017 okolo 48 cizinců na tisíc obyvatel. V průměru mají německé spolkové země 128,4 cizinců na tisíc obyvatel. Kombinovaný průměr všech států východní Německa je 47,1 cizinců na tisíc počet obyvatel, zatímco v případě západního Berlína je to 137 cizinců na tisíc počet obyvatel, zhruba trojnásobně více.
Ačkoliv má východní Německo menší počet cizinců, v porovnání se západním Německem zde dochází k více útokům na ně. Podle každoroční zprávy Status německé jednoty pro rok 2016 docházelo ve východním Německo v průměru 45,7 útokům na milion obyvatel ve srovnání s 10,5 útokům na milion obyvatel v bývalých státech západního Německa.
Je to též východní Německo, kde má baštu protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD). Podle průzkumů by zde AfD mohla vyhrát i nad koalicí CDU/CSU v říjnových zemských volbách. Jedná se opětovně o velký rozdíl oproti západnímu Německu, kde dominuje CDU/CSU a AfD je až čtvrtá v pořadí úspěšnosti po Sociálnědemokratické straně (SPD) a Zelených. Celkově nicméně hvězda AfD stoupá podle posledních průzkumů a lví podíl na tom má východní Německo.
Kontaktní hypotéza
Příznivci kontaktní hypotézy jako Vorlädner mají za to, že pokud bude věnována dostatečná péče sbližování cizinců s nativní komunitou, dospěje se nakonec, přes všechny překážky, k tomu, že předsudky nativních obyvatel zeslábnou. Nicméně, jakkoliv je kontaktní hypotéza populární a dle teorie účinná, podle kritických hlasů je velmi obtížné ji uvést v praxi.
Washington Post poukazuje na výzkumy sociologů, které ukazují, že samotný kontakt mezi dvěma odlišnými stranami vedl ve skutečnosti jen k zapouzdření předsudků daných stran namísto toho, aby je pomohl snížit. Podle průzkumu psycholožky Betsy Levy Paluckové z Princetonské Univerzity kontakt mezi dvěma skupinami sice snížil míru předsudků, ale jednalo se o setkání „normálních“ lidí s postiženými lidmi. V případě setkání lidí s odlišnou rasou však potřebné výzkumy chybí a kontaktní hypotéza není podporována dostatečným korpusem vědeckých studií.
Ryan Enos, politolog z Harvardu, uskutečnil experiment, během něhož na rušné vlakové stanici se čekající osoby střetávali s párem ve španělštině komunikujících Hispánců. Po několika dnech dotázání cestující byli více pro zastavení migrace z hispánských zemí než před uskutečněním experimentu, ukázal Enosův průzkum.
Podle Enose tato situace, kdy kontakt vede k opaku toho, co by měl uskutečnit, vychází z toho, že lidé sice byli blízko, ale zároveň „velmi daleko“. Sice se viděli, ale neměli mezi sebou žádný smysluplný kontakt. Společná existence tak nevedla k snížení předsudků, ale jejich posílení. Případ východního Německa se zdá tento poznatek potvrzovat v jeho plnosti.
Související
Němci odhalili čínskou špionku. Informace získávala na citlivém místě
Tragédie v Lipsku. Sedmiletá dívka je mrtvá, policie viní její sestru
Německo , migrace , Chemnitz , uprchlíci
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák