Ve Francii se začne učit na veřejných školách učit arabština pro děti přistěhovalců. Podle kritiků to však povede jen k vytváření dalších ghett

Francie se dlouhodobě potýká s obtížemi integrace přistěhovalců. Mnozí z nich navštěvují separátní školy financované mešitami, kde se učí spolu s arabštinou i konzervativnímu islámu. Francie nyní přišla s návrhem vytvořit třídy, kde se děti muslimských přistěhovalců budou učit arabsky a zároveň francouzským hodnotám, informuje Wall Street Journal.

Francouzské veřejné školství dosavadně nemělo příliš kurzů a prostředků pro učení dětí přistěhovalců v arabském jazyce. Jejich rodiče je proto umisťují do škol financovaných arabskými státy a řízených lokálními mešitami. Problémem je skutečnost, že zde je mohou vyučovat lidé, jejichž znalosti arabštiny se omezují na doslovnou znalost veršů Koránu. Půlka vyučujících hodin je tak věnována jak učení arabštiny, tak memorování koránských veršů.

Takové vyloženě náboženské učení je ve velkém rozporu se sekulárně velmi zaměřenou Francií. Navíc se tím pouze prohlubuje propast mezi imigranty a nativními Francouzy, kteří mají odlišné světonázory. Francouzští úředníci proto přišli s návrhem uspořádání vlastních arabských tříd, ve kterých se budou děti učit hodnotám republiky a které pomohou tuto propast překlenout.

Islamistické skupiny rekrutují své příznivce mezi mladíky imigrantského původu, kteří žijí na periferiích francouzské společnosti a kteří procházejí právě tímto alternativním školským systémem. Islamističtí kazatelé v nich vzbuzují respekt právě svou znalostí arabštiny, tvrdí zářijová studie Hakima El Karouiho, experta na Blízký východ a severní Afriku, z Institutu Montaigne. Francie v důsledku této úspěšné propagandy byla zemí s největším počtem osob cizího původu, kteří se přidali jako bojovníci k Islámskému státu v Sýrii a Iráku.

Podle kritiků však samotná nabídka arabských kurzů příliš nepomůže se zvládnutím integrace. Robert Ménard, starosta jihofrancouzského města Béziers, tvrdí, že vyučování arabštiny povede jen k vytváření dalších ghett. Podle jiných už teď je problém, že děti migrantů znají jen arabštinu a je tedy třeba, aby byla francouzštině dána přednost.

Okolo 40 000 dětí navštěvuje třídy arabštiny, vyučované mimo školní hodiny, které jsou organizovány Marokem, Alžírskem a dalšími bývalými francouzskými koloniemi. Ty do Francie posílají učitele, které platí prostřednictvím starého francouzského programu, jehož cílem bylo pomoci dětem migrantů udržet kontakty s jejich domovinou, aby se tam mohli eventuálně vrátit.

Kolik dětí navštěvuje třídy arabštiny pořádané mešitami není známo, podle jedné studie z roku 2016 by to mohlo být až 80 000 dětí. V těchto třídách se většinou učí memorování arabských veršů Koránu. Islam Sirajul, vedoucí mešity ve městě Stains, tvrdí, že jeho třem dětem to pomohlo se připravit na studium technických a lékařských oborů, které nyní navštěvují.

Ve Francii dnes podle ministerstva školství se pouze asi 567 studentů(0,1%) ze základních škol učí arabštinu. Na střední a vysoké škole studuje arabštinu okolo 11 200 studentů (0,2%). Podle Karouiho, francouzské školy považují arabštinu za méně prestižní jazyk a raději věnují prostředky na vyučování čínštiny nebo ruštiny.

U muslimského obyvatelstva Francie je tomu naopak. Podle velkého průzkumu z roku 2016 uspořádaného Institutem Montaigne, 67% muslimů či arabských rodičů chce, aby jejich děti studovali klasickou arabštinu a 56% by bylo rádo, kdyby se klasická arabština vyučovala na veřejných školách.

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie Muslimové islám arab vzdělání

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy