Nedělní incident v Kerčském průlivu byl vyvrcholením několikaměsíčního napětí. Podle Kyjeva se situace začala rapidně zhoršovat po otevření Krymského mostu, který nově spojil pevninské Rusko a anektovaný poloostrov. Ukrajinci mluví o námořní blokádě svých východních přístavů, Moskva taková obvinění popírá.
Ukrajinské přístavy jako je Mariupol nebo Berďansk, které leží na břehu Azovského moře, jsou pro celkovou ekonomiku země důležité. Především ocelářský průmysl, tradičně silné odvětví této oblasti, ale i export pšenice a dalších produktů se bez nich neobejdou.
Jediná cesta spojující Azovské a Černé moře však vede skrze Kerčský průliv. V květnu letošního roku Vladimír Putin slavnostně otevřel most, který tuto úžinu překlenuje. Podle Ukrajinců začali od té doby Rusové námořní provoz v oblasti omezovat.
„Myslím, že to můžeme klidně nazvat ekonomickou blokádou. Oproti minulým letům jsme letos přepravili pouhou polovinu zboží,“ řekl pro The Guardian Alexandr Barchan, šéf Berďanské správy přístavu. Lidé v Mariupolu mají podobnou zkušenost. Přestože i před dokončením mostu byla tamní námořní doprava za svým zenitem, podle jednoho z pracovníků přístavu nyní již „namísto dřívějšího čůrku neproudí vůbec nic.“
Po dokončení mostu, jehož stavba trvala tři roky a stála Moskvu téměř 4 miliardy dolarů, začaly ruské ozbrojené složky s častými kontrolami lodí. Podle Kyjeva se však toto opatření dotklo jen těch, které směřovaly do, nebo vyplouvaly z ukrajinských přístavů. „Začalo to v létě, je to odpověď Ruské federace Ukrajině,“ dodal Barchan.
Ruská strana tvrdí, že kontroly jsou nutné pro zajištění bezpečnosti mostu. Smlouva z roku 2003 nicméně Rusko zavazuje vpustit ukrajinské lodě do Azovského moře. Kontroly, které Moskva zavedla, mnohdy znamenaly několikadenní zadržení lodí. Po nedělním incidentu je však podle ukrajinských zdrojů kontrola úžiny totální.
Volodymyr Omeljan, ukrajinský ministr infrastruktury, ve středu řekl, že Rusové aktuálně blokují 35 lodí. Zhruba polovina z nich se nachází v Černém moři a čeká na povolení proplout do přístavů, druhá polovina zase nemůže z Azovského moře vyplout. „Pouze plavidlům směřujícím do ruských přístavů je umožněno proplout. Rusko de facto blokuje všechny ukrajinské přístavy v Azovském moři.“
Ukrajinský prezident Petro Porošenko včera vyzval NATO, aby do oblasti vyslalo své lodě a pomohlo blokádu prolomit. V některých východních oblastech země byl také vyhlášen válečný stav. Ten přitom nebyl zaveden ani v průběhu nejtvrdších bojů se separatisty. Přístav Mariupol, kterého se blokáda dotýká, leží necelých 20 kilometrů od fronty. V jednu dobu dokonce hrozilo, že ho separatisté obsadí. V roce 2015 si pak palba z jejich raket vyžádala život dvaceti místních civilistů.
Někteří lidé se proto podivují nad skutečností, že prezident válečný stav vyhlásil právě nyní. „Nebezpečí tady nikdy doopravdy nepominulo, jenom jsme se s ním naučili žít,“ řekla k aktuální situaci Galina Odnorogová, jedna z místních aktivistek, která se na problémy ukrajinských lodí snaží už od léta poukazovat.
Přestože se na životě ve městě od zavedení válečného stavu nic zásadního nezměnilo, podle některých místních obyvatel je cítit změna v celkové atmosféře. „Tentokrát to nebyli žádní zelení mužíčci, žádná hybridní válka. Rusko napadlo Ukrajinu pod svou vlastní vlajkou,“ myslí si Dmitrij Chichera z Mariupolu.
Související
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
Ukrajina , Rusko , Azovská krize , Ukrajinská krize
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rusko na NATO zaútočí přes Pobaltí a Arktidu, tvrdí Anonymous. Finsko už náporu čelí
před 2 hodinami
Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu
před 3 hodinami
Počasí: Nadcházející noci budou pořádně mrazivé
před 4 hodinami
Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce
před 5 hodinami
Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?
před 6 hodinami
Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti
před 7 hodinami
Zelenskyj: Severokorejské vojáky na frontě zajímáme, ale umírají
před 8 hodinami
Putin se omluvil kvůli pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines
před 9 hodinami
Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa
před 10 hodinami
WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí
před 11 hodinami
Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce
před 11 hodinami
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines Rusko popírá. Zásah raketou vůbec nepřipouští
před 12 hodinami
Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková
před 13 hodinami
USA se přiklání k teorii o sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines
před 14 hodinami
Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"
před 15 hodinami
Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů
před 16 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Meteorologové nabídli předpověď
včera
Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol
včera
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
včera
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
Švýcarský lyžařský svaz přišel o Vánocích se smutnou zprávou především pro snowboardcrossové fanoušky. Oznámil totiž smrt své reprezentantky Sophie Hedigerové, která nepřežila pád laviny ve švýcarském Arose.
Zdroj: David Holub