Berlín - Německo se potýká s rychle stárnoucí populací. Nemá dostatek vlastních pracovníků, kteří by o ni pečovali, láká proto východní Evropany. Státy, odkud tyto pracovníci pocházejí, však z toho nejsou příliš nadšené neboť dochází k odlivu jejich perspektivní inteligence, uvádí zpravodajská stanice Deutsche Welle.
Německá vláda v roce 2017 určila, že bude potřeba rekrutovat dalších 8000 pracovníků v pečovatelských službách. Číslo se však ještě zvětšilo a nyní se hovoří o najmutí alespoň 13 000 nových pečovatelů a pečovatelek.
Ani to však nemusí stačit. Momentálně na trhu práce je neobsazeno třicet šest tisíc pozic z této oblasti, z toho 15 000 se týká domovů starých lidí. Předpokládá se, že počet lidí, kteří využívají pečovatelských služeb, stoupne z 2,86 milionů v současnosti na 4,5 milióny do roku 2060.
Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn nedávno oznámil návrh na řešení. Německo by dle něj mělo financovat výchovu budoucích pracovníků v pečovatelských službách v zahraničí včetně výuky němčiny, aby mohli „ideálně ihned“ začít pracovat v Německu. Návrh počítá s Kosovem, Makedonií, Filipínami a Kubou jako možnými partnery pro spolupráci.
Pro Německo takovýto typ podporované migrace je velice prospěšný z dvojího hlediska, uvádí Deutsche Welle. Získají tolik potřebné lidi, aniž by jej to moc stála. Náklady stále budou spíše na straně státu, který poskytuje daným pracovníkům základní vzdělání.
Perspektiva východoevropských zemí
Není proto divu, že státy na východě Evropě, kterých by se opatření hlavně týkalo, z něj nejsou příliš nadšené. Např. Makedonie se obává, že takovéto projekty jen ještě povzbudí mladé, aktivní a vzdělané lidi, aby opustili zemi a už se do ní nevrátili. Odliv mladých lidí z Makedonie je již nyní alarmující.
Podobná neútěšná situace je v i dalších zemích v regionu. Dle studie neziskových organizací Společně pro život a Nadace Friedricha Bert 78% albánských lékařů chtělo zemi opustit, přičemž 24% chtělo tak učinit okamžitě. Mezi důvody uváděli chybějící profesionalismus, malé finanční ohodnocení a špatné pracovní podmínky.
Makedonie navrhuje, aby spolupráce s Německem probíhala podle principu rotace. Lékaři, zdravotní sestry a pracovníci v sociálních službách by po omezenou dobu – např. šesti měsíců – pracovali v Německu, aby vydělali peníze a získali zkušenosti. Pak by se museli vrátit domů. Podle Makedonie je to jediné řešení, jak se vyhnout odlivu mozků a jak zajistit, že státem vynaložené prostředky se mu vrátí, nemluvně o faktu, že stát samotný může poté těžit z návratu kvalifikovaných pracovníků.
Podle serveru The Globalist je právě tato silná emigrace perspektivních pracovníků ze zemí východní Evropy hlavním důvodem, proč tyto státy nechtějí přijmout cizí uprchlíky. Mnozí z nich patří do sekce nízko kvalifikovaných nízko ekonomických migrantů a pro státy východní Evropy tedy představují převážně další přítěž k jejich už tak rozsáhlých obtížím v sociální oblasti.
Ve východní Evropě dochází k jistému krutému paradoxu. Zatímco mladí odcházejí se starat o německé občany staršího věku, v jejich zemích původu nezůstává nikdo, kdo by se postaral o jejich důchodce. Navíc, pokud zůstanou v Německu, stát tím přichází o jejich příspěvek na sociální politiku. Emigranti sice většinou posílají nemalou část svého výdělku domů, tyto platby ale postrádají systematičnost nutnou k vybudování skutečně pevné a trvanlivé sociální sítě.
Související
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
Německo , důchodci, senioři , makedonie , albánie
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák