Atény - Evropský úřad pro boj proti podvodů (OLAF) začal vyšetřovat potenciální zneužití finančních prostředků EU určených k poskytování potravin pro uprchlíky v Řecku. V úterý to oznámil mluvčí agentury. OLAF nesdělil bližší podrobnosti, možným podezřelým může být řecký ministr obrany a zakladatel pravicové, protiimigrační strany Nezávislí Řekové, Panos Kammenos, který již dříve byl obviněn z možné zpronevěry peněz určených na uprchlické programy.
Podezření na možnou manipulaci s penězi z EU zaznělo na stránkách řeckého deníku Fileleftheros. Podle údajů získaných novináři deníku jsou na Kammenose „velmi úzce“ napojené podniky, které měly prospěch z finančních prostředků uvedených z EU na zlepšení podmínek migrantů. Deník tvrdí, že firmy získávaly zakázky bez náležitého výběrového řízení a dostatečného dozoru jen díky svému napojení na ministra.
Kammenos obvinění odmítl s tím, že přibližně 90 miliónů eur z EU použilo jeho ministerstvo transparentně. Na deník podal žalobu za nactiutrhání. Policie na jeho základě zadržela trojici novinářů, včetně šéfredaktora Fileleftherose. Krok policie vzbudil kritiku ze strany EU, která dlouhodobě varuje před narůstajícími autoritářskými tendencemi v Řecku.
Aténám byly od roku 2015 poskytnuty finanční prostředky na uprchlíky ve výši 1,6 miliardy eur. Řecko jejich prostřednictvím mělo zlepšit podmínky uprchlíků. Řecké ministerstvo pro přistěhovalectví odhaduje, že v záchytných centrech na ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos je v současné době registrováno okolo 20 062 migrantů a uprchlíků. Tyto tábory mají přitom kapacitu pro asi 6 400 lidí.
Humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) vyzvala Atény, aby z táborů na ostrovech v Egejském moři evakuovaly aspoň děti a nejvíce zranitelné dospělé. Podle organizace přeplněnost táborů na ostrovech stojí mimo jiné za vysokým počtem pokusů o sebevraždu mezi nezletilými migranty.
"Národní hanba"
Nejhorší je situace v táboře Moria na ostrově Lesbos, který má kapacitu pro 3 100 lidí a je v něm umístěno 8 500 lidí. Na jednu sprchu připadá 84 lidí a na jeden záchod 72 lidí.
Řecká vláda oznámila, že na pevninu přesune okolo 2000 žadatelů o azyl. Mezi 10. a 20. zářím bylo z tábora odvezeno 900 osob, dalších tisíc má následovat tento týden. Uprchlíci budu přeloženi do uprchlických táborů na severu Řecka. „Pomůže to situaci, ale není to trvalé řešení, protože na ostrov přichází další uprchlíci," varuje Apostolos Staikos, korespondent Euronews, který získal přístup do tábora.
Kromě špatných životních podmínek je velkým problémem v Morii dlouhá čekací doba. Migranti čekají okolo deseti hodin denně na jídlo. Na lékaře mohou čekat celé dny a na první rozhovor o vyřízení azylového řízení klidně i měsíc. Azylové řízení se tak táhne roky.
Situace v Morii je velmi kritizována šéfredaktorem Fileleftherosu, Panagiotisem Lampsiasem, který naznačuje, že za jeho neutěšený stav může deníkem upozorňovaná korupce související s EU fondy na uprchlíky. „Peníze existovaly, aby se tábor změnily na centrum, které by se mohlo podobat Hiltonu; místo toho je Moria zdrojem národní ostudy,“ řekl britskému deníku The Guardian s dodatkem, že stojí za reportáží, za kterou je popotahovaný policií.
Podobně se o Morii vyjádřil hlavní opoziční lídr Kyriakos Mitsotakis. „To, co se děje v Morii, je hanbou pro naši zemi. Řecko získalo finanční prostředky ve výši 1,6 miliardy EUR a vláda vytvořila nejhorší uprchlický a migrační tábor na světě.“ Vláda by se dle něj měla za to omluvit, namísto toho však „pronásleduje každého, kdo kritizuje její činy", prohlásil s jasnou narážkou na zatčení novinářů z Fileleftherosu.
Související

Santorini vyhlásilo kvůli sérii zemětřesení stav nouze. Ostrov opustili téměř všichni

Zákaz telefonů ve školách: Nizozemí není první. Průkopníci si opatření pochvalují
Řecko , OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům) , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 24 minutami

"Rozvod" Číny s USA: Jak se asijská velmoc postaví Trumpovým clům?
před 1 hodinou

Trumpova obchodní válka eskaluje. Svět zažívá nejhorší burzovní propad za poslední roky, dolar strmě padá
před 2 hodinami

Není to jen Kanada nebo Čína. Trump v tichosti vede obchodní válku ještě s jednou zemí
před 3 hodinami

Chladné počasí dorazilo. Může napadnout až 15 centimetrů sněhu
včera

Příští zatmění Slunce bude velkolepé. Experti prozradili, kdy bude
včera

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově
včera

Zemřel všestranný herec Jiří Havel
včera

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc
včera

Slintavka a kulhavka se blíží k Česku. Výborný slíbil přísnější kontroly
včera

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA
včera

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let
včera

Tragédie v českém fotbale. Náhle zemřel brazilský hráč Leandro Lima
včera

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza
včera

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
včera

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
včera

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
včera

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
včera

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
včera

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
včera
Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
Počet potvrzených obětí pátečního zemětřesení v Asii stoupl v obou zasažených zemích. V Myanmaru zemřelo nejméně 1600 lidí a dalších 3400 osob utrpělo zranění. Thajsko hlásí 17 mrtvých. Stovky lidí se navíc stále pohřešují. Informovala o tom BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková