Francie se dlouhodobě potýká s obtížemi integrace přistěhovalců. Mnozí z nich navštěvují separátní školy financované mešitami, kde se učí spolu s arabštinou i konzervativnímu islámu. Francie nyní přišla s návrhem vytvořit třídy, kde se děti muslimských přistěhovalců budou učit arabsky a zároveň francouzským hodnotám, informuje Wall Street Journal.
Francouzské veřejné školství dosavadně nemělo příliš kurzů a prostředků pro učení dětí přistěhovalců v arabském jazyce. Jejich rodiče je proto umisťují do škol financovaných arabskými státy a řízených lokálními mešitami. Problémem je skutečnost, že zde je mohou vyučovat lidé, jejichž znalosti arabštiny se omezují na doslovnou znalost veršů Koránu. Půlka vyučujících hodin je tak věnována jak učení arabštiny, tak memorování koránských veršů.
Takové vyloženě náboženské učení je ve velkém rozporu se sekulárně velmi zaměřenou Francií. Navíc se tím pouze prohlubuje propast mezi imigranty a nativními Francouzy, kteří mají odlišné světonázory. Francouzští úředníci proto přišli s návrhem uspořádání vlastních arabských tříd, ve kterých se budou děti učit hodnotám republiky a které pomohou tuto propast překlenout.
Islamistické skupiny rekrutují své příznivce mezi mladíky imigrantského původu, kteří žijí na periferiích francouzské společnosti a kteří procházejí právě tímto alternativním školským systémem. Islamističtí kazatelé v nich vzbuzují respekt právě svou znalostí arabštiny, tvrdí zářijová studie Hakima El Karouiho, experta na Blízký východ a severní Afriku, z Institutu Montaigne. Francie v důsledku této úspěšné propagandy byla zemí s největším počtem osob cizího původu, kteří se přidali jako bojovníci k Islámskému státu v Sýrii a Iráku.
Podle kritiků však samotná nabídka arabských kurzů příliš nepomůže se zvládnutím integrace. Robert Ménard, starosta jihofrancouzského města Béziers, tvrdí, že vyučování arabštiny povede jen k vytváření dalších ghett. Podle jiných už teď je problém, že děti migrantů znají jen arabštinu a je tedy třeba, aby byla francouzštině dána přednost.
Okolo 40 000 dětí navštěvuje třídy arabštiny, vyučované mimo školní hodiny, které jsou organizovány Marokem, Alžírskem a dalšími bývalými francouzskými koloniemi. Ty do Francie posílají učitele, které platí prostřednictvím starého francouzského programu, jehož cílem bylo pomoci dětem migrantů udržet kontakty s jejich domovinou, aby se tam mohli eventuálně vrátit.
Kolik dětí navštěvuje třídy arabštiny pořádané mešitami není známo, podle jedné studie z roku 2016 by to mohlo být až 80 000 dětí. V těchto třídách se většinou učí memorování arabských veršů Koránu. Islam Sirajul, vedoucí mešity ve městě Stains, tvrdí, že jeho třem dětem to pomohlo se připravit na studium technických a lékařských oborů, které nyní navštěvují.
Ve Francii dnes podle ministerstva školství se pouze asi 567 studentů(0,1%) ze základních škol učí arabštinu. Na střední a vysoké škole studuje arabštinu okolo 11 200 studentů (0,2%). Podle Karouiho, francouzské školy považují arabštinu za méně prestižní jazyk a raději věnují prostředky na vyučování čínštiny nebo ruštiny.
U muslimského obyvatelstva Francie je tomu naopak. Podle velkého průzkumu z roku 2016 uspořádaného Institutem Montaigne, 67% muslimů či arabských rodičů chce, aby jejich děti studovali klasickou arabštinu a 56% by bylo rádo, kdyby se klasická arabština vyučovala na veřejných školách.
Související

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
Francie , Muslimové , islám , arab , vzdělání
Aktuálně se děje
včera

Policie vyšetřuje, co se stalo s účtem premiéra. Fialu napadli hackeři
včera

Sparta je nad propastí. Kometa podruhé vykradla O2 arenu, rozhodlo se v prodloužení
včera

Trump mění cla. Číně to osolil, dalším zemím je snížil kvůli ochotě jednat
včera

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje
včera

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje
včera

Velká loupež v Praze. Pryč je přes sto milionů, případ šetří i mordparta
včera

Předpověď slibuje teplé počasí. Do Velikonoc se máme na co těšit
včera

Cimického odvolání se oproti plánu řešit nezačalo. Kvůli absencím
včera

EU odpovídá na americká cla: Zavádí odvetná opatření ve třech fázích, dotknou se zboží za miliardy
včera

Kde je slibovaná bazuka na Trumpa? Unijní byrokracie na USA nejde s hysterickou odvetou, ale chladným kalkulem
včera

Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem
včera

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu
včera

Evropské akciové trhy prudce padají. Trump se poprvé vyjádřil k čínské odvetě
včera

Mimořádná zpráva Čína odpovídá: Zavádí 84% odvetná cla na americké zboží
včera

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře
včera

Trumpova masivní cla jsou jen začátek. Co ještě může přijít z Bílého domu?
včera

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují
včera

Kdo se podřídí jako první? Čína nemá důvod Trumpovi ustupovat, očekává se velmi tvrdá reakce
včera

První reakce na cla: Je to legendární, honosí se Trump. Budeme bojovat, slibuje Čína
včera
Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ
Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.
Zdroj: Jakub Jurek