Návrh Německa na vyřešení problému stárnoucí populace sklízí kritiku. Jeho náklady poneseme my, stěžují si východoevropské země

Berlín - Německo se potýká s rychle stárnoucí populací. Nemá dostatek vlastních pracovníků, kteří by o ni pečovali, láká proto východní Evropany. Státy, odkud tyto pracovníci pocházejí, však z toho nejsou příliš nadšené neboť dochází k odlivu jejich perspektivní inteligence, uvádí zpravodajská stanice Deutsche Welle.

Německá vláda v roce 2017 určila, že bude potřeba rekrutovat dalších 8000 pracovníků v pečovatelských službách. Číslo se však ještě zvětšilo a nyní se hovoří o najmutí alespoň 13 000 nových pečovatelů a pečovatelek.

Ani to však nemusí stačit. Momentálně na trhu práce je neobsazeno třicet šest tisíc pozic z této oblasti, z toho 15 000 se týká domovů starých lidí. Předpokládá se, že počet lidí, kteří využívají pečovatelských služeb, stoupne z 2,86 milionů v současnosti na 4,5 milióny do roku 2060.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn nedávno oznámil návrh na řešení. Německo by dle něj mělo financovat výchovu budoucích pracovníků v pečovatelských službách v zahraničí včetně výuky němčiny, aby mohli „ideálně ihned“ začít pracovat v Německu. Návrh počítá s Kosovem, Makedonií, Filipínami a Kubou jako možnými partnery pro spolupráci.

Pro Německo takovýto typ podporované migrace je velice prospěšný z dvojího hlediska, uvádí Deutsche Welle. Získají tolik potřebné lidi, aniž by jej to moc stála. Náklady stále budou spíše na straně státu, který poskytuje daným pracovníkům základní vzdělání.

Perspektiva východoevropských zemí

Není proto divu, že státy na východě Evropě, kterých by se opatření hlavně týkalo, z něj nejsou příliš nadšené. Např. Makedonie se obává, že takovéto projekty jen ještě povzbudí mladé, aktivní a vzdělané lidi, aby opustili zemi a už se do ní nevrátili. Odliv mladých lidí z Makedonie je již nyní alarmující.

Podobná neútěšná situace je v i dalších zemích v regionu. Dle studie neziskových organizací Společně pro život a Nadace Friedricha Bert 78% albánských lékařů chtělo zemi opustit, přičemž 24% chtělo tak učinit okamžitě. Mezi důvody uváděli chybějící profesionalismus, malé finanční ohodnocení a špatné pracovní podmínky.

Makedonie navrhuje, aby spolupráce s Německem probíhala podle principu rotace. Lékaři, zdravotní sestry a pracovníci v sociálních službách by po omezenou dobu – např. šesti měsíců – pracovali v Německu, aby vydělali peníze a získali zkušenosti. Pak by se museli vrátit domů. Podle Makedonie je to jediné řešení, jak se vyhnout odlivu mozků a jak zajistit, že státem vynaložené prostředky se mu vrátí, nemluvně o faktu, že stát samotný může poté těžit z návratu kvalifikovaných pracovníků.

Podle serveru The Globalist je právě tato silná emigrace perspektivních pracovníků ze zemí východní Evropy hlavním důvodem, proč tyto státy nechtějí přijmout cizí uprchlíky. Mnozí z nich patří do sekce nízko kvalifikovaných nízko ekonomických migrantů a pro státy východní Evropy tedy představují převážně další přítěž k jejich už tak rozsáhlých obtížím v sociální oblasti.

Ve východní Evropě dochází k jistému krutému paradoxu. Zatímco mladí odcházejí se starat o německé občany staršího věku, v jejich zemích původu nezůstává nikdo, kdo by se postaral o jejich důchodce. Navíc, pokud zůstanou v Německu, stát tím přichází o jejich příspěvek na sociální politiku. Emigranti sice většinou posílají nemalou část svého výdělku domů, tyto platby ale postrádají systematičnost nutnou k vybudování skutečně pevné a trvanlivé sociální sítě.

Související

Více souvisejících

Německo důchodci, senioři makedonie albánie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy